bugün

Duyarsızlaşmanın sonunda bir Afrikalı misali aç kaldığımızda uyanacağız. Ve açlıktan bir daha hiç uyumayacağız.

Her halk belasını kendi çağırır. Allah'tan çok çocuk yapmadım. Eldekini de evermem, soyu korudum. Bezdim la.talan etsinler. Yiyecek bir şey kalmayınca hepimiz aç kalacağız. Yuppiii.
yurdumun aydınlık insanlarının gerçekleştirdiği bir etkinlik olup öfkesini ağacı hırpalayarak çıkarmaya çalışan adamlar için değmeyecek bir yürüyüş olduğunu bir kez daha görmüş bulunduk..
(bkz: svihs) durumudur benim için..
Fındık üreticisi bunu haketmiyor adeletlerini sandıkta uygulayabilselerdi bu durumda olmayacaklardı. (bkz: kendi düşen ağlamaz)
Bir daha bunlar için üzülmek mi?
Asla.
insanlık ve demokrasi için adalet yürüyüşleri yuhalanırken, fındığın esamesi bile okunmaz.
Okunsa da ben okumam artık, umurumda olmaz.
Üç maymunu oynayıp, halı motifi izleyen güruh savunsun fındığını!
Bizim memlekette fındık yok, bananesi!

Bir avuç fındık, aganigiye iyi gelir! Bunu bilelim gerisi hikaye!
O zaman dans, renk!
sevgili rumeli71 kardeşim, sanırım şu kişilerden bahsediyor.
(bkz: balta ile fındık ağaçlarına dalan çomarlar)

bak videosu da var;
https://www.youtube.com/watch?v=IMyV-FW9sds

nasıl da vuruyor dibine dibine fındık ağacının. bir de fındığa küfür ediyor. "8 liraya fındık mı olur lan" diye kızıyor.

şimdi bu fındık ağaçlarını kesenler, yakanlar oylarını kime verdiler?
yukarıda da bahsettim. buyrun;

24 haziran genel seçimleri, ordu oy oranları;
görsel

24 haziran genel seçimleri, giresun oy oranları;
görsel

maşallah, her iki ilde de yüzde 65 oranında reis çıkmış.
kendi iradeleri, karışamayız tabi.
ama bundan sonra inşallah "fındık üreticisi isyan etti" diye haber çıkar, bak ben o zaman yapacağımı biliyorum.

o italyan ferrero fındığı inşallah 1 liradan alır sizden. ya da elinizde kalır kurtlanır o fındıklar.

su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim...

beter olun beter...
aklıma elindeki nacakla fındığa "ha punun dibune dibune... ha punun dibune dibune..." diye söylenerek girişen milli irade görüntüleri getiren yürüyüştür.

fındığı sökmeler, yakmalar filan...

tabi o zamanlar cahil olduğum için milli iradenin ne demek istediğini anlayamamış, daha doğrusu tam ters anlamıştım aynen bu yürüyüşü düzenleyenler gibi.

dersimi aldım, eyledim ezber...
(bkz: bundan sonra ciddiye almak yok eglenmene bak)
bu ülkenin vatansever, halkçı insanlarının destekleri ile yapılan yürüyüş.
helal olsun.
fındık üreticilerinin sorunlarına, çaresizliğine, ürünlerinin elde kalmasına, hükümetin duyarsızlığına pek çok akademisyen, pek çok üniversite öğrencisi, pek çok aydın destek verdi...

yani insanlar fındık üreticisi için üzerine düşeni yaptı.

evet.

peki fındık üreticisi ne yaptı?

bakalım ne yapmışlar.

24 haziran genel seçimleri, ordu oy oranları;
görsel

24 haziran genel seçimleri, giresun oy oranları;
görsel

her şey ortada...
chp'nin Karadeniz'den oy toplamak için yaptığı etkinliktir ama boşunadır yine gidip malum partiye oy verceklerdir. daha önceki seferler gibi.
Ekmek için ekmeleddin fındık için fıkmeleddin.

Olmadı sanki ama idare edin artık.
Enteresan bir olay bu. Ben bildim bileli fındık ureticisi findik fiyatlarından hoşnutsuz olur. Söylenirler, eylem yaparlar, iktidarları kınarlar vs. Sonra etnik farklılığı olan bir iki istisna dışında her köy, kasaba, ilçe ve il dinci-sağcı partilere oy yağdırır.

O yüzden kk ve ekibi yine boşa kürek çekmiştir.

