bugün

an itibari ile tüm sağduyulu galatasaray taraftarlarının içinde bulunduğu hissiyattır.
(bkz: insan olmaktan utanmak)
hiçbir galatasaray'lının yaşamadığı ve yaşamayacağı duygudur. herkesin içinde bir burukluk olabilir ama asla utanç yoktur. bu takım bize başkalarının hayal edemiyeceği duyguları yaşatmıştır. anne ve babasından utanan varsa ancak onlar bu takımdan utanabilir.

(bkz: bir günde kral olmadık bir günde tahttan inmeyiz)
(bkz: çocuklar utanın utanın çocuklar)
desteklediği takımın kaptanını kendi tesislerinde kendi başkanlarının talimatıyla tekme tokat döven ezik taraftar kitlesinin uydurması. gerçek bir galatasaraylı için; galatasaray bir yaşam biçimidir. *
gerçek bir galatasaraylı için takımından utanmak, ancak bir espri olabilir.
galatasaraylılık bir ruhtur.
yaklaşık 20 yıldır kendimi bir parçası hissettiğim takımım beni hiç utandırmadı. sadece gurur duydum takımımla, hala da duyuyorum.
gerçek bir galatasaraylı'nın takımından utanacağına inanmıyorum. çünkü gözümün önüne souness geliyor, mondi geliyor, pope geliyor, hagi geliyor, prekazi geliyor, lucescu geliyor. elin profesyonelleri bile bir süreliğine çalıştıkları bu takımı bu kadar sahiplendiyse, nasıl olur da bir galatasaraylı takımından utanır? burdan başkalarının iğrençliklerine değinmeyeceğim.
onlar, şampiyonluklarının tadını çıkaracaklarına hala takımıma sataşıyorlar. sanki diğer 16 takımın değil... sıralamada bizim önümüzde olsunlar yeter. utanmıyorum, gülüyorum.*
Uzun yıllar görmediği dostunu bir gün tanınmaz halde bulan adamın ruh halini bilir misiniz?
Ya uzak diyarlara tahsile gönderdiği çocuğunun geriye serseri olarak döndüğünü gören bir babanın acılarını... işte ona benzer acılar yaşadık dün gece...
Biz hiç işlerin bu noktaya geldiğini bilmiyorduk. Çünkü maçları televizyondan izliyorduk. Seyircilerin kimi taşkınlıklarına da kendimizi alıştırıyorduk...
Derken dün geceki tarihi utancı yaşadık... Hani maçta taraftarı kışkırtan olaylar olur da tribündekiler öfkelenir... Bazen hakem seyirciyi çıldırtır. Hiç öyle bir şey olmadı. Maçın başlamasıyla birlikte sahaya su bardakları yağmaya başladı. Yetmedi, koltuklar sökülüp parçaları fırlatıldı... Sonra bütün tribünler söküldü... Bütün stat parçalandı...
Televizyon başında arkadaşlara sordum:
- Bunlar Galatasaray seyircisi mi? Bu seyirci ne zaman bu hale geldi?
Efendim, Federasyon Fenerbahçe'nin taşkınlıklarına az ceza vermiş de... Şuymuş, buymuş da...
Boş verin... Hiçbir mazereti olamazdı dün geceki tarihi rezaletin... Tribünde canavarlaşmış, tanınmaz hale gelmiş bir seyirci gördük dün gece...
Yalnız rakibi değil, kendi takımını da vuran.. insanlıktan çıkmış bir güruh...
Bu mu asillerin kulübü? Bu mu aristokratların takımı? Yazıklar olsun...
Büyük söylemiş olmayayım ama... Benim de yarım asırlık takımım Galatasaray'la ilgim artık bitmiştir...
Futbolu bu duruma getirenler artık kendi aralarında oynasın...

http://www.milliyet.com.t...007/05/20/yazar/asik.html

Melih AŞIK Açık Pencere
galatasaraylı olmaktan utanmak diye bir şey yoktur. olmadığından tanımıda yoktur ki hiç bir gerçek galatasaray taraftarı bunu tanımlayamaz. sportmenlikse sportmenlik galatasaray taraftarına bir saygısızlık yapılmazsa diğer takımların holiganları tarafından asla sorun çıkmaz.

(bkz: karşı takımın çadırını kendi takımının renklerine boyamak cürreti)
belki birkaç nanosaniye süren düşünce. sonrasında kişi "ya fenerbahçe taraftarı olsaydım? ha siktirr" der, ve galatasaray'la gurur duymaya devam eder.
galatasaraylı olmamaktır.
(bkz: yenilsen de yensen de taraftarin senle)
bir fenerbahçe maçından yenik ayrıldıktan sonraki durumdur. kimileri o utançtan kurtulmak için fenerlilerin arasına karışır. * *
utananlar da zaten galatasarayli degildir.
en büyük zamanımızda bile fenere yenildik johnson'ın emre'nin sırtına çarpan bir frikik golüyle ama sorun şudur ki en tepeye çıktığımızda orda duramadık, hemen tepe taklak olduk. eğer böyle bir şey diğer takımların başına gelselerdi ve özellikle fenerbahçe'nin başına gelseydi, zannetmiyrum ki fenerbahçe bizim gibi olsun. eminim fenerbahçe dünyanın sayılı kluplerinden biri olurdu. en güzel örneği biz uefa kupasını kazandık ama bir kuruş gelir elde edemedik, bir t-shirt bile yıllar sonra bastırdık ama fener 6-0 diye kot markası bile yaptı.

