bugün

izledikten sonra sokağa çıkıp 12 kişiyi dövdüğüm film. bunu hep yapıyorum. iyi ki bu film var!
v for vendetta gibi ergenleştirilen güzel filmlerden.
bir şeyin de bokunu çıkarmayalım gençler, sakin.
sonra elli tane başlık, dövüşmek isteyen adam arıyorum diye, bi bitmediniz hıammınaaa...
en değer verdiğim, sistem içinde sisteme sallayan film. aslında olayı underground productiona hayvan gibi para harcanmıştır. hollywood'un olayı da bu sanırım. yani izleyen insana hitap eder. bu filmi de gerçekten anladığımda, birkaç düşüncem değişmiştir. he tamam ümraniye'de liposuction merkezi yok, izleyenden sabun yapmasını da beklemiyorum. ekonomiyi çökertmesini de. ama birkaç fikri net değiştirir.

--spoiler--
you're not fuckin khakis
we are all singing all dancing crap of the world !
--spoiler--
izlemem gereken bir film ama bir türlü izleyemedim.
Filmin sonlarında, 26. Karede görünen penisin brad pitt e ait olduğu doğrultusunda söylentiler vardır.
bittiğinde size bir şeyler katabilen, "bunu boşuna izlemedim" diyebileceğiniz bir film. böyle bir filme ergen filmi demekse büyüyememiş beyinlere özgü bir şeydir bana göre.
vasat film diyenlerin sinemadan anlamadığını bize göstermiş bir başyapıttır.
onlarca efsane repliğe sahip filmdir. kesinlikle sıradan bir aksiyon filmi değildir ve o şekilde düşünerek izlenilmemelidir.

--spoiler--
dövüş kulübünde, yaşayan en güçlü ve en zeki insanları görüyorum. bütün bu potansiyeli ve israfı görüyorum. bütün bir jenerasyon benzin pompalıyor, masalarda bekliyor, beyaz yakalı adamların kölesi olmuşlar. reklamlar bizi araba ve elbise aldırmaya zorluyor, istemediğimiz işlerde çalışıp, ihtiyacımız olmayan şeyleri alıyoruz. bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. bir amaç ve yer yok. büyük bir savaş yaşamadık. büyük bir buhrandan geçmedik. bizim büyük savaşımız, ruhani bir savaş. bizim büyük buhranımız, hayatlarımız. bizler televizyonda gördüğümüz milyonerler, film yıldızları, rock yıldızları olacağımızı düşünerek büyüdük. ama olamayacağız. ve bunu yavaşça öğreniyoruz. ve çok ama çok kızgınız.

beni hayatımın çok ilginç bir döneminde tanıdın.
--spoiler--
ergenlikte fazla izlenmemesi gereken film. imanınızı zedeleyebilir. asıl verilmek istenen mesaj ateizmle alakalı değildir. izleyip yanlış fikirlere kapılmayın. ayrıca oyunculukları göz dolduran edward norton ve brad pitt bu filmden sonra aldılar başlarını gittiler.
görsel
fight club izlemek insanin yumruk yemek istedigi nadir anlardandir.
insanın üye olası geliyor.
yeri hep ayrıdır. defalarca izledim, her anını, repliğini ezbere biliyorum fakat yine de sıkılmadım. en sevdiğim filmdir kesinlikle ve gözümde en iyisidir.
kim bilir belki red john= patrick jane mentalitesinin asıl sorumlusu film.
the first rule of fight club is -- you don't talk about fight club.
the second rule of fight club is -- you don't talk about fight club.
the third rule of fight club is -- when someone says "stop" or goes limp, the fight is over.
fourth rule is -- only two guys to a fight.
fifth rule -- one fight at a time.
sixth rule -- no shirts, no shoes.
seventh rule -- fights go on as long as they have to.
and the eighth and final rule -- if this is your first night at fight club, you have to fight.
sıkılmadan bir 15 kere izlemişimdir bu filmi. ta ki...

yıl 2009. televizyonda chuck palahniuk'tan bahsediliyor. son dönemlerin sivrilen yazarı diyorlar. ödüllerinden bahsediyor sunucu. en başarılı romanını söylüyor. psikolojik yalnızlaşmayı her romanında işlermiş, sunucu öyle diyor. sonra romanını okumaya karar veriyorum. dövüş kulübü. tyler olanca yakışıklı derken roman, aklıma brad pitt geliyor. hayal gücümü zorlamıyorum. olanca yakışıklılık böyledir işte.

romanı bitirdikten sonra filmi yavan kalıyor dostlarım. bir türlü eskisi kadar beğenemiyorum bu filmi. sıkılıyorum izlerken. bu yüzden romanı asla okumayın. ya da ne bileyim; işte bu yüzden romanı kesinlikle okuyun.
Brad pitt tyler durden ile bütünleşmiş..edward norten ın hayalindeki karakter eminim ki her erkeğin olmak istediğidir.
Filmdeki sübliminal mesajlar sadece sübliminal mesajları eleştrmek amacıyla serpiştirilmiş. Son sahnedeki sübliminal mesaj çok ilgi çekici.
(bkz: sübliminal mesajlar)
o kadar ayakaltı edildi, o kadar popüler kültür ürünü oldu ki dağ gibi film bodygym'Lere poster olarak kaldı.

bir şeyin de bokunu çıkarmayın lan, bir kişi de bilmesin şu filmi amına koyayım.
Bir başyapıt.
O yılların sadece film i değil bir kültürüdür izlemeyen yoktu.
chuck palahniuk un devamını çizgi roman olarak yazacağını söylediği kitabı.
filmi izledikten sonra büyük bir hevesle ulu sözlüğe girip ''oha ne filmdi oğlum lan'' temalı entrymi girecekken bir anda kaldım. evet, uludağ yine yapacağını yaptı. şu entryleri görünce içten içe sövesiniz geliyor.

- hilmi abi fight club'u izledin mi?
- hee hani şu ergen filmi?
- neden ergen filmi olsun ki abi?
- çünkü ben orospu çocuğuyum, beynimle götümü aynı yerde tutuyorum.
anlatmaya çalıştığı şey 14 sene geçmesine rağmen yanlış anlaşılan efsane.
hala kavga - dövüş filmi diye izlenendir.
abartıldığı kadar güzel bir kurguya sahip değildir ama kötüde değildir izlenmeye değer bir filmdir.