Sahipleri Önemli insanlar olmalarına rağmen, eski moda bir biyolojik ayrımcılığın pençesinde yapılan saçma sapan tespitler barındırmaları sebebiyle, saygı ve sevgi beslemediğim sözler.

schopenhauer alim kılığına bürünmüş muhafazakar şarlatanın teki, onu geç zaten. Nietzche kendi seviyesinde olmayan insanlara hitap eden eserler yazmaya zaman ayırmamış biri, bu yüzden sıradan insanlar tümüyle yanlış anlarlar kendisini (bakın yanlış yorumlarlar bile demiyorum). Pek tabiki kırbaç ta kadının eline verilmesi icab edecek alettir onun için, ancak bu kelime oyunu nietzche 'nin en şifresiz örneklerindendir. Zaten nietzche' nin alanı felsefe değildir.

Ben de filozof değilim ama siyasetle ilgileneduran biri olarak, bilimsel görüşlerim ile birlikte, insanların hatayı en başta, yani kadın ve erkeği birbirlerine tamamen yabancı iki varlık gibi algılamakta yaptıklarını düşünüyorum. Çağ dışı bu, eski moda. Erkek ve kadın genetik olarak ta kardeştir, bunları ayıran da kalleştir!
Nietzsche’yi kadın düşmanı olarak okumanızda kendinizce haklı sebepler bulabilirsiniz lakin nietzsche tam olarak bir mizojin değildir arkadaşlar.

Kırbaç olayını siz çok yanlış anlamışsınız. O kırbacı tutan kim, önce onu bir düşünün.

Edit: bir de şok oluyorlar yav
Kadınlara mı gidiyorsun? kırbacı unutma! -Nietzsche (en hoşuma giden)

erkekler doğaları gereği birbirine ilgisizdir fakat kadınlar doğaları gereği birbirine düşmandır - schopenhauer (çok doğru bir tespit)
Erkekler akıl yürütür, kadınlar çocuk doğurur. Ve rasyonellik erdem demek olduğundan, kadınlar erdemden yoksundur.

-Aristoteles
pek hoş sözler değildir. evet.
“Karşıdan iki kişi geliyor sandım, meğerse bir adamla karısıymış” Rus atasözü.
Kesin burada anasının gölgesinde ezilip büzülen schopenhauer'dan alıntı bulurum diye tıkladım başlığa, yanılmadım.

Çok şükür bugün de schopenhauer'u beğenmedik. *
her yüz türk kadından doksan dokuzu revani yapabilir. geriye kalan da bisküvi pastası.
Hepiniz her gün sayfa kitap okuyup, filozofların görüşlerine önem verip hayatlarınızı şekillendiriyorsunuz sanki, onların kadınlar için dediklerine önem vereceksiniz.. işinize geliyor tabi.

Bu müslüman birinin namaz kılmayıp zekat vermesi gibi bir şey. Biri işine gelir yapmaz, diğeri kolayına gelir yapar. Ah siz.
Damı olanın imanı olmaz demişler.
Birçoğu şok etmeyen sözlerdir.

Dostum tanrı aşkına bunları bilmeyen mi var?
daha 1950'li yıllara kadar kadınların hayandan farkı yoktu ki. sırf filozoflar değil , toplumun her kesimi kadını çocuk doğuran , evde kocasına hizmet eden biri olarak görüyordu. dinde de bu böyleydi, siyasette de her durum ve şartta .
Kadınlar güçsüz olana kendilerini bir ödül, güçlü olana bir eşya gibi sunarlar.
Cesare Pavesa.
Filozof olmasa da kendileri unlu bir italyan sairdir.
"erkekler doğaları gereği birbirine ilgisizdir fakat kadınlar doğaları gereği birbirine düşmandır."

"bir kadın ya sever, ya da nefret eder; ortası yoktur."

Sözlerine katılıyorum. Kadınlar, birbirine düşman olduğu zaman, her şeyi yapabilirler. Erkeklerden daha fazla yıkım getirebilirler. Çünkü bir kadın, bir kadını daha iyi anlar. Zayıf noktalarını daha iyi keşfeder. Bizzat şahit olmuşluğum vardır buna. Bir kadın severse çok mutlu eder, nefret ederse bezdirir. Gerçekten bunun ortak noktası yoktur.
sayın sokrates kadınlar için mi demiş bilemem ama benim favori sözüm şudur:

“Ne pahasına olursa olsun, evlenin. Karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz, fena çıkarsa o zaman da filozof olursunuz.”
her dallama erkeğin arkasında kadersiz ve hanımefendi bir kadın vardır / teflon.
Eğer kadın iyi bir şey olsaydı tanrı'nın da karısı olurdu. Filozof sayılmaz.
yarım kalmış bir erkek olarak bu ilk entrynin amına koyma hakkım vardır herhalde. amınakoyim evet. Çünkü onlar böyle yapar.

Edit: Ünlü filozof milimlik erkek hissediyor.
hepsini geçtim en doğru ve en genellenebilecek sözü publius syrus söylemiş. bir kadın ya sever ya da nefret eder. bunun ortası gerçekten yok.