bugün

fiat ın güzel bir araba modeli...
liberty modeli daha gösterişilidir. benzinde çok yaktığı söylensede, lpg taktırılarak rahat rahat kullanılabilir. araba beklenilenin aksine, birçok özellik barındırmaktadır. kalkışlarda zayıf olabilir ancak, devrini aldıktan sonra hakkını veriyor.
fiyat, konfor, donanım olarak alınabilecek en iyi araba tutulmuyor türkiyede
tutulan alacam dersen
(bkz: renault clio)
tutulmamasındaki en büyük etken,fazla benzin yakmasıdır. ancak bunun yanında kendi sınıfındaki birçok otomobilden kafadan 4000tl ucuza satılmaktadır. sırasıyla 1.6litre hacmindeki motoru 103 beygir,2.0litre hacmindeki motoru 147 beygir üretmektedir.
son derece rahat, konforlu, güçlü ve kullanışlı bir aile arabası. yedek parçalarını piyasada bulmak pek zor değil. fiyatı da kendi sınıfındaki araçlardan daha ucuz. eğer çok uç ve ekstra özellikler istemiyorsanız tavsiye edilebilir.
bir turlu satmaya karar veremedigim italyan aygirim.
fiyatına göre alınabilecek en dolu araba.

15 bin TL civarında dolu, yüksek model taş gibi, hem de tüplü bir marea beğendim. ama etraftan o kadar çok ses geliyor ki, "tutulmaz, parçası pahalı, çok yakar, başına bela alırsın" gibi.. arabadan da pek anlamıyorum. ama arabada gözüm kaldı resmen.

marea kullananların, bilenlerin, bu işlerin içinde olanların insanlık namına mesaj kutumu yeşillendirmeleri rica olunur. çok dertliyim sözlük.
2000 motor 5 silindir olanları ocağınıza incir ağacı dikerebilir.
Bir arkadaş 16000 TL'ye bundan aldı, araba kısa bir süre sonra yatak sardı. Defalarca yolda kaldı, çekicilerin üzerinde gezip durdu. 7-8 bin masraf etti yine düzelmedi. Araba yatıyor öyle. Yürütemedi bir türlü.
Arabayı benzin döküp yakmaya karar verdi ama devlet memuru olduğu için, akıl sağlığı yerinde değil diye malulen emekli ederler korkusuyla onu da yapamadı. Daha sonra bir avukata gittik, avukat asliye hukuk mahkemesine hitaben ayıplı mal satmaktan bir dava dilekçesi yazdı, dava açmadan önce satan adama gittik ve arkadaş dava açacağını söyledi. Adam tırstı ve 97 model şahin+1500 TL'ye fit oldular.
Kısacası uzak durun.
arkadaştan emanet alıp pati ve kaydırmalar el freni çekmeler falan derken yatak sardırdıp teslim ettiğim araba.
dün yani 3 ekim 2017 tarihi itibari ile ilk arabamı almış bulunmaktayım. 1.6 liberty serisinden olan aracım, 2003 model. şuan için bir problemi yok aracın ve il gün 350 km yol yaptım kendisiyle. şuan için memnunum ilerleyen zamanlarda editleyeceğim...
fren problemi var gibi hissettiren araç.
veya benim sürdüğüm arabada bir sıkıntı vardı.

frene ani dokunmamla arabanın sert bir şekilde durup, yere zımbalanması bir oluyor.

onun dışında net söylüyorum.
yaşına rağmen linea'lardan iyi bir araba.
hatta sıfır satılmakta olan egea'dan yine aman aman bir aşağı değil.

şu anki tipik fiat kalitesizliğine göre kaliteli araba.

donanım olarak dönemine göre iyi.
d sınıfı bir araçmış zaten kendisi.

gerçi fiat'ın şu an d sınıfı bir aracı bile yok.
linea b, egea b c arası bir şey.

marea tam olarak şu;
görsel

edit: bazı yazarlar da egea'dan iyi diyerek beni tasdiklemiş.
şimdiki egea'dan iyi araba. fiat dandikliği her geçen gün gelişiyor ve daha ileriye gidiyor.
arabanın hasıdır. tempra’nın selefi olan bu araba karizmanın tekerli halidir ve fiyatına göre muazzam konfor ve yok tutuşu sağlamaktadır. otomatik vitesli ve station, klimalı, absli, çift airbagli, 4 cam ve aynalar otomatik olan bu araba 50 bin tl. şaka gibi bi fiyatı var. bazılarında deri koltuk falan da var, para olsa acımam alırım.
o kadar araba aldık, o kadar arabaya bindik, alıcı gözle baktık.
hatta mevcut araba daha yeni, daha pahalı.
ama buna heves ettiğim kadar daha hiçbir arabaya heves etmedim.

babam marea getiriyorum, inin bakın bakim demişti.
bilmiyorum tabi, marea ne. ulan bir bindim, of of of.. *
mesela şu anın orta fiyat araçları ile passatların arasında aradaki fiyat farkı kadar uçurum yok.

ama bunun döneminde orta fiyatlı araçlar renault 19'du.
ulan araba arabaydı be. arabanın oturaklı olduğunu arabadan anlamayan birisi bile fark edebilirdi. dönemine göre cidden kaliteli bir araçtı.

bu oturaklılığı 2021 model hiçbir fiat da hissetmiyorum.
egea dahil.
Zamanında buraya pek çok güzel şey yazdım ama eskisi gibi değilmiş.
Yaşının artması sebebiyle kronik sorunları artmaya başlamış ve öyle ki bazı kronik sorunların sebebini ustalar bile çözemiyormuş.

Üstelik kimi Tipo fiyatına satılığa çıkar, Tipo bundan çok önce satılır diyerek 2. Elinin de ölü olduğunu söylemiş.

Uzak durmak gerekirmiş velhasıl.
güncel Önemli Başlıklar