bugün

son dönemlerde bursaspor üzerinden bursada yaşayan vatandaşlara yönelik sıklıkla dile getirilen bir yakıştırmadır 'faşistlik'. kimi zaman aşırıya kaçsada, dozunu ayarlayamasada bursalı memleketine sıkı sıkıya, yeri geldiğinde körü körüne bağlıdır ve canını hiç düşünmeden verir, geçmişte böyleydi, bugünde bu düşünce hiç değişmemiştir.bugün, yıldönümünü yaşadığımız çanakkale savaşında illere göre şehit sayıları aşağıdaki gibidir:

Adana (842)
Adiyaman (11)
Afyon (95)
Aksaray (285)
Amasya (32)
Ankara (1772)
Antalya (183)
Artvin (10)
Aydin (1746)
Balikesir (2779)
Bartin (254)
Bayburt (21)
Bilecik (854)
BingÖl (8)
Bitlis (59)
Bolu (1405)
Burdur (606)
Bursa (3737)
Çankiri (972)
Çanakkale (1788)
Çorum (1333)
Denizli (2195)
Diyarbakir (49)
Edirne (858)
ElaziĞ (159)
Erzincan (282)
Erzurum (109)
EskiŞehir (843)
Gaziantep (502)
Giresun (114)
GÜmÜŞhane (39)
Hatay (283)
iÇel (1218)
Isparta (55)
istanbul (1648)
izmir (1720)
KahramanmaraŞ (213)
Karaman (455)
Kars (1)
Kastamonu (2425)
Kayseri (771)
Kirikkale (232)
Kirklareli (366)
KirŞehir (448)
Kocaeli (583)
Konya (2488)
KÜtahya (1487)
Malatya (141)
Manisa (2174)
Mardin (7)
MuĞla (671)
MuŞ (7)
NevŞehir (525)
NiĞde (509)
Ordu (56)
Rize (71)
Sakarya (526)
Samsun (44)
Siirt (40)
Sinop (1488)
Sivas (25)
TekirdaĞ (646)
Tokat (47)
Trabzon (155)
Tunceli (30)
Urfa (383)
UŞak (818)
Van (36)
Yozgat (661)
Zonguldak (753)

Toplam : 48148
yukarıdaki liste dikkatlice incelendiğinde şehitlik mertebesine ulaşan mehmetçik sayısında bursa birinci sırayı almaktadır. bir bursalı olarak, hiç arzu etmediğimiz bir savaş çıkarsa bu vatan için canımızı hiç çekinmeden vereceğimizi tüm kalbimle ve dürüstlüğümle belirtmek isterim. bizler,sadece stadyumlarda bölücüler aleyhine bağıran çağıran çapulcular değiliz, yeri geldiğinde vatanı için ölmesini bilenleriz,bu böyle biline!
(bkz: daha da gelmeyin sözlüğe)
kendi memleketimi görünce "o zamanlar ermeni vatandaşı mıydık lan biz?" diye buhrana sürüklenmemdir.
haksız bir hakarettir.

ancak çanakkale savaşı'nda verilen şehit sayılarını vererek bursa'nın vatanperver diğer şehirlerin ise tukaka olduğunu söylemek, koskoca osmanlı ordusunun bir cephede savaştığını zannedecek kadar cahil bir kişinin yaftalamasından başka bir şey değildir.
3737 şehit vermiş faşist bursa. gerçekten de çok faşistçe bir davranış. sırf türkiye savaş kazansın diye bu kadar şehit verilir mi? hiç demokratik değil!
illere göre şehit dağılımı vermek ve bundan hangi ilin daha vatansever olduğunu çıkarmak o zamanın şartlarına göre doğru değil. ülke bütün askeri gücünü çanakkaleye yollamamış. başka savaşlar da oldu. geri kalanlar orada hayatlarını ortaya koydular.
türk bayrağı açmanın, ne mutlu türküm demenin suç sayıldığı ülkemde en büyük suçu adam gibi istiklal marşı söylediği için işleyen ikinci memleketime verilen gurur duyulası sıfat.

