bugün

kayıpsız müzik furyasında, aşırı şişirilen bir çeşit kayıpsız müzik formatı. o yana yana, aza aza torrentten indirdiğiniz, flac adı altında görünen parçaların %80'i çakma arkadaşlar. üzülerek söylüyorum ki bu durum böyle. bizzat kendi kulağımla da test etmiş biri olarak söylüyorum bunu.

eğer hakiki bir kayıpsız ses dosyası edinmek istiyorsanız, benim yaptığım gibi sanatçının bizzat kendiniz lsteyip wav olarak edinebilirsiniz. ancak şöyle bir durum var ki, birçoğunuz popüler sanatçılar dinliyorsunuz. bu da sizin sanatçıya ulaşmanızda güçlük çektirebilir. herkes ben gibi şanslı değil tabi, spotify'da 1000'den daha az dinlenen sanatçıların tarzına sahip olacak kadar.

ne diyelim, allah celalailatu celeialalahi kolaylık versin.
free lossless audio codec’in kısaltmasıdır. Adından anlaşılacağı üzere beleş kayıpsız müzik formatıdır. Fakat sıradan yöntemlerle riplenmiş flac’ler pek işinize yaramaz. Örneğin cd’den riplenmiş bir ses kaydını ancak ve ancak 16bit 44000hz olarak ripleyebilirsiniz. Bu da kullandığınız program bilgisayarınızın komponentleri ile alakalı olarak çok yüksel kpbs’ler alamazsınız. Mp3’ten her türlü kaliteli olacak diye bir kaide yok. Kimi flac’ler gerçekten çamur gibi oluyor. Ha bir de benim müzik kulağım çok iyi çok harika müzik dinlerim ama farkı anlamadım falan diyen arkadaşlara tamah etmeyiniz. Müzikal olarak müzik dinlemek ile odyofil olarak ses dinlemek arasında biraz fark var. Tabi dinleyeceğiniz ekipmanların kalitesi ile de doğrudan alakalı. Tamamen kulak terbiyesi ile ilgili bir durum. Özetle sese giriş 101 için ilk kullanılan formattır, daha kaliteli formatlar dinlemeke için;
(bkz: dsd)
(bkz: sacd)
(bkz: waw)
kayıpsız olduğu iddia edilen format.
hepsini 320 mbpslik mp3'e dönüştürdüm.
istanbul devlet konservatuarına 100 üzerinden 98 puanla birincilikle girmiş biriyim ben.
ve bazı sıradan vatandaşların kulakları benimkinden o kadar iyiymiş ki flac dinlemezse ölecek hastalığına sahipler.
bsg.
Sağlam bir müzik sisteminiz yoksa boşa indirdiğiniz formattır. Tıpkı aşırı sıkışık trafikte ferrari sürmeye çalışmak gibi.
açılımı açılımı "free lossless audio codec" tir. kayıpsız sıkıştırma sunar.

youtube video dönüştürme programlarıyla indirdiğiniz mp3 leri flac formatına dönüştürdüğünüzde verim alamazsınız. flac uzantılı mp3 üretebilirsiniz en fazla.

spek adlı program ile müzik dosyalarınızın kaç bit olduğunu, flac olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
resmi sitesi : http://spek.cc/

spek flac çıktısı : http://imgim.com/flac.png
spek mp3 çıktısı : http://imgim.com/8154inciz3476530.png
aleyna tilki, ergence rap dinleyen tayfanın bilmediği kalitedir.
Oha. Yuh, ben nasıl bunu daha önceden duymadım. Az önce müziğin biti hakkında araştırma yapıyorum da, donanım haber de birisi "flac dinleyin başka bir şey dinlemezsiniz" demiş. Bende araştırdım nedir bu flac diye. Ses formatıymış. Araba da çalmak için aşağıdaki müziği indirmiştim önceden, taktığım kulaklığı telefona bastım çalmaya başladı. Mp3 olanı. iyi güzel, sonra linki aldım, flac olarak çevirdim. Yeniden açtım,

Tertemiz ses. Mp3 den çok çok çok daha kaliteli. Boyutu 3 mb yerine 22 mb gerçi ama çok çok kaliteli tertemiz ses.

https://youtu.be/clVzbPya-HA
Kayıt stüdyosunda nasıl kaydedilmişse sesler öyle gelir. Kayda girmeden önce sanatçıların "1...2...3..." ya da "Roll in" dediği bile duyulabilir. Kaliteden ödün vermeyen formattır. Güzel bir kulaklıkla da dinlenirse tadına doyum olmaz.