Ayrıca findıktan geçinen insan sayisı 80 milyon üzerinden olsun olsun da 250.000 olsun. Sen muhalefet liderisin değer mi buna. Birak bunu yerel örgütlenmen yapsın amk.
bugün kemal kılıçdaroğlu tarafından miting düzenlenmiştir, temel satırbaşları. bu hususta bile içki, göt muhabbeti yapan ebleh yandaşlar özellikle okusun.
SURiYELiLER BiRiNCi SINIF VATANDAŞ OLDU
Çiftçiye vereceğiz ama elde yok diyorlar. inanıyor musunuz olmadığına? Suriyelilere 30 milyar dolar harcadık. Onlar birinci sınıf vatandaş oldu. Karadenizliler ikinci sınıf vatandaş. Geldiklerinde söyleyin bunu. Bunun hesabını Karadenizli sormak zorunda. Bunun hesabını soracak mısınız? Bunun sandıkta hesabını soracak mısınız?
NE DiYORLARDI-FETÖ’ye ne diyorlardı, Ne istediniz de vermedik? Bir kez çiftçinin hakkını ver. Demokrasilerde hesap sandıkta sorulur.
MARMARiS’TE 350 ODALI YAZLIK SARAY iNŞA EDiLiYOR, Oturdular masaya imralı’da, Oslo’da, Habur’da. Hiç dediler mi çiftçilerle bir masaya oturalım, geldiler mi, hayır. Namus sözü veriyorum; Sizin hakkınızın savunmazsam sonuna kadar yediğim ekmek bana haram olsun. Fındık üreticisine gelince para yok ama Marmaris’te 350 odalı yazlık saray inşa ediliyor. Bir şeyi değiştereceğiz, eski algıları değiştireceğiz. Nerede bir sorun varsa çözüm adresi CHP’dir. Fındık, üzüm üreticisinin sorunlarını çözeceğiz. Elin oğlu çözüyor da biz mi çözemeyeceğiz.
ÜRETiCiNiN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ iÇiN 6 MADDE
1. Madde: FiSKO birliği en görkemli, en şahşahalı hale getireceğiz. Bu kuruma siyaset bulaşmayacak. Ürün alımı, ihracatı burası yapacak.
2. Madde: Yürürlükte Fındık Kanunu var. Fakat bu kanun düzgün değil. Yeniden oturup fındık kanunu çıkaracağız. Üretici, manav, tüccar katılacak. Hep beraber ortak akılla fındık kanunu çıkaracağız.
3. Madde: Fındık ihtisas Borsası kuracağız. Fındığın fiyatı bu ülkede belirlenecek. Fındığın nasıl ihraç edileceğine biz karar vereceğiz.
4. Madde: Fındığı biz alıyoruz. Fındık olarak ihraç ediyoruz. Fındık AR-GE merkezi kurmak zorundayız. Fındığı bizden alıyorlar işleyip geri satıyorlar. Fındık bizde üretici bizde imkan da bizde, biz niye yapmıyoruz? Niye biz para kazanmıyoruz?
5. Madde: Fındık ekim alanları. Bu coğrafya fındık ekiyor. Düz alanda fındık üretirseniz buradaki insanın alın terini çalmış olursunuz. Karadeniz’in fındığına başka birisini ortak etmeyelim.
6. Madde: Fındık ağaçları yaşlandı. Fındık ağaçlarını gençleştireceğiz. Gençleştirirken fındık üreticisinin gelirini düşürmeyeceğiz. Ona uygun teşvik getireceğiz.
Sağol yobaz, çoğ büyüksün..

yobazdan gomünizim dersleri ivit..

adam nasılda biliyor kendini ayrıca ahsjs..

neyse, millet beyinsiz olunca seni sikicekler demeniz değil sikilmesini beklememiz daha hayırlı olaca galiba..

neyse şimdi hükümet fındıkçıya seçime kadar verir, sonra misli misli geri alır..

oyunu da alır tabii..

o yüzden bu mal sürüsü ne kadar sikilse az gelir..

bir de 90 senedir hayvanca yaşadığını yazmış adamın biri ahahuhhajj.. argümanların alayı komedi zaten.. baksana hacım senin zihniyette ortadoğu insanca yaşamaktan bitap düşmüşlet zaten:))
Yani güzel güzel de bu fındık üreticilerinin olduğu şehirlerde silme akp çıkıyor demek ki buralar için vatan millet davasından daha önemli fındık, yine de güzel şeyler oluyor deyip kapatıyorum.
Ulan bu senenin fındığına ucuz diyen çarpılır . Bedava verseler yenmez lan bu fındık . Hepsi hastalıklı. Randıman 0 . Adalet kendine Lazım olanlar fındık fiyatları için yürüyecekmiş . Adaleti arayan başkaları olunca küfür edenler de bunlar değil sanırsın.
Bu yürüyüş şunu gösteriyor;

Bu ülkede adaletin olmadığını anlamak için adaletsizliğin gelip seni bulması gerekiyor.
Yoksa Adalet arayışı sadece birilerinin düzeni bozmaya çalışmasından ibaret sanılıyor.

