bugün

isi ve ses yalitimi ayrica sarsintiya dayanikliligiyla tuglanin yerini almis malzemedir. ulkemizde ytong olarak bilinen bir tugla cesitidir.
TURUNCU TUĞLALARIN YERiNi ALMIŞ BEYAZ TUĞLAMSI.
(bkz: ytong)
hafifliği ile binaya yük olmamasından dolayı tercih edilen, aynı zamanda ısı ve ses yalıtımı da sağlayan malzemedir. üretici firmalar hafifliğini ispatlamak için malzemeyi suya atarlar, gazbeton suda yüzebilmektedir. hafifliğini, gözenekli yapısına borçludur.
diğer yapı malzemelerine oranla daha iyi bir ısı iletim direncine sahip olmasından dolayı isi yalitim malzemesiolarak lanse edilen fakat isi iletim katsayisi belirtilen 0,065 watt/m2.k kritik değerin çok üstünde olmasından dolayı asla ve asla ısı yalıtım malzemesiolmayan, olamayan; bunun yanında yine ses yutum değerleri diğer yapı malzemelerinden daha iyi olan fakat kesinlikle ses yalımında da spesifik olarak kullanılamayan yapı malzemesi.
an itibariyle entry sayısı bakımından ytongla başa baş çekişme içinde olan yapı malzemesi. ytogcular-gazbetoncular..
Az önce haberlerde seyrettim, Mobilya sektörü MDF fiyatlarının katlanmasından şikayetçiymiş. E Madem MDF kârınızı kurtarmayacak kadar pahalılandı. Mobilyalarınızı gazbetondan yapmayı deneyin işte. Koca binaları Gazbetondan yapıyorlar. Bir şey olmuyor. Bir koltukla bir kanepeyi mi yapamayacaksın ki? Ya da başka tür mobilyaları? Nasıl demir- Çelikten hem bina yapılıyor, Hem mobilya; Gazbetondan da hem bina yapılır, hem mobilya. Neden olmasın?