"Lan 200mb lık parçadan ne alıyorlar da 8mb a düşüyor? " dedirtir. Mp3 uzantısının sunacağı en iyi kalite olan 320kbps artık standartlarınıza düşük gelmeye başlar. Sonra bütün şarkılarınız flac olursa 100 şarkı ile telefonun hafızasının dolacağı anlaşılır ve sadece önemli şarkılar flac, orta halliler mp3 olarak depo edilmeye karar verilir.
sıkıştırılmamış müzik formatıdır. mis gibi müzik için tavsiye edilebilir. alışırsanız mp3 dinlemek istemezsiniz.

(bkz: kayıpsız müzik)
Bir albüm tek bir flac halinde kaydedildiyse mutlaka yanında parça zaman aralıklarını içeren ve flac dosyasıyla aynı adı taşıyan bir cue dosyası vardır.
Cue dosyası foobar2000 gibi bir playerla açıldıgında sarkılar calma listesinde tek tek belirir ve istenen şarkı seçilerek çalınabilir.
Ayrıca cuesplitter gibi programlar yardımıyla flac bölünerek şarkılar tek tek de kaydedilebilinir.
An itibariyle favorim olan müzik formatıdır. Alac formatının kardeşidir. Bu formatın güzelliği hem sıkıştırılmış hem de kayıpsız olmasıdır. Fakat bu her gördüğünüz flac müziğin kaliteli olduğu anlamına gelmemelidir. Nitekim, frekans kaybı olan formatlardan flac formatına çevrilmiş müzikler kayıplı müzikdir.

mp3 gibi kayıplı müziklerde, 16khz dolaylarında tavan eşiği oluşur. Kayıpsız müziklerde ise bu eşik yoktur. Dolayısıyla iyi bir kulağınız ve kulaklığınız varsa 19khz, 22khz gibi sesleri de duyabilirsiniz. Yeterki flac müzik, mp3'ten dönüştürme olmasın.

Çok basitleştirilmiş, aslı astarı olmayan fakat olayın mantığını halk ağzına çok güzel indirgeyen bir örnek vereceğim aşağıda.

--spoiler--
Örnek:
Taş plak: Analog (Analog sinyal, kayıp 0)
Wav: 0000 0000 0001 1111 (Dijital, kayıp 0)
mp3 128kbps: 111 (2 bit kayıp)
wav'dan çevirme flac: 01 1111 (kayıp 0)
mp3'ten çevirme flac: 00 0111 (2 bit kayıp)

1 : Müzik verisi
0 : Gereksiz veri
--spoiler--
isminden bile karizma akan kaliteli müzik formatı.
yeri geldiğinde telefona sığamamama sebep olsa da format gibi formattır kalitelidir.
Sağlam kulaklığı veya ses sistemi olanlar için örnek dosyalarım var. https://drive.google.com/...atukryA1ccQUdodjJ3VVJjYTg
kayıpsız müzik formatı. eğer bir albümü sevdiyseniz en akıllıcası olacaktır. tüm sesleri hissedersiniz ve zevk daha da artar.
5 yıl önce fark ettiğim ses formatıdır. Creative in ses kartı ve philips in kafa üstü kulajklığıyla dinliyorum. 400 gb lık arşiv oluşturdum. Stüdyoda orjinal audio cd leri ripledim,torrentten indirdim.Mp3 dinlemiyorum.Basslar daha derin vuruyor ve tizler daha keskin.Flac formatından verim almak için kaliteli bir kulaklık ve kaliteli bir ses kartı satın almak gerekir.
kayipsiz muzik formati diye bilinir. mp3 gibi sikistirilmamistir.
son derece kaliteli bir ses formatı. radyo yayınlarında flac formatlı şarkılar kullanılır mesela, öyle kalitelidir.
bu dinlediğimiz müzikse , em pi üç nedir lan?

boyutu yüksek olan müzik formatıdır.
yalnız flac iyi hoştur falan ama abicim 10 liralık kulaklıkla bir boka yaramaz. adam gibi bir kulaklık lazım.
"piyasada" bolca mp3'ten çevrilmiş flac dosyalar mevcut. bunlara kanmayın. özellikle işi bilmeyen kişiler tarafından türk albümleri mp3'ten flac'e çevriliyor. işi bilmeyen diyorum çünkü bu dosyaların yüksek kalitede olduğunu iddia etmekten çekinmiyorlar.
yüksek boyutlu stüdyo çıkışlı ses formatıdır. Tiz ve bassları net alabilecek sisteminiz varsa farkettirir onun dışında normal bir sistemde çokta farketmez. 2+0 tarzı sistemler tüm sesleri desteklemez çünkü.
android sistemli telefonun çalıştırmaması hasebiyle çıldırmama ramak kala poweramp isimli nimetin yardımıma yetiştiği yüksek kaliteli dijital ses dosyası formatı.

uyarı: poweramp pro olursa flac çalıştırıyor, burada da apkmania denen diğer bir nimet devreye giriyor.
(bkz: aiff)
gerçek müzik zevkini tattıran ses formatı. bellek sıkıntısı olabiliyor ama değer.