Advertisement

 1. 1.
  (bkz: George R R Martin) in iki seri halinde yayımladığı romanının adıdır. " Taht Oyunları" (bkz: Game of Thrones) adı da yer almaktadır. Son zamanlarda Game of Thrones adlı dizinin uyarlandığı fantastik roman serisidir.

  Bir çok başlık açılarak dizi tartışılmaya devam etmektedir.

  (bkz: joffrey baratheon)
  (bkz: winter is coming)
  (#11521815)
  (bkz: jon snow)
  (bkz: eddard stark)
  (bkz: robb stark)
  (bkz: lannister)
  (bkz: emilia clarke)
  1 ... arcangel
 2. 2.
  george r. r. martin'in fantastik roman serisidir.

  ilk kitap a game of thrones, game of thrones adıyla tv dizisi olarak 2011'de sunulmuştur.
  ... dalibor
 3. 3.
  geç keşfedilen şey.

  12-13 yaşından, yüzüklerin efendisinden beri aradığım şey.

  fantastik edebiyat, bilim kurgu ile beraber hayatımı şekillendirmiştir.

  hepsi birbirinden güzel fantastik edebiyat ürünlerini okudum, dragonlance, ravenloft, forgotten realms, sword of shannara, belgariad, the Riftwar ve Serpentwar Sagaları, yerdeniz gibi. sayısız. burdan köye yol olacak kadar.

  bu sayısız serilerin onlarca kitapları.

  pek de severek yaptım bunları.

  hepsi de şahane serilerdi. ama hepsinin ortak özelliği fazla sürreal olmalarıydı. vampirler, kenderler, yani ne bileyim, bu serinin verdiği gerçeklik duygusunu özlemekten olacak, içeriğin zenginliğini hatırlattı.

  özlenilen politik kaosu, çıkar çatışmasını, orospu çocukluğunu, onuru, şerefsizliği hayatıma yeniden soktu.

  siyah-beyaz şeklindeki güzel hikayelerden sonra gri ve gerçek olan ama fantastik altyapısını köküne kadar koruyan çok özel bir seri bu.

  özlemişiz.

  sanki minas tirith'in kuleleri gibi.

  HBO'a teşekkür etmek gerekir, eğer dizisini yapmasalardı belki de hiç keşfedemeyecektim bu seriyi.
  8 ... double cross
 4. 4.
  Serinin 3. kitabının Türkçe' ye çevrilmesi ne kadar çok beklense de Espilon yayınları dizinin ikinci sezonu bitmeden kitabı çıkarmayı düşünmüyor.
  1 ... arcangel
 5. 5.
  george r. r. martin'in ilki 1996 da yayınlanmış şimdilik 7 kitaptan oluşan fantastik edebiyat serisidir.
  Dünya çapında 15 milyondan fazla satmış ve 20 den fazla dile çevrilmiştir.
  aşk, ihtiras, hırs, intikam, yaşam, ölüm, doğum, entrika, savaş, barış, varlık, yokluk, para ve hayata dair ne varsa, müthiş bir olay ve karakter kurgusuyla yeni bir dünyanın kapılarını ilk kitabın birinci sayfasıyla açan başyapıtlar serisidir.

  1. A Game of Thrones 807(sayfa) 73(bölüm)1996
  2. A Clash of Kings 969(sayfa) 70(bölüm)1999
  3. A Storm of Swords 1128(sayfa) 82(bölüm)2000
  4. A Feast for Crows 976(sayfa) 46(bölüm)2005
  5. A Dance with Dragons 1136(sayfa) 73(bölüm)2011
  6. The Winds of Winter ?
  7. A Dream of Spring ?
  ... o bir golgedir varlik sanirsin
 6. 6.
  Serinin 3. kitabı Kılıçların Fırtınası' nı bitireli dakikalar oluyor. Yazar tüm okuyanları ters köşeye yatıracak pek çok durumu kaleme alıyor. Hayranlarını üzecek pek çok durumu çekinmeden yazmış ve serinin 4. kitabını okumak için belki de bir ara vermeyi düşünenlerin sayısı bir hayli artabiliri.
  1 ... arcangel
 7. 7.
  george r. r. martin'in kendi yarattığı protagonistlere eziyet etmeyi ne kadar sevdiğini gösteren seri. adam çöp gibi harcıyor karakterleri resmen.
  1 ... gromph baenre
 8. 8.
  taht oyunları'na başladığım seridir. serinin 3 kitabını bu yıl nisan ayına kadar okuyabilirsem* game of thrones dizisiyle çok ağır spoilerler elde edebileceğim.

  edit: yalnız fark ettim ki bayağı bayağı bazı at kafalılar spoiler ibaresi altında utanmadan kitabın özetini çıkarıyorlar. at kafalılar.
  2 ... yordun demokrat
 9. 9.
  Şu an 6. kitabı George R. R. Martin tarafından yazılan kitap serisi. Toplamda 7 kitap olacağı söyleniyor.
  1 ... cesefen
 10. 10.
  Son zamanlarda kafayı bu seriyle bozmam tesadüf olamaz bence. Çünkü hayatımda ilk defa bir kitabı ( veya seriyi ) neden daha önce okumadığımı, keşfetmediğimi düşündüm. Evet adı ne kadar artistik ve hiç duyulmamış gibi gözükse de ben biraz ipucu vereyim. Bu kitap serisi aslında bildiğimiz "Game of Thrones" dizisinin satırlara dökülmüş hali. Aslında dizi, kitabın görselliğe sunulmuş hali ama malumunuz dizinin yayınlamasıyla dizi daha popüler oldu. Ancak kültür-sanat çevrelerinde diziden bağımsız olarak bu kitap serisine verilen değer çok fazla. Ben de popüler kültürün kurbanı olarak önce dizisini izleyip, sonra kitabına başlayanlardanım. Emin olun, kitabı okuduktan sonra artık dizisini izleyemiyorum. O kadar yüzeysel, o kadar acemice geliyor ki "kitap üstüne dizi" kavramı tamamiyle yalan oluyor.

  Kitabın yazım aşamaları hala devam ediyor. Yani 5 kitapla sınırlandırılacak gibi değil. Yazarın çalışmaları sürüyor. Türkçe'ye ise sadece ilk 3 kitap ( Game of Thrones, Clash of the Kings, Storm of Swords ) çevrildi. Hatta son kitap daha mayıs ayının son haftasında piyasaya sürüldü. ilk kitabın adı da anlayabileceğiniz gibi dizinin genel adı haline çevriliyor. Ama olay örgüsü, bir kaç figüran dışında karakterler genellikle aynı. ( Okumuşlar için küçük bir ayrıntı : Dizide ilk sezondaki fahişe Rose karakterinin kitap da olmaması gibi. )

  Fakat diziye uyarlanan bu kitap serisinin çok büyük bir avantajı var. Kitabın yazarı, aynı zamanda senaryo ekibinde buluyor. Yani dizideki her sahnede, her çekimde söz sahibi, fikir sahibi. Çoğu uyarlamalar da bunu göremezsiniz. Bu yüzden bu diziyi avantajlı hale getiren etkenlerden biri de bu.
  2 ... post apokaliptik ortam