ben ülke bütünlüğünü korurken faşistim sen bölücülük yaparken, milli değerlerime saygısızlık yaparken demokrat! s*keyim senin özgürlük anlayışını!
ne mutlu bursalıyım diyene.
(bkz: memleket ayrımcılığı)
yakında derebeylik dönemi başlayacak gibi özleyenler var, bu durum resmen oskar ödüllerinden sonra yapılan istatistikler gibi olayı paparazzileştirmekten başka birşey değildir.
bunlar kayıt olan rakamlar ya kayıtta olmayanların sayısı kaç peki?. yahu siz memleket sevginizi böyle mi hesaplıyorsunuz?. o rakamlar kayıtlı olanlar ve batı cephesinde olan rakamlar peki doğu cephesindeki adam ne yapıyordu? el ense mi yapıyordu? böyle kahve konusu olabilecek şeyleri bari kültür birikimi olarak belirtmeyin yazık kültürünüz bu kadarsa...
peki doğu cephesinde kaç kişi ölmüştür ve nerelidir hadi bunların da hesabını çıkart o zaman? madem ki vatanseversin?
yukarıda belirttiğim rakamlar kültür birikimi değil, okuduğum kaynaktan alıntıdır zira rakamları ezberleyecek yada yere düşen kibrit çöplerini sayacak kadar otistik değilim çok şükür.
(bkz: rain man)
aynı zamanda bu vatan uğruna sadece şehadet gömleği giyenlerden değil, emeği geçen herkesten allah razı olsun.
son olarak sadece laf sokmak eğiliminde olup pusuya yatan çakallara cevap verdiğim, bir nevi kendilerini onore ettiğim için hafiften pişmanlığım olduğunu itiraf etmekte sakınca görmüyorum.
çanakkale'de bulunmuş biri olarak, oradaki mezar taşlarında yazan illere mi inanmalıyım yoksa senin yazdığın kaynak alıntılarına mı? bilemedim doğrusu. biri doğrusunu anlatsın. * *
çanakkale savaşı'nda verilen şehit sayısıyla hangi şehrin daha vatansever olduğunu ölçebileceğimizi zanneden sığ bir düşünceyle karşı karşıyayız. bu zihniyete yabancı değiliz ama artık bırakın bu rakam hesabını. şehit şehittir. ayrıca çanakkale'ye en yakın şehirler neresiyse tabii ki o şehirden en çok asker gidecektir. bundan daha doğal ne olabilir. diğer cephelere bakarsanız da en az bursalı görürsünüz belki. nedir yani orada da en az vatansever bursalılar mı oluyor yani sorarım size. ayrıca dönemin şartlarını bilmek gerekli o dönem savaş esnasında bu kadar net kayıtların tutulmuş olması da enteresandır. kim veriyor bu rakamları anlamıyorum. kaldı ki şu anda bursalıların bu durumla övünüyor olması da şaşırtıcı. şu anda bursalıyım diyen insanların bir çoğu o dönem anadolu'da bile değillerdi. bunların çoğu göçmendir ve çok sonraki tarihlerde bursa'ya gelip yerleşmişlerdir. tabii ki bunda bir sakınca yok ve göçmenlerle bir sorunum da yok. ancak sırf milli duyguları kabarsın diye rakamlar üzerinden vatanseverliğin ölçülebileceği kanısı sapıklıktır. kafatası milliyetçiliğinin temelidir bu. farzedelim ki rakamlar doğrudur. ne yani doğudaki insanları aldılar da savaşa gelmek mi istemediler bu adamlar. unutmayın maraş'da antep'de ve urfa'da zafer atatürk'ün düzenli ordusuyla kazanılmadı yöre halkının şerefli direnişiyle şanlı bir zafer kazanıldı. şimdi ben burdan kalkıp eyy bursalılar siz neden kendiliğinizden direnmediniz bir urfalı gibi desem hoşunuza gidecek mi ? buna cevap da veremezsiniz çünkü bir çoğunuzun dedeleri o dönem bursa'da bile değildi. şimdi son dönem bursasporluların diyarbakır taraftarına yaptıklarıyla fitilini ateşledikleri olaylara da değinmek lazımdır. evet diyarbakır taraftarının yaptığı hiç hoş değildir ve bence olayları çıkaranlar da maç izlemeye giden taraftar bile değildir. provakatördürler ve yaptıkları insanlık dışıdır ancak bursaspor taraftarı bunu bu duruma getirmiştir. her diyarbakırlıyı terörist gibi gören zihniyetleri olayları bu duruma getirmiştir. yazık günah. şimdi oturun bursa'dan seyredin yaptıklarınızı. şimdi ben kesinlikle aynı zihniyette değilim. faşist bursa kesinlikle yanlıştır topyekün bir şehri karalamak yanlıştır. ancak bursa'da maalesef bolca faşist de vardır.
bursa halkının ve bursaspor taraftarının faşist değil, vatansever olduğunu açıklamaya yönelik ve bol miktarda ironi içeren bir entry sonucu düşüncelerimin 'sapıklık' içerdiğini okumamla irkilmem bir oldu, şaşkınlık içerisindeyim. şehitlerimiz üzerinden kelle hesabı yapmak benim değil, devlet büyüklerinin densizliğidir.
arz ederim.
(bkz: herkes sever biz ölürüz)
doğrudur. bize faşist diyen piçlerden vatanımızı daha çok severiz.
biz osman gazi'Yi, orhan gaz'yi sadece bir devlet kurucusu olarak değil, öz ata ve dede olarak görürüz. işte bu gibi sebeblerden ötürü herşeye eyvallah diyemeyiz, bu yüzden ırkçı da derler, faşist de derler. olsun it ürür kervan yürür.
ülkesini, vatanını ve bayrağını sevmesinden mütevellit, üzerine yaftalanmış "sanki" kötü bir etiketmiş gibi lanse edilmeye çalışılan ezik tümcesi.

