bugün

yıllardır bu soruyu ayna karşısında kendime sorup durdum.. Gün oldu, geceler geçti saçlarım ağardı ve ben bunun cevabını hâlâ kafamda netleştirebilmiş değilim.
işte bu apaçık bir ankettir. Bence format atılır.

edit : bir de basılır çıktı lan.
basılır.
--spoiler--
bastım formatı hiç affetmedim.
--spoiler--
(bkz: kasayı yan yatırmak)
(bkz: pc ye ayar çekmek)
(bkz: tokat atılır mı yenir mi sorunsalı)*
pc açısından bakarsak çekilir. pc operatörü açısından bakarsak atılır efem.
(bkz: ismail yk-bas formata aşkım bas formata)
format zaten ingilizce bir fiildir. "you need format the disk" cümlesinde görüldüğü gibi... otu boku ingilizce den alırsak olacağı budur. böyle sorunsallarda boğulur kalırız. ayıptır, yapmayın.

(bkz: fabrika ayarlarına dönmek)
aslında bir de yapan insan yönünden bakarsak bilgisayar formatlanır. böylece iki sözcük yerine tek sözcük kullanıldığı için cümle daha sade ve duru olur. * *
formatlanır aslın da . yani ne atılır ne de çekilir.
illa birisini kullanacaksak atılır.
pc tarafından bakılacak olunursa ister at ister çek ister bas.
aha bu da benden olsun. format edilir.
(bkz: 31 çeken aylar)
format atılır, faks çekilir!
(bkz: 1001 çeşit kırtasiyesi)
(bkz: bırak dağınık kalsın)
öncelikle azizim, yaklaşık olarak windows 3.1 ile dilimize karışan bir tümcenin en zarif ve etkili maddelerinden biridir. format kelimesinin anlamı belirlenen sabit diskteki tüm bilgilerin silinmesi, kullanılacak işletim sistemi ile alakalı dosyaların baştan kurulmasıdır.

bu sebeple format ne atılır ne çekilir, format bir komuttur. teknolojinin göğüsleri tomurcaklanmaya başladığı yetmiyormuş gibi, genital bölgesinde yeşilliklerin de arttığı varsayılacak olan bu çağ da ki hala ulaşılmış olan teknolojinin yaklaşık 50 yıl gerisinde olan bir teknolojiyi kullandığımızı belirtme gereği duyuyorum artı parantez içinde, komutlarla god mode dışında pek bir işlem yapılamaz. akıllı kutucuk, bilgisayar denen alette hiç değilse. iş bu sebeple "format atıyorum" tabiri günümüz teknolojisinde yanlış bir tabirdir. bunun yerine "işletim sistemi kompakt diski yardımıyla diskimi yeniden biçimlendiriyor, yine aynı diskle neredeyse fabrika ayarlarında sayılacak bir sistemi silmiş olduğum boş diskin içine kuruyorum" demek gerekebilir. uzun lafın kısası, format kelimesi komutlarla işlem yapılan dos bazlı işletim sistemlerinden bu yana dilimize yerleşmiş, fakat içinde bulunduğumuz çağda yanlış bir anlamı ile kullanılıyordur.
Çekilir dersek farklı anlama gelebilir atılır dersek var olan programın Örn: xp nin pc den atılması ve yerine başka bir sürümün getirilmesi anlamı çıkar
format attırılır. *
o kişinin ne yönden baktığına bağlıdır. bence format iktirilir.
atılır. acılı adana mı la bu ?

+ usta iki acılı çeeeeeaaak !
- abi benim de bi soğansız format vardı ?
+ ne diyon sen yiieenim ? kalbini kırmadan çek git.
format şutlanır. milletin götünden uydurduğuna bakılırsa şutlanır da güzel bir alternatif. format çakanı da gördük.
31 çekilir format atılır.
format çekilir, kurt atılır. (bkz: atıl kurt)
(bkz: allah çektirmesin)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar