bugün

2004ten beri her oyununu oynadığım menajerlik oyunudur. Uğruna cok finaller yakılmıs, geceler gündüz edilmistir. 3d oyun gorselliginden ziyade 2d bizim canımız, ciğerimizdir.
saçmalamakta üstüne olmayan oyun. 2 gün içerisinde hem kendi liginin süper finalini hem avrupa süper finalini oynatıyor. lan böyle saçmalık türkiye'de bile olmaz. evet.
(#36848415) numarali entryde de belirttigim gibi hamburgda oldugum oyun. Fakat hamburga cikis saglamama ragmen 2 yilin sonunda benle sozlesme uzatmadilar ve kulupten ayrildim.

Sonra la liga 6. Sı valencia nin basina gectim. Nasil oldu bende bilmiyorum ama ustun basaridan dolayi sanirsam valencia beni teknik direktorluge getirdi. Ilk sene neredeyse sampiyon yapiyordum ki son haftalarda kaybedilen puanlar yuzunden ligi 2. Bitirdim ve atletico madrid sampiyon oldu. Bu arada barcelona kume dustu.

Ligi 2. Bitirdigim sene igor tudor un yapmaya calistigi taktigi uygulamistim ve 85 gol atip 34 gol yedik sadece. Ligde en cok atilan goldü bu. O sene uefa kupasini da kazandim.

Valencia ile 2. Seneme baslarken avrupa super kupasini juventustan aldim ve sezona kupayla basladim. Ama lig berbat gitti. Takima transfer gerekmedigini dusundum. Para kulubun kasasinda kaldi ve borclar odendi fakat lig kotu gitti

-Galiba transfer konusunda biraz hamza hamzaoglu gibiyim maalesef-

Ligi 6. Bitirdim. Sampiyonlar liginde ceyrek finalde chelsea ye elendim ve spanish cup ta yari finalde elendim. Cok kotu bir sezondu. Sozlesmem de bitiyordu ama valenciadan sozlesme uzatma teklifi geldi 2 sezon daha. O an turkiye ligine bakmak aklima geldi ve birde ne goreyim. Basaksehir 3. Sene ust uste sampiyon olmus galatasaray ve trabzonspor da kume dusmustu. Fenerbahce ve bjk 13. 14. Sirada bitirdiler o sezonu. Ligi anadolu takimlari ele gecirmis bildigin.

Icim acidi o an valencia nin teklifini su anda reddettim. Galatasarayin basina gecmeyi planliyorum. Basa gececegim galiba. Daha 43 yasindayken bu kadar erken zirveye ciktigim kariyerimi galatasaray icin sıkıntıya sokacagim ama deger ehehe. Birkac transferle ve iyi vir dizilisle galatasarayi tekrar super lige cikaracagimi umuyorum. Sonra potansiyelli gencleri alip pahaliya satacagim. Hadi bakim devamini yazarim.

Edit: su anda serie a ikincisi napolinin teklifini aglayarak reddediyorum ühühü. Ulan gassaray pisman etmezsin umarim beni.
aston villa yı premier lige çıkartıgım oyundur.

aston villayı alt ligden premier lige çıkardım birde çıkardıgım fa cup sayesinde uefa da oynadım sene uefa kupasını aldıgım bağımlılık yapan ama son derece gerçekçi bir oyun.

hemen hemen suan dünya starı olan dybla pogba dembele gibi topçular buradan keşfedilmiştir.
ya şu oyunu 1yıl düzenli oynayan adamı gs başına getir igor tudor dan daha iyi iş yapar.
96/97 sezonuyla başladık. 98 de liglerin çoğalması bizi mest etmişti. Hatta türk takımlarından ogün ü, sergen i, şifoyu, van gobbel i transfer edebilmek mumkundu. Hami'yi de unutmayalım. Vay be 20 senedir bilfiil..
Championship manager iken kral olan lakin şu an aynı tadı vermeyen oyun.
çıldırtmak amacıyla yapılmış oyun. yüzde 60' a 40 topla oynama, 23' de 15 kaleyi bulan şut üstünlüğünüzün olduğu maçı bir kere değil beş kere kaybedince etmedik küfür bırakmıyorsunuz. ama kopamıyorsunuz da... yenilen pehlivan güreşe doymazmışçasına...
14 yabancı ile dahada zevkli olan seridir.

Arjantin , brezilya , almanya , fas , fildişi , norveç gibi ülkelerden 150 k ya oyuncu alıp 10 m ye satma keyfi süper .

Yabancı sınırı gelirse , en az 3 milyona kazma yerli alıcaz .
5 yıl sonra acı bir gerçek öğrendim. bu bilgiyi hiç bir yerde bulamazsınız. Öyle ki 5 yıldızlı oyunculardan oluşan efsane kadrolar kurup oynardım her lig bitiminde en aşağı 10 maç kayıp veya beraberlikle sonuçlanırdı. Çıldırırdım! Hani bazen sakatlık olur, formsuzluk olur, kırmızı kart anlarım. Ancak çoğunda sıkıntısız kayıp veya beraberlik söz konusu oluyordu. 5 yıl sonra anladım ki 11 ronaldoyla da girsen bir takım 3 sezon birlikte oynamazsa ( en azından kadronun %80'i ) birbirlerine alışamıyorlar. Bu yüzden her maç 4-3, 3-2 gibi bol gollü maçlar yapıp yenip/yeniliyordum. Bu bilgi de oynayanlara gelsin.
Oynamayı bilmediğim anlayamadığım ve çok fazla detay olan oyundur. Sevemedim bir türlü.
sakaryasporun başına küçük umutlarla gelmişim. malum istediğimiz takımla başlayabilme hakkı insana çılgınca şeyler yaptırabiliyor. şimdiki ptt 1. lig, o zamanlar ki adıyla 2. lig klasmanından bir takım alıyım dedim. baktım sakaryaspor uygun. hayır sakaryayla da alakam yok. yazık sonucu bilsem hiç başvurmazdım bile. neyse ki iş başvurumu kabul ettiler ve takımın başına geçirdiler. ama taraftar endişeli. haklılarda düne kadar varlığından habersiz oldukları bir adam ben manager olacam deyip takımın başına yeşillendi.

çok uzatmıyım. yanlış transfer politikaları, doğru taktiği bir türlü bulamamak, doğru oyuncuları seçememek vs. gibi durumlardan kaynaklı 33. hafta maçına 15. sırada girmiş bulunmaktaydım. allah var kovmadılar. halbuki yukarıya oynama hedefleri vardı. baktılar bu saatten sonra yapacak birşey yok yaradana sığındı adamlar anladığım kadarıyla. ama ne yapsam tutmadı. takım resmen benimle oynamak istemedi.

son maça girdik. o zaman da yanlış hatırlamıyorsam rize ile oynayacağım. ve yenilirsem 3. lig merhaba sana hediye getirdim diyecem. tabi sakarya beni napar o da ayrı bir tatava. kadromu kurdum, yaradana sığındım ve maç başladı. hemen başlarda bir penaltı kazandık. ligdeki ilk penaltı. kosmos bana kıyamadı dedim içimden. neyseki ilk yarıyı o şans penaltısıyla 1.0 kapattık. çocuklara devam dedim. napıyorsanız onu yapın benlik bir durum yok. zaten sonuç ne olursa olsun bana olacaklar kesin. ikinci yarı bu düşüncelerle başladı. ve senaryo benzer oldu. ama bu sefer rakip takım lehine. merhaba 1.1 . takımdan ne kadar uzaklaşmışsam artık. bir tabloya bakıyım dedim. o an gerçekleri anladım. 1 puan bana yetmiyor. ve resmen düşüyoruz. çaresizce olanları izlerken tarih yeniden dönecekti. 1 oyuncu değişikliği hakkım var. ve forvet oynayan marangoz sakatlandı. çaresizce yedek klubesine baktığımda bir tane forvet olduğu yönünde beyanı olan 27 yaşında sezon boyunca ilk 18 e bir kere bile almadığım ve mevkiisi fc olmasına rağmen bitiriciliği 4 olan bir garip vatandaş oturuyor. adı ejder. gel dedim. gel gardaşım. çık şu yeşilliğe gez gel azıcık. olmadı papatyadan taç falan yap. on dk sonrada gel. neyse eleman çıktı şaka maka 10 dk bir istatistik bile oluşmadı oyuncu verilerinde. pas bile yok. ben öylece bakıyorum. 93' da uzaklardan defansımın allah ne verdiyse vurup gönderdiği topa sadece tek bir vuruş, tık yani,sürmek falan yok, gelene tık diye dokundu. kümede kaldık. klavye kırıldı. sandalyeden düştüm. sonra kovdular. olsun lan. kaldım kümede.
https://youtu.be/p7o_0BWv57U

hakkında podcast hazırladığım oyun. seri halinde podcastler devam edecek gibi, bu ilki.
https://www.youtube.com/watch?v=3MPz0Ya0Dms

kadro mühendisliğine dair şöyle bir podcast hazırladığım oyun. birkaç püf noktası var, onlardan bahsettim.
seride en keyifli şey muhtemelen alt liglerde çalışıp yukarıya zıplamak veya takımı büyük takım haline getirmektir. bunu yapmak için hazırladığım bir yazı burada.
o kadar vaktim yok evet.
görsel
Vay bir zamanlar ne oynardık şimdi GTA 6 çıkıyor.
yama ile 3 lig ve bal ligini yüklerdim şehrimin takımı UEFA oynatırdım.
hackmi yedim acaba bu oyunda ne yaptıysam başarısız oluyorum.
görsel
Bağımlılıktır, oturdun mu 3-4 saatten az oynanmaz.
Bu oyuna bakılırsa futboldan zerre anlamıyorum.
vazgeçilmezim.

güncel futbolcuları ve futbol teknik bilgisi katan bir oyun. oynamayan ve oynayan arasında fark oluyor kesinlikle.
wonderkidlerin pahalı olmasının sebebi elindeki gençler parlayacak zaten almana gerek yok demek istemesi olabilir tabi ucuz olsa daha iyi olur.