ben bursalıyım ve tahmin edemeyeceğin kadar faşistim.

imza; (#7564914)
--spoiler--
bu vatan bölünmez bu böyle biline,
bu vatan uğruna hazırız ölmeye...
aponun piçleri sabrımız kalmadı,
bursalı geliyor skecek ananı...
--spoiler--
böyle de faşistiz. tanrı sizleri bizlerden korusun.
sübhaneke amin...
faşistim allahına kadar. bi yerde o pekakalılarıda eylem yaparken görsem de öldürsem bursa sokaklarında..
Bursaspor maçı öncesi altıparmak ta iki tur atarsanız bursa ya neden faşist deniyor olduğunu anlayabilirsiniz.

Ki, ekim 2007de bursa halkı (özellikle halkın ötekisi)tırmanan faşist gösterilerden nasibini aldı günlerce.

Yine de, bir şehire faşist demek nasıl bir zihniyetin ürünüdür?
Ülkesini seven Bursalı arkadaşları biz de seviyoruz ve onlara yapılan hakaret amaçlı genellemelere gülüp geçiyoruz. (bursalı falan değilim)
(bkz: faşist bursa)
(bkz: entel izmir)
(bkz: piskopat adana)
(bkz: ortaya karışık istanbul)
ulusalcı ve milliyetçilerin bu tür konularda ne diye şehirlere göre ölen asker istatistiklerini verdiklerini anlayamadığım olay. o şehirden ne kadar insan ölmüşse orası daha mı vatansever oluyor yani?

olum kafanız mı güzel lan?
vallahi faşist'ten kasıt nedir bilmiyorum ama bir daha bursa şehit verirse Allah korusun , o zaman başlık varyasyonlarını genişletmek gerekecektir.