Adaletin olmadığını görmen için ille de senin canının yanması mı gerekli?
Adalet' in bir gün her kesime gerekeceği gerçeğini gözler önüne seren yürüyüştür.

iktidarın en büyük destekçisi, karadeniz insanına da gerekmiştir.

Demek ki neymiş?
Adalet önemliymiş, gerekliymiş.
Bunu, damarına basılmadan anlayabilen ve bu kavrama emek veren herkese selâm olsun!
sikimde mi? değil. bu fındık beyinliler nasıl olsa ilk seçimde yine akp'nin altına yatacaklar. o yüzden başlarına ne geliyorsa müstehak bunlara.
CHP'nin yıllardır sömürülen fındık emekçisinin sesinin duyurulması için başlattığı yürüyüştür. Bence çok da güzel olmuştu. Ülkemizde tarımı bitiren, hayvancılığı yerlerde süründüren bir hükümet varken birilerinin çıkıp üreticinin çıkarları için bir şeyler yapması taktir edilmesi gereken bir davranıştır.
Birileri çıkıp samanı Avrupa'dan ithal ediyor, Hollanda'dan besi hayvanı ithal ediyor, diğerleri ise kendi öz malına, öz emeğine sahip çıkmak isteyenlerin yanında onlarla birlikte yürüyor (ya da yürüsünler diye onları örgütlüyor) Sizce kim haklı? kim doğruyu yapıyor. işte bu soruları somak lazım bazen kendi kendimize
Dünyada sayılı fındık üreticisi olup, fındık üretenlerin para kazanamadığı tek ülke olabiliriz. Daha yürüyecek çok yolumuz var.
90 yıldır insan gibi yaşadığına inananların göz boyama çalıştığı yürüyüştür.
ingiliz gotü yalayıp islam da çiftçinin ve köylünün alın terinin korunmadığını zannedenlere duyurulur:

" bedevinin malını kimse kendi adına alıp satmasın"

" kardeşi de olsak bedevinin malını alıp satmaktan men edildik"

hadis i şerif.

Bak bak bak! O büyük insan köylüyü ve üreticiyi; karşısındaki tüketiciyi nasıl korumuş?

Komünizm de halkın bahçesi, tarlası, dükkanı varmı ki bunlar yapılsın?
BAZ ERKEKLERiN KADIN ORGANINI AKILDAN ÜSTÜN TUTMASI DURUMUNU YERMEK iÇiN "FINDIK KADAR" ÖLÇÜ BiRiMiNi KULLANDIĞIMIZ BiR SÖZ VARDIR YA HANi. ASLINDA FINDIĞA BiR HAKARETTiR BU. ZiRA FINDIK YÜCE BiR BESiN KAYNAĞIDIR O ŞEYE iNDiRGEMEK EN BASiTi ADALETSiZLiKTiR. BEN BU AÇIDAN BAKIYORUM FINDIK iÇiN ADALETE.
yahu şurada yazılanları okuyorum. sağcısı solcusu alayınız malsınız.

solcular için konuşayım,

yok akp ye oy verdiler yok evet oranı %70 çıktı bilmem ne.
daha güzel fırsat mı var ulan bu insanları tarafınıza almak için, neden hemen ötekileştiriyorsunuz?
izmirde yaşayan bir karadenizli olarak konuşuyorum ben. fındık fiyatlarını protesto etmek en doğal hakları
değil mi bu insanların? hangi partiden olursa olsun, insan kendi seçiminden memnun kalmamış olamaz mı?
akp li gibi mi konuşayım illa, hdp mitinglerine sesiniz çıkmaz bu kadar amk.

malın biri de fındık bir bitki değil mi demiş. fiyatı dertse artmayacak demiş.
ya sen bi siktir git starbucks ında latteni iç. o insanlar bir sene emek verip oradan kazandıkları parayla
çocuk okutuyor, ev geçindiriyor.

sağcılar için konuşayım,

ülkenin amına koydunuz.