bugün

genel bilgi taraması olarak açılımı yapılan, halk arasında sabıka kaydı diye de adlandırılan hede.
gecenin bir vakti soz konusu sokakta sadece siz varsiniz diye tabi tutulabileceginiz uygulama. genelde "hayirdir genc, bu saatte?..." diye baslayan sirin diyalogun devaminda kimlik istenir, numaraniz sorgulanir, sokakta gordugunuz belediye tarafindan siniflandirilip, kupe takilan bir kopek kadar ozgur oldugunuz hatirlatilir vs.
bir kafede otururken n.c ler toplanır. sonra geri verirken memur arkadaş yüksek sesle şöyle bağırır;

- mahkemen varmış.ne mahkemesi bu?

- iyi de mahkeme açılmış zaten.polislik bir durum kalmamış.

- al şunu.bi da gözüm görmesin seni.

- ????
insanlar arası rekabete dönüşmüştür. marifet sayılıp, artistlik malzemesi olarak kullanılır fakat kişi sadece kendini küçük düşürür.

+ senin gbt kaydın var mı lan?
- yoo.
+ benim var işte. ona göre.

diyalogları gençler arasında rehabette. şahit oldum ordan biliyorum. yazık çok yazık.
genel bilgi toplama'nın kısaltılmış ve yaygın olarak kullanılan hali. polisin kafasına göre yapabildiği *, çoğu zaman keyfiyet sınırlarını dahi aşabilen, bazı hallerde insanları gözüne kestirip rahatsız etmek, kimi zamansa belli etnik kimlikten olduğunu düşündükleri insanları tahrik etmek amaçlı olarak yapageldiği kimlik tarama yöntemi.
Emniyet genel müdürlüğü' ne bağlı; Genel bilgi toplama; emniyette kişilerin kaydının bulunduğu büro amirliği. suç dosyaları, vukuatlar ve bir çok bilgilerin toparlandığı birim.
artık her vatanımın köşesinde stajer polislerin arama yaptığı 2 dakikalık kısa ve güzel olay.
fırsat buldukça polisin sorgusuz, sualsiz yaptığı uygulama. genellikle telsizle, telefonla merkezi arayarak yapılan rutin çalışmadır.
polisin olayları öyleyici olan görevini bırakarak sadece keyfi olarak uyguladıgı olaydır.
kardeşim en azından parkta efendi efendi oturan gençlere soracagına az ileride bali çeken tiplere müdahale etmesi daha dogru degilmidir?
gerçek midir yoksa tabi tuttukları insanlara "biz de emir kuluyuz" ayağı çekmek için mi öyle söylerler bilmiyorum ama bu uygulamanın doldurulması gereken bir kotası olduğu söylenir. keyfi bir uygulamadır o ayrı. güvenlik sağlamakla falan alakası yoktur. kıl olduğun, tipini beğenmediğin insanlara kaba ve provokatif üslupla kimlik sorarak asayiş sağlayamazsın. amacın da o değil zaten; maksat insanları baskı altına sokarak kontrol altında tutmak ve varlığını ve işleyişini meşru kılmak için suçu yoketmeyip gereken dozda kontrol altında tutmak. otoriteyi seven ve sorgulamayan insanlara yutturabilirsin bu palavraları.
emniyet görevlilerinin belli bir kısmı tarafından bilinçsiz olarak kullanılan ya da bazı emellere araç olarak kullanılan kimlik tarama yöntemi.
puanlama sistemi ile polisler tarafından daha çok artan durumdur. bende yeni ögrendim. polis merkezine bir arkadaşı almışlar gbt sine bakmak için durum ve hali ögrenmek için gittigimizde oluşan diyalog ;

elbette : iyi nöbetler memur bey bizim arkadaşı almışlar içeri durumunu ögrenecektim

n.polis: niye gelmiş

elbette : bilmiyorum

n.polis: git şu arkadaşa sor
.........

elbette: iyi nöbetler bizim xxx arkadaş burdaymış neden ve akıbetini ögrenecektim

polis: gbt için aldık

elbette : neden nezarette peki

polis: sana ne ?

diger polis: mınsykim o kadar koştuk 20 puan almışım

polis: benim 1,5 puan bok gibi buraya kadar geldik bişeyi yokmuş
kgb gibi bir şey...
etrafta bulunan milyon tane adamın terörist herhalde bu diye düşünmesine sebebiyet veren. çek silahı vur ondan iyi lan.
emniyet görevlileri tarafından bilinçizce kullanılmayan kimlik tarama sistemidir. 11 eylül sonrası tüm dünyada güvenliğe verilen önem daha da artmıştır. yıllardır terörle mücadele eden türkiye'de de durum böyledir. bilgi ne kadar çok olursa, bir saldırının engellenmesi de o kadar kolay olur. kaldı ki sivil ya da resmi asayiş ekiplerinin çeşitli bölgelerde belli bir sayıda gbt yapma zorunluluğu vardır, emniyet genel müdürlüğünün il emniyet müdürlüklerine bir emridir bu.
Güvenlik birimlerinin, suça karışmış herkesle ilgili bilgileri topladığı resmi bilgi havuzu. dikkat edin suça karışmış diyorum fakat bunun gerçekten bir kotası var gecelik, polislere verilen. en azından büyük şehirlerde olduğuna eminim. atıyorum ankara'nın x caddesinde gece devriyesinde olan bir ekibe amiri diyorki bu gece o sokaktan geçen bin kişiyi durdurup, kaydını emniyetten kontrol ettireceksin.

kimlikler alınır araçtan telsiz ile t.c'ler merkeze sorgulattırılır. birşey çıkmazsa iyi geceler arkadaşlar denip salıverinir. çıkarsa eğer sizi merkeze kadar misafir ederler. gbt böyle işleyen birşeydir işte.
gbt yapılacak insan ve yapılmayacak insan diye iki çeşit insan vardır.

