bugün

field effect transistor.
field - effect - transistör
*aşist *rkek *ugayı

öğrencisi olduğum dönemde uludağ üniversitesinde sürdürülen bir çeşit yeraltı hareketi.
temelde erkeğin üstün ırk olduğunu ve kadının köleliğini savunmaktaydılar.
güzel kadınların erkeklerin soylarının devamı için kullanılıp, çirkin olanların ise ağır işlerde çalıştırılması gerektiği teorisini yaymaya çalıştılar.
oturup konuştuğunuzda fikirlerini 3-4 saat boyunca mantıklı söylemlerle savunabilecek kadar derinleştirmişler kendi içlerinde mevzuyu.
yamulmuyorsam 2000 yılı şenliklerinde, şenlik afişinde bile paraşütün üstünde fet yazar.

(bkz: gençler bilsin bunları)
uludağ üniversitesinde fet namına bir şey kalmamıştır.
field effect transistor diye gecer. Ilk olarak amplifkasyonu cok yuksektir. asagi yukari 1e12 ohm direnc ortalama degeridir.

n kristal s kristalin icine sokulur. n kristalin ucune oksitlenmis demir yerlestirilir ki, direnci saglayan da odur. s kristalinin icinden akim gecer. Herhangi bir sinyal olmadigi zaman akim akar durumdadir, ki bu ozellikle teknoloji konusunda cok isimize yarar... Yani default konumu aciktir. n kristaline potansyel uygulamaya basladikca, elektrksel potansyel akan parcaciklari durdurur. Bu sekilde akim kesilir.

o kadar hassastir ki, elinizi yaklastirip havadki elektriksel potansyeli degistirmenizle isiklari acip kapayabilirsiniz... Cok deli bir transistordur...
statik elektriğin oluşturduğu etki ile çalışan transistördür. standart transistörlerden daha güzeldir. ama en güzeli mosfettir.
(bkz: fetch ai)