bugün

fallout 4 çıkmadan oynanır.iyidir.
konusan zirh in efsane oldugu oyun.
vallahi ne diyeyim, dlc'ler olmasa sanki çok çabuk bitti gibime geldi.
fallout 3 gibi uzun uzun beni içine hapsetmedi. Güzeldi, kesinlikle, fallout 1&2 ile kurduğu bağlantılar falan olsun...
Oyunun basinda karakter yaratirken wild wasteland perki alinirsa entresan olaylarla karsilasmaniz olasidir.ne perk secsem diye dusunurseniz wild wasteland l'i secebilirsiniz hem dezavantaji da yok ve bazi ozel silahlar sadece bu perk secilirse bulanabiliyor.
Tam bir Bethesda oyunudur kendileri. Bethesda'nın Açık Dünya RPG ögelerini tam anlamıyla taşımakta ve yansıtmakta.

Fallout evrenine hiç hakim olmayanlar için ufak bir tanımlama yapayım. Fallout evreni 1940 civarlarına kadar bildiğimiz dünya çizgisi ile ilerlerken burdan sonra kendi zaman çizgisine dönmektedir. Nükleer güç bir zamana kadar insanlığın yararına kullanılmış, ardından yine klasik son ile karşılaşılmış. Nükleer patlamanın sonucunda çok insan ölmüş fakat bunun yanında bir kısmı da hala yaşamını devam ettirmiştir. Vaultlarda yaşanan hayatın sonrasında Wastelande yayılmış bir hayatta vardır. 3. oyundan çok daha sonra, 2077 de geçmekte Fallout New Vegas. Nükleer patlamanın ardından California'da yepyeni bir hayat başlamıştır. Vegas kısmı o eski şaşaalı haline dönmüştür. Vegas çeteler ile dolmuştur aynı zamanda. Onun dışında kalan şehirde küçük küçük topluluklar bulunsa da en büyük olarak New California Republic bulunmakta. üçüncü oyundan tanıdığımız Brotherhood of Steel gibi grupların yanında benim 3 de karşılaşmadığım Great Khans, Ceasar gibi wasteland de hüküm süren gruplarda var. Bunların dışında başıboş gruplar, radyasyon etkisinde kalan yaratıklar da mevcut.

Klasik Bethesda sıkıntısı olarak gördüğüm senaryo tarafı oyunun içeriğinin fazlalığı yüzünden bir miktar eziliyor. Oyunda inanılmaz fazla yapılacak şey var, ayrıntı var bunlar çok güzel fakat ana senaryonun etkileyiciliğini düşürüyor bence ne yazık ki. Ara görevlere girince çoğu zaman ana senaryoyu unuttum niye neden yapıyorum dedim kendime. Onun dışında oyundaki aiming sistemi yeteneklerinizle gelişse de yine de Skyrim gibi bir bozukluk söz konusu. Zaten ikiside aynı engine, çirkin bir telaffuz olsa da Elder Scrolls serisinin Post Apokaliptik versiyonu.

Onun dışında oyunun her noktası harika. Hele ki bence 3. oyuna göre atmosfer olarak daha da iyi. Special kısmı oyununuzu çok ciddi anlamda etkiliyor. Eğer hitabetiniz yüksek ise mesela ekstra bir iş ile uğraşmadan işinizi doğrudan halledebiliyorsunuz. Ya da mesela Tamir yeteneğiniz yüksekse etrafdan ekstra parça bulmaya uğraşmadan halledebiliyorsunuz. Skyrim ile kıyaslarsak bence RPG ögeleri çok daha başarılı. Orada olaylar daha minör şeyleri etkiler iken burada daha büyük olayları etkiliyor.

Ana oyun bitti, Dead Money DLC'si küfrettirdi bıraktım. Ama oyunu eğer post apokaliptik evren seven birisi iseniz ve zaman harcamaktan çok çekinmiyorsanız kesinlikle oynanması gereken bir yapıt.
Keşke ps4 için remasteredı çıksa.
Dayanamayıp boşluktanda istifade 2.kez bitirdiğim enfes rpg oyunu. ilkinde yesman ile bitirmiştim budefa legion ile fethettim çorak toprakları. zor seviyede 80 saatlik bir oyunla 35 level ful gizli silahlar ve t-51d zırhı ile mojavenin altını üstüne getirdim türkçe olması ayrı bir güzellik ve bence fallout serisinin en ilginç ve iç karartıcı vaultlara sahip oyunu.
yok hiçbir şey senin verdiğin tadı vermiyor atan fallout 3 bile en kısa zamanda tekrar yükleyip oynayacağım.
ohaaa denir sadece.

fallout 4'ten sonra oynadım oyunu.

oh be oyunda role play var role play.

yaptığın her seçim oyunu etkiliyor, oh be.
son iyi fallout oyunu.
uzaya roket yolluyabildiğimiz oyunlardan :D

https://youtu.be/-zCwzc2jfAc
En iyi Fallout oyunudur.
2 kez bitirdiğim en iyi post apokaliptik hayatta kalma rpg oyunu. bu oyunda neler yapmadım ki.. kara dağın mutantlarıyla mı uğraşmadım deli ghoul tarikatını uzaya mı yollamadım. deathclaw ininde son mermimle intihar mı etmedim. karanlık ıssız çölde radyomu mu dinlemedim. kah gittim lüks vault 21 otelinde uyudum kah stripin ıssız bi köşesinde evsiz bağımlılarla geceledim. kalktım son paramla kumarhanede 2 el poker attım oda yetmedi o kumarhaneyi ele geçirdim. yamyamlarla uğraştım canilerden oluşan lejyon kamplarını bastım sex işçisi robotla bile seviştim.