1. 1.
  reformist islam düşünürü.
  4 ... expert16
 2. 2.
  harvardlarda, yalelerde gavur evladına islamı, kuranı anlatmış kişi..
  kuran tefsirlerinde -hermenötik belki daha doğru olur- geleneksel tutumu eleştirip kendi metodunu ortaya koyduğu zamanlarda ülkeyı terk etmek zorunda bırakılmıştır.
  onunla aynı kaderi paylaşanlar için: (bkz: abdülkerim süruş) (bkz: ebu zeyd nasır hamid)

  ayrıca, (bkz: tanriyi oldurmek/#4237992)
  2 ... maxinator
 3. 2.
  pakistan'lı çağdaş islâm düşünürü. hakkında araştırmalar yaptıkça girdimi düzenleyeceğim.
  ... selanik muaciri
 4. 3.
  bir islam alimi. 'islami yenilenme-makaleler' adında 4 kitap serisi güzeldir.
  ... paranoyakca
 5. 4.
  Bir gün fikirleri daha iyi anlaşılacak düşünür. Şimdi islam dünyası tecdit çağını yaşamıyor maalesef.
  ... patlamamismisir
 6. 6.
  çağdaş müslümanlar arasında bulunan çok az sayıda cins kafadan biridir. 21 eylül 1919'da pakistan'da dünyaya gelmiştir. pakistan'da geleneksel bir mederese eğitiminin yanında üniversite eğitimi de almıştır. oxford üniversitesinde doktora yapmış ve batıda çeşitli üniversitelerde islam ve iran üzerine dersler vermiştir. 26 temmuz 1988'de abd'de de vefat etmiştir.

  m.kemal ve türkiye ile ilgili müsbet düşüncelere sahip olduğu bizim ülkede pek bilinmez. tarihselcilik şeklinde isimlendirilen ekolün kurucusu sayılır. çok kıymetli eserleri mevcuttur. ilber ortaylı'nın da hocalarından sayılabilir.
  1 ... kotuprogramci
 7. 7.
  islami hükümlerin tarihsel olduğunu yani sadece Kuran'ın indirildiği çağlar için geçerli olduğunu savunan reformcu islam düşünürü.

  imani açıdan düşünmezsen haklı. 7. yüzyıl arap yarımadası, sanayi öncesi ataerkil-feodal yaşamıyla 21. yüzyıl sanayi-teknoloji toplumları bir ve aynı değildir. bunların yaşam tarzları ve her şeyleri çok farklı olduğundan zaten Müslüman toplumlar bu çağda islam'a uyma konusunda sorunlar yaşamaktadır. islam dünyasındaki sorunların kaynağı budur. çağın dışında kalmaktır.
  ... tenay