bugün

uluslararası bazı interaktif ortamlarda "occupied palestine" yazar. yani "aslında orası da israil ama 'occupied by arabs'" demek oluyor türkçesi. öyle bir yer işte.
ölmek için doğdu onlar.
çocuklar; kadınlar, yaşlılar.
yaşlılar gençti, çocuklar ihtiyar,
kadınlar kadın ve daha güzel kadınlar.
dünyanın gözü önünde
yahudi silahlarına hedef oldular.
ay’ı kızıla boyadı,
oluk oluk akan kanları.
işgal altında anayurtları.
kirletildi kutsal mabetleri.
yıllar süren insanlık dışı bitmeyen bir savaş.
vahşetin pençesinde; hürriyetinden mahrum.
sabrın, direnişin sembolü;
vahşi zulmün mağduru.
arafat’ın çocuk askerleri.
kan kusan silahlara
zeytin dalından kalkan yaptılar.
oyun sandılar bu alçak oyunu.
ölmek için doğdu;
filistin çocukları.
11-06-2006

umut engin deniz
http://galeri.uludagsozluk.com/r/filistin-239542/
birgün güleceksin hanzala, yaşıtların gibi oyunlar oynayacaksın, sevileceksin uzuvları tam olan ailence, okula gideceksin, büyüyeceksin ve bir kadını sevmenin ne demek olduğunu hissedeceksin, dünyanın acıdan ibaret olmadığını; yaşanacak, sevilecek pek çok güzellik olduğunu göreceksin hanzala. yüzünü dönüp, güleceksin hanzala, güleceksin...
Yıllar boyunca yahudi askerlerine taş atarak vatanlarını savunmuş çocukların diyarıdır. Ömrünü vatanını israil işgaline karşı savaşarak geçirmiş bir şahin, Yaser Arafat'ın memleketidir. Kısacası ölmek için doğan müslümanların vatanıydı Filistin ..
israil in denemelerine maruz kalan halktir. Resmen katlediliyorlar. Dünya susuyor.
israil'i yerleşim inşaatları sebebiyle birleşmiş milletler'e şikayet etmiş ülke.
görsel
Filistin ihtiyarı olmayan halk!
görsel
görsel
halkının lûgatında "tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bak" deyiminin bulunmadığı ülke.

elli yıldır, yalnız başlarına "tecavüze" direnen insanların ülkesi, haysiyet.

ırak işgali döneminde, onlarca gazetecinin "orada olmalıyız" bayrağı altında kaldırdıkları tecavüze ortak alma pankartının türkiye'de normal karşılanması, "tecavüz"ün kaçınılmazlığı durumunda gözlerini kapayıp keyfine bakmayı önerebilen bir kültürün ürünüdür biraz da belki.

filmlerinde tecavüze uğrayan kızlarını öldüren* töreci namusçu kültür, hem kaçınılmazlaştığında zevk almayı öneren, hem de kendi namusunun kapsama alanına girdiğinde öldüren histerik erkekliğin bugün dahi yaşadığı, yaşayabildiği bir kültür nihayet.

geçen hafta sokakta oynarken öldürülen 12 yaşındaki ahmet'in babasının, oğlunun organlarını ölüm döşeğindeki üç israilli çocuğa bağışlaması da 'babalık' üzerinden bir erkeklik hâli.

bu farklı erkekliklerden filistin'de tecrübe edileni daha insancıl gibi.

bu erkeklik hâli, işgali hak ediyor mu ? kadınıyla erkeğiyle, hak etmiyor.
görsel
fiilen olmayan devlet.

geçen ay gittim, bizzat gördüm. 4-5 büyük şehrini gezdim. her şehre girişte israil kontrolü var, göstermelik bazı şehir girişlerinde birkaç asker mi ne olduğu belli olmayan filistin polisi.

malesef türkiye den geldiğimizi söylememize rağmen bizimle pek ilgilenmediler. yani türkleri çok sevdikleri yalan. one minute dedik o ne diyenlerin sayısı daha fazlaydı, hesap edin.

sosyalizm tavan yapmış, mescid-i aksa da 5 vakit namaz kıldık, 200-300 kişi geçmezdi her vakitte. bizim mahalledeki camiye bile 100-150 kişi gelmekte.

mescid-i aksa nın her girişi israil kontrolünde. müslüman olmayanlar girememekte. o yüzden oraya girmek için bazen şehadet getirmek zorunda kalabilirsiniz. bizim bi arkadaş yaşadı o durumu.

neticede bende antipati oluşturdu filistinliler, bunlar için mi öldü 9 vatandaşımız dedim yani malesef.
1. dünya savaşında türk arskeri açlıktan çekirge yerken kılı bile kıpırdamamış olan halktır. araplar türkleri arkadan vurup mekke'yi nasıl ingilizlere teslim ettiyse sizin filistinli kardeşleriniz de haremüşşerifi ingilizlere teslim etti.

