bugün

bizdeki hızır aleyhisselama tekabül eder.ne zaman birilerinin başı sıkışsa gandalf yetişir hızır gibi.
frodo bagginsten sonraki en ayar olunacak tiptir.

Ah o ne çakaldır o,

Sen şunu yap, sen batıya git, sen doğuya git diye emirler yağdırır

Kendi göt gezdirir, bütün ceremeyi diğerleri çeker.

Hep arazi olur, ara ki bulasın,

O kadar zorluk aşarsın pat bu çıkagelir.

-neredeydin hacı abi?
+ ya sorma saruman tavan arasına kapattı beni.

- neredeydin hacı abi?
+ ya sorma balrog la kapışıyordum

Hep hikaye hep kolpa*
zoru görünce atını ormanlara sürer, orada elflere dibini dövdürür gelir. gizli ipnedir.
Numenorun çöküşünden sonra orta dünyada güçlenen saurona karşı orta dünyanın batısında yaşayanları korumak ve akıl vermek için ölmeyen diyardan gönderilen istarilerdendir. Cirdan taşıdığı yüzük naryayı gri limanlardan ayrılmayacağı ve orada ihtiyaç olmadığı için gandalfa vermiştir. istariler 5 kişilerdir ve sarumanla gandalf en bilge olanlarıdır. Ak divana başkanlık etmesi için elrond ve galadriel gandalfı destekleyip ısrar etmelerine rağmen gandalf bu görevi sarumana bırakmıştır. Sadece zor zamanlarda çıkagelip yaklaşan kötülüğü haber verdiği için kendisine takılan lakaplardan birisi gandalf felaket tellalıdır.
refarandumda hayır oyu kullanacaktır.

mesajı vermiştir;

"Her söylediğine '#Evet' denen bir liderden daha tehlikelisi yok "

https://tr.sputniknews.co...-gandalf-erdogan-ev-hali/
üfürükçü ve hokkabazdır. middle earth'de ismi felaket tellalı diye anılır. başbuğ saruman'ın tırnağı olamaz.
valinor'un yıldızlar içinde gömüldüğü karanlıktan gelen, kışın alacakaranlığında bir anlık esen rüzgarıyla ya da yazın gün batımında ki güneşe doğru salınan dumanla beliren zat. olamayan dedelerim lan bu herif benim. aday ol oy verelim, grup kur dinleyelim. neredesin olorin?
Bir ayakçıyla ağız dalaşı yapmak için geçmedim ölümden ateşten.
grinin elli tonu filmindeki kırbaç sahneleriyle sinema tarihine derin izler bırakmayı başarmış, film karakteri.
bir orta dünya karakteridir. büyücüdür. maia'dır.

karakteri filmde ian mckellen canlandırmıştır. ian mckellen, yeni çıkacak orta dünya dizisinde yine gandalf rolünü oynamak istediğini belirtmiştir.
yaşayanların birçoğu ölümü hak ediyor ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. yaşamı onlara verebilir misin? o halde hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme; çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez.
Orta dünyanın çakma efsanesi. Arkasında valor iktidarının gücüyle ortalığı birbirine katan bir büyücü. Hobileri gölgelerde büyümek, goblinlere kafa tutmak, orta dünyayı karış karış gezmek, havai fişekler ile oynamak, tarih araştırması yapmak vardır. Hobbitlere olan ilgisi hâlâ gündemde olup büyük bir tartışma söz konusudur. Söyle Gandalf. Tüm pisliklerini ortaya yakın zamanda dökeceğim. Takipte kalın.
Adını duyunca istemsizce 'kaçsanıza ahmaklar' sözünü kulaklarımda hissediyorum.
orta dünya'yı sevdiren karakterdir.

https://www.youtube.com/watch?v=NzPpOzBxJfk

efsane giriş yapmıştır.

Frodo: i wish the Ring had never come to me. i wish none of this had happened.

Gandalf: So do all who live to see such times but that is not for them to decide. All we have to decide is what to do with the time that is given to us.
Beyaz sakallı orta dünya soytarısıdır. Bi’ kere adam olsaydı iki tane hobbitin arkasına sığınmazdı. Evet.
görsel
görsel
Yüzüklerin Efendisi filmlerini her izleyişimde dikkatimi bir şey çekiyor.Gandalf ın büyücü olması.
Değnekli deliler gibi adama pat küt vuruyor. Yahu sen büyücüsün yok mu bi devirme büyün. Hadi onu geçtim Yüzük Kardeşliği filminde 9 adam yola çıkıyor. Yok mu bir uçan halı bir süpürge. Hiç mi kimsenin bir numarası yok.
Kardeşlik veya bilbo ihtiyaç duyduğunda ortalıktan kaybolan, en olmadık zamanda gelip kurtaran ihtiyar maia. Gölgeyele isimli bir atı, glamdring isimli bir kılıcı var. Başta gri iken kitabın yarısında geri dönünce ak olmuştur.
Gandalf rolü için düşünülen esas aktör, sean connery'di, 2 kez reddetti, 3. Gidişlerinde connery'e 35 mio dolar, ve gişeden gelecek gelirin %15(!!) Ini teklif ettiler.

Sean connery bunu da reddetti.

Böylece ian mcellen hayatının rolünü bulmuş oldu.

Yıllar sonra sean connery'e sordular, üstat biz sana n'aaptık da bizden bu kadar nefret ettin, sana hiçbi hollywood aktörüne yapılmayan bir teklifle geldik...

Connery'nin cevabı "senaryoyu okudum, sonra kitabı, sizi reddettim, filmi seyrettim, diğerini de seyrettim...ama anlamadım, bu rol benim kafama yatmadı, kafama yatmayan bir filmde oynamam!!" olmuştur.