1. 1.
  F-15 Eagle her türlü hava şartlarında görev yapabilen, yüksek manevra yetenekli ve hava muharebelerinde üstünlük sağlamak üzere tasarlanmış bir avcı uçağıdır.F-15 manevra yeteneği,ivmelenme,menzil,silah donanımı ve gelişmiş avionikleri(radar,yön bulma sistemi vs. vs.) ile çok üstün bir ucaktır.
  F-15 in elektronik sistemi birden fazla düşman uçağını tespit etme,bilgi toplama,izleme ve taarruz a uygundur.Silah donanımı bir kişinin güvenli ve verimli bir şekilde hava muharebesi yapmasına inkan verecek bir tarzdadır.
  1 -1 ... like a_ rolling stone
 2. 2.
  F-15 "Eagle" her türlü hava şartlarında görev yapabilen, yüksek manevra yetenekli ve hava muharebelerinde üstünlük sağlamak üzere tasarlanmış bir avcı uçağıdır. "Eagle"ın hava üstünlüğü manevra yeteneği, ivme, menzil, silah donanımı ve avioniklerinin karışımı ile sağlanmaktadır. F-15"in elektronik sistemi ve silah donanımı, dost veya düşman topraklarında görev yaparken birden fazla düşman uçağını tespit, bilgi derlemesi, izleme ve taarruza uygundur.Silah donanımı bir kişinin güvenli ve verimli bir şekilde hava muharebesi yapmasına imkan verecek tarzdadır. Düşman hatlarına sızabilir, mevcut veya tasarlanmış düşman uçaklarını yok edebilir.

  F-15 "Eagle" 1960'ın ortalarında "FX" (Fighter Experimental- Deneysel Avcı) kavramı ile hayata geçirildi. Vietnam Savaşı'ndan öğrenilen derslerle USAF yalnız hava üstünlüğüne adanmış yeni bir avcı uçağının geliştirilmesi ve satın alınmasına yöneldi. Böyle bir uçak kötü bir şekilde isteniyordu çünkü F-86'dan bu yana üstün hava muharebe uçağı tasarımı gerçekleşmemişti. Geçen yirmi yıl içinde 'havadan-havaya' görev yapan uçaklar bunu ana görevlerinin yanı sıra küçük bir görev olarak yapıyorlardı. Esas görevi havadan-karaya olan F-4 "Phantom", F-102, F-104 ve F-106 gibi önleme görevli uçaklar bunlardan bazılarıydı. "FX" çalışmalarının gayesi eşsiz manevra yeteneği olan, çok iyi avioniklerle ve silah teçhizatıyla donatılmış bir avcı uçağıydı. Bütün sanayie açık rekabet 23 Aralık 1969'da sonuçlandı ve daha sonraları Boeing ile birleşecek olan McDonnell Douglas'a F-15 ihalesi verildi. USAF hayatındaki en başarılı uçak geliştirme ve siparişini içeren F-15A nın ilk uçuşu 27 Temmuz 1972'de gerçekleşti. Kazasız geçen bir deney ve değerlendirme sürecinden sonra uçak 14 Kasım 1974'de USAF'a teslim edildi. 1976 Ocak'ında da ilk "Eagle" 1inci Taktik Avcı Filosu'na teslim edildi. 1978'de F-15C'lerin imalatına geçilene kadar 365 F-15A üretildi.

  F-15C tek kişilik hava üstünlük savaşçısı F-15A'nın geliştirilmiş bir modelidir. ilaveler geliştirilmiş avionikleri, arttırılmış dahili yakıt miktarını, ve daha fazla brüt kalkış ağırlığını içermektedir. Tek kişilik F-15C ile iki kişilik F-15D USAF'a 1979'dan itibaren girmeye başladı. Yeni modellerde "PEP 2000" olarak adlandırılan, 900 kg ilave yakıt, harici yakıt tankı taşıma olanağı ve 30,600kg'a yükseltilmiş kalkış ağırlığını içeren 'Üretim Kartal Paketi' vardı.

  F-15'in sıfır kayıba karşılık 100,5 zafer gibi harika bir hava muharebe rekoru vardır. Balkan olaylarında dört MiG-29 düşürmüş, Çöl Fırtınası Operasyonu'nda düşürülen 35 sabit kanatlı Irak uçağından 33'ünü düşürmüştür.
  Şu anda USAF'a ilaveten Suudi ve israil hava kuvvetlerinde 1,300'den fazla F-15 görev yapmaktadır.

