1. 1.
  ravenholm'da yaşayan, yuvarlak suratlı, kel, hafif çatlak, oraya buraya bubi tuzağı kurmuş olan, gordon freeman'a sıkça yardım eden rahip. harabe haline haline gelmiş olan şehirde tek başına yaşayan ve pompalı tüfeği de oldukça başarılı kullanan bir insandır aynı zamanda.
  ismi rusça olup, türkçe'de uyanık, tetikte anlamına gelmektedir.*

  --spoiler--
  "in ravenholm, you do well to be vigilant."
  --spoiler--

  kendisini jim French seslendirmiştir.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Father_Grigori

  (bkz: half life 2)
  ... stockton to malone
 2. 2.
  half life 2'de ravenholm adlı kasabada cemaatini öldürerek kurtuluş getiren delirmiş papaz. cemaati zombilerden oluşur.
  gordon freeman'ı sağ salim ravenholm'dan çıkardıktan sonra kendisi burada kalıp zombilerle savaşmaya devam eder.

  oyunda ilk karşılaşıldığında "What is this, another life to save?" derken, daha önce de birilerine yardım edip kurtarmış olduğunu değil, zombileri öldürerek kurtardığını belirtir ve gordon freeman'i zombi sanmıştır.

  spekülasyon 1: eğer zombiler tarafından öldürülmemiş ve daha sonra kaçmamış ise episode 1'in sonunda city 17 ve citadel'in yok edilmesiyle ölmüştür.

  spekülasyon 2: grigori bildiğimiz gibi biraz kaçık bir adamdı. mermisi bitene kadar yerinden ayrılmamış ve zombilere yem olmuş olma olasılığı yüksek.

  spekülasyon 3: oyunun ilk bölümlerinde sağa sola bakarsak city 17'nin uzaklarında el değmemiş bir orman görünüyor. ateşin sönmesini bekleyip zombilerin arasından sıyrılıp ravenholm'dan kaçıp bu ormana gizlenmiş ve citadel'ın patlamasından kurtulmuş olabilir. sonuçta yüzlerce zombinin içinde tek başına sağ kalıp etrafa bubi tuzağı kuran bir adamın, alternatif ve -gizli- güzergahlar belirleyip kaçıp canını kurtarması imkansız değil.
  ... azgroth