daha saymakla bitmeyen transfer hataları, ribery vakası özellikle.

bence asıl utanılacak nokta galatasaray yönetimleridir. mantık dışı hareketler yapıp bizi bu hale getiren yönetimdir.
20 mayıs 2007 gecesi yaşananlar normal bir spor insanı için utanılacak bir durumdur fakat her türlü başarısızlıklarını fenerbahçeli yöneticilere baglayan camiadan bu beklenmemelidir. inanmayanlar galatasarlı yönetici ve yazarların bugünden itibaren yapacakları açıklamalara bakabilirler.
galatasaray taraftarı niye galatasaray'lı olmaktan utansın ki?
avrupa'yı sallayıp,ağızlarını açık bıraktı diye mi?
türkiye'nin adını,adını bile bilmediğimiz ülkelere duyurdu diye mi?
tarihe bir defa daha türk ismini onur ve kıvançla yazdı diye mi?
türk halkını sevinçten ağlattı diye mi?

2.000.000(!) tane şişe atıldı diye mi?

peki biz bunun için utanırsak;

kafasına bir çakıl taşı geldi diye kendini metrelerce sürükleyen adamın taraftarı da utanır mı?
hakemleri,kokartını söktürecem lan senin diye tehdit eden adamın taraftarı da utanır mı?
kendi futbolcusunu dövdüren adamın taraftarı da utanır mı?
stadında adam öldürülen takımın taraftarı da utanır mı?
veya futbolcuları sahada birbirine giren sevilla,inter gibi devlerin taraftarları da utanır mı?

utanmazlar.

çünkü,onlardan utanmaları demek asıllarını reddetmek demektir.

galatasaray'lı doğan,galatasaray'lı ölür.
yaptıklarına üzülürler,kendilerini kınarlar,yerin dibine girerler.

fakat asla bu renklerden,bu stattan utanmazlar.
galatasaray türkiye demektir,türk halkı demektir.
ondan utanmak demek memleketinden utanmak demektir.
anadan babadan utanmak demektir.

biz en güzel günde burdaydık,bu en kötü günde de burdayız,küme düşsek de burdayız.
utanmayız,utananı da tanımayız.

biz galatasaray'lıyız.

edit:2.000.000 şişe de atılsa aynılarını yazardım.
(bkz: polemik amaclı baslık acmak)
(bkz: 2 tane şişe)
(bkz: fanatizm maalesef böyle bişey)

bu olayları böytle küçümsersek ileride bu büyük rekabetin verdiği keyiften maalesef mahrum kalacağız. futbolun dışına çıktığımızın farkına varın. sahaya atılan binlerce yabancı maddeyi iki şişe diye nitelendirmek yangına odunla değil, benzinle gitmektir. haksızlık nerden gelirse gelsin tepki gösterelim. bugün galatasaraylıların yaptığını, 6 ay sonra fenerliler yapar. sonra gene onlar, sonra gene diğerleri. lütfen at gözlüğümüzü çıkartalım. gidişiatın kötü olduğunu anlayalım. körü körüne fanatizme kapılmayalım. dünya çapındaki bu rekabetin tadını çıkarmaya bakalım.
futbolu hayatının anlamı yapmış bireyin hezeyanı. isterse 5 sene üst üste yenilsin. futbol izliyor muyuz? izliyoruz. bize hiç ummayacağımız sevinçler yaşatmış mı bu takım? yaşatmış. ne olur yenilince? kahır mı oluruz? yoksa işsiz, aç, harap, bitap mı kalırız?

ne olur yani yenilince? utanılacak ne var bunda. tabi futbol dışında bilgin yoksa, hayatının tek amacı futbol'sa utanırsın. bilmezsin ki galatasaray sevgisi nedir.

sözleşme mi imzalamışım ki tutarken, hiç yenilmeyeceksiniz diye. bırak yenilsin yahu. dünyanın sonu olmadı, olmayacak ki bu.
yoktur böyle birşey. öküz altında buzağı aramayalım.
(bkz: galatasaraylı)
oturdugu yeriyle dusunen insan elementi -olsa gerek-.
ancak hasa oda ne diyebilecegim cümle. hic bir kimse galatasarayli oldugundan utanmaz vede utanmamali. türkiyenin en büyük gururundan utanc duyulacaksa öteki takimlardanda nefret etmek lazimdirki, böyle birsey olamaz. sadece fenerbahcelilerin burada galatasaraylilarin günah cikartmalarini istedigini tahmin etmek güc degil. maalesef bu olaylarin altyapisini cok ince bir bicimde hazirlamislardirlar kendileri. hem sampiyon ol, hemde gelip stadiniza bayarak dikecegiz de, sonrada cik yaptiginiz ayip utanilasi diye tenkit et. tipik fenrbahce ne diyebilirimki.
(bkz: hayallerinizin bittigi yerde gerceklerimiz baslar)
utanılmayacak tek şey varsa o da türkiye ye hiç görmediği ve başka bir takımın ilerde de asla gösteremeyeceği başarıyı gururu yaşatan güzide külübümüz anlı şanlı galatasaraydır.biz fenerbahçe taraftarının yıllardır yaptığı rezaletleri de biliyoruz.o zaman onların utançtan yerin dibine girmeleri gerekirdi;ancak hafta boyu yaratılan gerginlikten sonra aldıkları evet belki hoş olmayan ama çok daha kötüsünü kendilerinin yapabileceği cevaba karşı utanmamızı beklemekteler..** *