  F-15C specs/doneleri:

  Crew/mürettebat: 1, engines/motorlar: 2 x Pratt & Whitney F100 turban, thrust/itiş gücü: 112kN/ea, wingspan/kanat açıklığı: 13.01m, length/boyu: 19,40m, height/yükseklik: 5,62m, empty weight/boş ağırlığı: 20,340kg, max. take-off weight/azami kalkış ağırlığı: 36,600kg, speed/hızı: Mach 2,5

  Armament/silah donanımı : air-to-air missions/havadan havaya görevlerde:1 x 20mm MG, 8 x AA missiles/füze ( AIM-120, AIM-9, AIM-7) air-to-ground missions/havadan karaya görevlerde: 1 x 20mm MG, 4 x AA missiles/füze ( AIM-120, AIM-9, AIM-7), laser guided bombs/lazer güdümlü bombalar

  http://www.tayyareci.com/...rikanucak/postww2/f15.asp
  1 ... kutupsal form
 3. 3.
  sahip olduğu dual Pratt & Whitney jet motorları sayesinde dik yükseliş yapabilen tek uçaktır. utanmadan 2,5 mach gibi insanlıktan uzak hızlarda uçar.

  aynı zamanda uzaydaki bir hedefi yok eden tek uçaktır. 1986 yılında amerika tarafından yörüngedeki bir casus uyduya atılan füzeyi atmosfere çıkartmıştır. evet, hem de 65 derecelik yükseliş açısına rağmen 1.5 mach hızla.

  atmosfer sınırına ulaşınca hedefe kitlenen füzeyi serbest bırakmış ve uydu bu sayede yok edilmiştir.

  zaten kalkış açısını görürseniz çenenizin düşmesi muhtemeldir. şöyle ki; f 15
  3 -1 ... double cross
 4. 4.
  Bu dik yükseliş yapma fetişizmi nereden geliyor bilmiyorum ama dik yükseliş yapmaz. Dışarıdan bakınca dik gibi gözükür, Burun doksan derece dik dursa bile uçuş vektörü ( Flight Path ) 70-75 derece arasında gezer, aradaki farkada hücum açısı denir.
  3 ... oceangreen
 5. 5.
  Bir avcı pilotunun rüyası.
  F-15'in döktüğü ilk kan bir israilli tarafından lübnan semalarında gerçekleştirilmiştir.
  1 ... sulh
 6. 6.
  f 15 günümüz konseptinde avcı/bombardıman uçağı kategorisindedir. daha çevik miglere karşı abd f 15 yerine f 18'i envanterine dahil etmiştir.
  3 ... westphalia
 7. 7.
  Tek kanadı kalmışken iniş yapabilen bir canavarmış. Link ölmüş, yenisini bulduğum zaman yayınlayacağım.
  2 ... oceangreen
 8. 8.
  amerikan harikası.
  2 -1 ... max jack
 9. 9.
  rus muadili kadar manevra kabiliyeti olmasada, aviyoniği çok geliştiği için manevra kabiliyetine pek gerek kalmayan amerikan savaş uçağı.
  2 ... zapzu
 10. 10.
  hiçbir savaş uçağının sahip olamadığı sıfır kayba karşılık 100 zafer gibi bir rekora sahiptir.

  1960'larda tasarlanmasına rağmen f-22'projesinin sonlandırılmasıyla (sadece 180 tane ürettiler) hala abd'nin anakarasını savunmak için bel bağladığı uçaktır.

  sahip olduğu iki tane f-16 motoru sayesinde itki/ağırlık oranı 1'in üzerindedir yani dikine uçuşlarda hız kazanabilir.

  f-16'dan üç kat fazla silah yüküyle, iki kat menzile ulaşabilir.
  f 15
  f 15

  makinalı toptan yörüngeye ulaşabilen roketlere kadar bolca silaha, güçlü bir radara en önemlisi ise harika bir uçuş kontrol bilgisayarına sahiptir, yerdeki otomobilden uzaydaki uydulara kadar her şeye ateş edip vurabilir.
  f 15

  ayrıca odunluğuyla da bilinir. öyle ki eğitim sırasında havada başka bir uçakla çarpışarak kanadı kökünden kopan bir f-15 hiç sorun yaşamadan üsse dönebilmiştir.

  ahanda caps:
  f 15
  2 ... yagmadan donen viking cavusu