bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  veni vidi vici sözüyle gönüllerde yer tutan büyük lider.
  5 -2 ... eru
 2. 2.
  efsanevi roma imparatoru.(ingilizcede july ayına adını vermiştir) Sezar adı pek şaşırtıcı olarak sezeryan operasyonundan gelir ve bilindiği üzere roma devrinde bu tür ameliyatlar vardır. Yani adının tam anlamı sezeryanla doğmuş juliilerden gauistur. Kendisi diktatörlüğünü ilan edip senatoyu üzmüş ve senato meydanında herkesi gözü önünde senato üyeleri darafından bıçaklanmıştır.Ki ayrıca belirteyim brütüs sezarı delik teşik olduktan sonra ölmeden hemen önce son olarak bıçaklamıştır. Ama sezarın kanı yerde kalmamış yeğeni octavius(agustus olarak bilinir ağustos ayına adını vermiştir romanın en fazla fetih yapan krallarındandır) brütüsü yenilgiye uğratmış ve cumhuriyet devrini kapatmıştır.*
  11 ... venividivici
 3. 3.
  Ölmeden önce senatoya, uzun yıllar roma imparatorluğu altında yaşamış keltler, macarlar galyalılar gibi barbar kavimlerinden de temsilci sokan ve aynı zamanda anadolu'da pontus krallığını yenip senatoya gönderdiği mektupta efsanevi veni vidi vici özdeyişini yazmış,
  bazı söylentilere göre kısır olan, kleopatra ile sıcak saatler geçirmiş, almanların krallarına dediği keiser kelimesi isminden isminden gelen imparator.*
  1 ... venividivici
 4. 4.
  tarihin en büyük liderlerindendir. ancak bir karı bokuna ne hallere düşmüştür ortadadır.
  2 -2 ... arude50
 5. 5.
  temmuz ayına adını vermiştir.
  (bkz: july)
  ... tyrael
 6. 6.
  roma cumhuriyeti'ni bitiren ve roma imparatorlugunu baslatan adamdir. kisaca anlatirsak soyle bir adamdir:

  karizmatik bir adamdir. savas ganimetlerini pleblere, yani halka dagitirdi. halkin cogunlugu onu severdi. onu istemeyenler ise, senatodaki ayricaliklarini kaybeden ve siradan halkin bile yonetime katilmasi nedeniyle hosnut olmayan soylulardi.

  sonucta alavere dalavere ile senatonun ortasina bicaklayarak oldurduler sezar'i. sonra soylular eski ayricaliklarini tekrar aldilar mi? hayir. sezar'in en guvendigi adami, octavius augustus yonetimi ele gecirdi ve halk destegini de arkasina alarak roma'ya en zengin gunlerini yasatti.

  soylular ise ya savasta olduler, ya da kacmaya calisirken yakalanip elleri kesilerek senato kapisina civilendi!

  tanidik bir hikaye gibi geldi...
  3 ... curufinwe
 7. 7.
  dünyanın en kısa ve en etkileyici diplomatik haberini yazmış imparator.
  gittim, gördüm, yendim.
  1 ... camp nou
 8. 8.
  hayırsız bir evlada sahip olan imparator.
  (bkz: et tu brutus)
  ... amele donu
 9. 9.
  benim nikimin sahibi, artistliğine bir mektupta yazmıştır zaten cumhuriyete hava atmak için...
  (bkz: venividivici)
  1 ... venividivici
 10. 10.
  meşhur spartaküs ayaklanmasına karşı crassus'un ordusunda subay olarak görev almıştır.senatoya, konsüllere karşı gelerek riskli işler yapsa da şansı yaver gitmiştir.kurduğu güçlü ordu roma'nın içinde bulunduğu panik ortamında onun jokeri olmuştur.pompeius'un ordusuna sayıca eksik olmasına rağmen karşı koymuştur ve hezimete uğratmıştır.

  sonuç olarak cumhuriyet rejimini yıkıp diktatörlüğünü ilan etmiştir.kendisine karşı yapılan ayaklanmaları bastırmış mutlak otoritesini kurmuştur.

  planlı bir suikastle öldürülmüştür.affettiği, pompeius'un eski taraftarlarından olan manevi oğlu marcus brutus de suikastçilerin içinde yer almıştır.etrafı ellerinde hançer, onu öldürmeyi amaçlayan senatörlerce çevriliyken kaçmaya çalışmış ancak kımıldayamamıştır.tam brutus'ü de içlerinde görüp ona 'sen de mi oğlum' derken onun tarafından hançerlenmiştir.
  1 ... joke