soru 1: hani nerede sizin din kardeşleriniz ki müslümanlar için yeryüzünde en kutsal olan iki mabedi gözlerini kırpmadan ingilizlere teslim edebildiler

soru 2: 400 yıl boyunca osmanlı egemenliği altında imtiyazlı eyalet (bildiğim kadarıyla kutsal bölgelerden osmanlı vergi almıyordu) statüsünde yaşamış olan bu insanların sadakati 1. dünya savaşında nerelerine kaçmıştı.

ve ingilizler bölgeden çekildikten sonra bu insanlar yine rahat durmazlar ve topraklarını para karşılığı yahudi yerleşimcilere satarlar. tek taraftan bakıldığında evet filistinde sorun var ama neden var, cevap manidardır. ve şöyle bir söz de vardır: her halk hakettiği şekilde yönetilir ve muamele görür.

bana kalırsa bırakalım kendi sorunlarını kendileri çözsünler biz daha aç türkleri doyuramadık ki filistinli açları doyuralım. benim nene hatunum aç sefil cepheye erzak taşırken sizin filistinli kardeşleriniz ya arap dostlarınız neredeydi? ben söyleyeyim her bir arap kabilesi bir petrol kuyusunun başını tutmuş oluk oluk akan parayı emiyordu. filistinli kardeşleriniz de haremüşşeriften sallandırılan büyük britanya bayrağının kudüs semalarında dalgalanışını izliyorlardı. peki kurtuluş savaşında türkiye'ye para yardımı yapan kimdi? onu da ben söyleyeyim afganistandı.

türk'ün türk'ten başka dostu yoktur bu dünyada bu böyle bilinsin.
Vakti zamanında Türk askerlerini arkadan vuran, topraklarını parayla satıp sonra zorla almaya çalışıp yaptıkları götünde patlayan insanların yaşadığı yer. Noldu şimdi bize yaptıklarınızın cezasını gördünüz mü ? Bugüne kadar Türk hakimiyetinden isyanla çıkan hangi ülke iflah olmuş ki siz olasınız. Sen israile toprağını parayla sat sattığın toprakları geri almak için saldır bir halt yapama sonra ben mazlumum diye ortaya çık. Ulan önce içinizdeki hainleri bitirin. Mossad kurulduğunda sizin içinizden adamlar bilgi veriyordu onlara.

Bugün orda savaş var bebekler, çocuklar ölüyor ama bu savaşı israil başlatmadı bunu bütün dünya biliyor. Her gördüğümde Allah yardım etsin diyorum ama bu durumdan kurtulduklarında ilk düşman olacakları ülke biziz. Osmanlıya isyan edenlerin torunları, kendi topraklarını israile satanlardır. Peki bu toprak satanların torunları ne yapacak düşündünüz mü ? Burda siyonist israilin savunmasını yapmıyorum yapmamda ama filistin bu belayı kendi başına kendisi açmıştır.
görsel
parayla sattıkları toprakları, terörle geri almaya çalışan devlet.
yahudilere işgalci diyen arap yalayıcıları dahada komikleşiyor bu durumda.
araplar o toprakları çil çil altın karşılığında sattımı yahudilere ?
sattı..
ayrıca unutulmaması gereken başka bir hadise nerdeyse bütün toprakları satmış olmasıdır.
yani o kadar çok topraklarını sattılar ki, bir süre sonra kendileri oturacak yer bulamadılar.
o derecede aç bir millet..
yahudilerde normal olarak kendi yönetimlerini kurdu orada.
ne olacaktı ?
adamlar bütün bir toprak parçasını hiç bir zorlama veya tehtid olmadan, altın karşılığında aldıktan sonra, kendilerini arapların yönetmesine izin mi verecekti ?
sonra vay efendim işgalci israil'miş, siyonizm dehşetiymiş..
ulan senin deden satmış zamanında orayı.
ayrıca filistinin özgürlüğünü savunan bazı osmanlı torunları o filistin bayrağının zamanında osmanlıya isyan eden insanların özgürlük simgesi olduğunu bilmemesi içler acısı bir durum.
bir de bu altına tapanlar yüzünden bizim vatandaşlarımız öldü ya, ona acınır bir tek..
israil devleti şu anda filistin de işgalci durumunda olsa dahi olayın başlangıcında filistin halkı topraklarını para ile mahalle mahalle bloklar halinde satmıştır. bugün başlarına gelen müstahaktır. onlara acıyanlara pkk nın ilk silahlı grubunun filistin de terörü iyi bilen ellerle yetiştirildiğini hatırlatmakta fayda var.
gerçi 2 dakika sonra gene unutacak malum maklube beyni saf dışı bırakıyor.
(bkz: filistinlilerin mazlum ayağına yatması/#16225038)
affedersiniz ama umurumda olmayan topraklar.
(#16296063)
(bkz: occupation 101/#16196353)
"kendi düşen ağlamaz" deyiminin karşılığı olan çakma ülke.
Kendi topraklarını parayla satıp, sonrada yandım allah yahudiler bizi gebertiyor diye bağrınan iq su düşük halkın yaşadığı, ülke olma özelliğini kaybetmiş alandır.