*gbt yapılacak insan
-sakallı ve esmer olmalı
-aceleyle bi yere yetişmeye çalışıyor olmalı(son vapur gibi)
-18^25 yaş arasında olmalı(sanki bütün suçları bu yaş aralığındakiler işliyormuş gibi)
-hele bir de tek başına dolanıyorsa tam tam gbt'lik insandır.

*gbt yapılmayacak insan
-yanında kız arkadaşı olan erkek
-yanında hiç arkadaşı olmayan kız
-yanında arkadaşı olan kız cinsiyet farketmez(kızsan suç işlemen işlemiş olman olanaksızdır yasalara göre)
-traşlı temiz yüzlü oğlan çocuğu
-travesti,orospu vs meslek grubundaki emekçiler
-40 yaş üzerindekiler(emekli oldu aq daha bişey çıkmaz bundan)

hergün o kimliği veriyorum ben ya hergün anarşik miyim neyim.
- gencler durun bi bakayım siz söyle, nereye böyle..?
+ hic abi eve gidiyoruz..
- bu saatte.?
+ evet abi de evet gitmenin vakti mi var..
- verin bakayım siz su kimklikleri..!
+ x kim lan bu..?
x benim abi..?
+ arayın sunun üstünü bi daha..

2 arama daha detaylı yapılır herzaman, eli göte kadar sokmak münasıptır artık, cünkü gbt bos değildir..
yanında arkadaslarının, sevgilinin, annenin yada babanın, akrabalarının olması, evinin önünde tüm komsularının gözü önünde olman birsey ifade etmez artık..

- gerizekalı herif..!!
+
- etrafa bakın amk..!!
+
- salmayın hemen bunları..!!
+

ve son söz;

bir daha sizi burlarda görmeyeyim fena yaparım..

artık dönüp etrafınıza bakabilirsiniz, fakat kimseyle gözgöze gelmemek sartıyla..!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"tipten kaybediyooruz abi" sözünün tam anlamı.
uyap projesi sayesinde eskisi kadar faal kullanılmayan bilgi havuzu.
kota doldurulması hikayesine inanmıyorum ancak büyükşehirlerde bu uygulamanın yoğun olduğu kısmına katılıyorum.
hayatımın 23 yılını geçirdiğim memleketimde bir kere dahi polis durdurmamışken. istanbul'da günde beş-altı kere bu kontrole girdiğim günler oldu.
peki bu uygulamanın suçun önlenmesine faydası var mı diye sorarsak elbette vardır.
sahsın çeşitli suçlardan (hırsızlık - uyuşturucu madde - 6136 sayılı kanuna muhalefet vs vs) kayıtları varsa bu şahısların üzeri ve varsa araçlarının aranması suç oluşumunu bir nebze azaltabilir yada işlenmiş bir suçun faillerinin yakalanması sağlanabilir ve caydırıcı bir işlev görebilir. ancak her kaydı olan vatandaşın potansiyel suçlu gözüyle görülmesi etik değildir.
bu uygulamanın destekleyicisi kesinlikle üst aramasıve araç aramasıdır, gbt kaydı olmayan bir şahıs üzerinde silah, çalıntı eşya yada uyuşturucu madde taşıyabilir. suçun bulunması ancak üst araması ile olur.
yoldan birisine yada polise sorsak bana hırsızı tarif et desek edemez, suçlunun net bir eşgali yada tipi yoktur ki.
kanunda makul şüphe denilen kavram nasıl açıklanabilir yada şüphenin tanımı nedir?
polis rastgele gel kardeş diyerek gbt uygulamasına tutar yada seni üst araması yapar genelde.
özetle bu iş deneme yanılma yöntemidir. 1000 kişi sorgularsın 1 kişinin gbt kontrolünde aranması çıkar belki oda çıkmaz.
eğer bu kota doldurma işi doğruysa kesinlikle yanlış bir uygulamadır. üç-beş adet şirket servisi durdurup içindekilere bu sorgu yapılarak istenilen sorgu sayısına polis ulaşabilir ve çok rahat bir şekilde vardiyasını tamalayabilir.
özetle metropollerde gerekli ancak rencide edici bir uygulama.
(bkz: lgbt)
sözlükte kullanıcı bilgilerimi tıkladığımde karşılaştığım tablo. kendimi ben bile o kadar bilmiyorum. sözlüğün maşallahı var.
(bkz: lgbt)
kisi hakkında her şey.
az önce hiç tanımadığım biri beni ekledi ve bana benim hakkımda her şeyi anlattı, resmen gbt'mi çıkardı, ben bu kadar beni tanımıyorum lan.
böyle bi uygulama var. sözlükten biri beni ali ulu şeklinde kaydetmiş. enteresan şekilde gösteriyor. bu uygulamayı kullananların oluşturduğu veritabanı sayesinde mi buluyorlar kayıtlı isimleri.