1. 1.
  (bkz: güney afrika cumhuriyeti)
  1 ... bahdeniz
 2. 2.
  madagaskar ın yanı.
  2 -1 ... machados
 3. 3.
  şiddetli fırtınada 2 çocuk ölmüştür.
  1 ... recomax
 4. 4.
  koisan mekanı.
  1 -1 ... gardanadam
 5. 5.
  Afrika'nın Güney bölgesidir. Coğrafik ve jeopolitik çeşitliliğe sahiptir. Bölgenin en geniş toprakları Güney Afrika Cumhuriyeti sınırları içerisindedir.
  ... cilekli sakiz
 6. 6.
  11 adet dili resmi dil olarak kabul eden ülke. Bundan ötürü halkına, ' rainbow nation ' yani gökkuşağı halkı deniyor imiş.
  1 ... up the irons
 7. 7.
  rugby miil takımının adı (bkz: springboks) olan, 2 adt başkenti bulunan( pretoria, johannesburg) halkının bir bölümü safkan ingiliz, hollandalı ve portekizli olan, bugüne kadar dünyada görülen en şiddetli ırkçı yönetimlerden birine sahne olan (bkz: apartheid) altın damarlarıyla zengin afrika ülkesidir. Ayrıca güney afrikanın gsmh yönünden en gelişmiş ülkesidir.
  ... egeofficer
 8. 8.
  afrikanın güneyinde bulunan topraklara zamanında yerliler tarafından verilen isim.
  ... surlara kafan atan uruk hai
 9. 9.
  2 adet başkente sahip olan tek toprak parçası.
  ... sehnsucht
 10. 10.
  Apartheid rejiminin çökmesine rağmen, halen beyazlar tarafından yönetilen ülkedir. Nelson Mandela büyük değişimler yaptı, ama ardından gelen zuma başkan, durumu bırakın stabilize etmeyi, daha da kötü bir noktaya getirdi.

  Ülkenin finansal kaynaklarının çok büyük bir bölümü hala daha beyazların elinde, devlet kademeleri deseniz ona keza. Beyaz azınlık hala refah içinde yaşıyorken, siyah çoğunluğun midesi deliniyor bu ülkede.

  Bu soyut gerçekler dışında, somut anlamda dünya altın rezervinin ciddi pay bulundurduğu bir ülkedir. Johannesburg ve cape town, dünya genelinde en çok hırsızlık ve cinayet vakalarının yaşandığı ilk 10 şehir arasındadır.

  Bana göre tek güzel yanı muhteşem doğasıdır. Türkiye!nin iklimine benzer bir iklime saihptir genel anlamda güney afrika, tek farkı derin kanyonların ve geniş çöllerinde olduğu bir ülkedir. Gidip görülesidir, evet, ama yaşanır mı, pek sanmıyorum.
  ... egeofficer