bugün

(bkz: kıyısız deniz)
(bkz: ellerimiz)
(bkz: signomi)
(bkz: 1980)
insanın ruhunu okşayan insanı dinlendiren, gerçekten müziğin ruhun gıdası olduğu hissini veren, yormayan müziklerin sahibi gruptur. en beğendiğim parçaları ise mutlu aşk vardır.
yıllardır sürdükleri müzik serüvenlerinin yeni halkaları için söylenecek tek bir şey var kötü. eski şarkılarındaki samimiyeti, güzelliği yeni şarkıları için söylemek pek mümkün değil.

uzun süre üretimle geçmiş bir müzikal hayatın bu tip sektelere uğramasını normal karşılayabilrdik. ama 1980 adlı tamamen ticari bir şarkının akabinde bana bir koca lazım gibi tamamen abidik sözler üzerine kurulmuş bir şarkının gelmesi ezginin günlüğü'nün müzikal anlamda sıkıntıları olduğu gerçeği ile karşılaşmamızı sağladı.

çeyrek adı ile toplama bir albüm yapıp durumu bir süre olsun kotarabildiler ezginin günlüğü şarkılarını iyi söyleyen bir kaç şarkıcı sayesinde. ve lakin bu toparlanış bana uzun soluklu olacakmış gibi gelmiyor. oturup bir karar alır ve bundan sonra yaptığımız şarkıları yeniden seslendirip best of olayına girelim derlerse eğer dökülen itibarlarının bir kısmını yerden kaldırabilirler. ya da konserlerine giden sadık kitleye son çıkardıkları iki albümden (bkz: ilk aşk) ve (bkz: dargın mıyız) şarkılar söylemezlerse dinleyici kitlesini korumuş olurlar. bu albümlerden şarkı söyleneceği bilmek bile tedirgin edici.
*
bu sene 1 mayıs'ta mersin üniversitesi bahar şenliklerinde bulunacak ve bayram üzerine şenlik katacak gruptur.
18 nisan 2008 yani bugün aydın'da konser verecek olan türkiye'nin en iyi dünyanın sayılı grubu.
gerçek anlamıyla sanat yapan sanatçılardan oluşan, her türden müzik dinleyicilerinin kendilerinden bir parça bulacaklarını düşündüğüm, ülkemizin nadide değerlerinden biridir. en son tribüte bi albüm düzenlemişlerdir.
bana hep ömrüm boyunca en sevdiğim insanı hatırlatan şarkının sahibidirler. inceden bir sızı düşer yüreğimin ortasına, dinledikçe.

--spoiler--
ah, küçücük gemi, sulara attın şimdi kendini, delisin
ah, yakarlar seni, dönmezsin bir daha geri, delisin

ah, peşimde rüzgâr, ne yağmurlar dost ne bir kıyı var, deliyim
ah, düşlerim kaldı, yalnızım düşlerim kaldı, deliyim

kime sorsam dönüşüm yok
nereye gitsem mavi..
yelkenimde deli rüzgâr
her yanım tuz..
deliyim

ah, yaralı kalbin, yanıp gidecek yaralı kalbin, delisin
ah, küçücük gemi, dönmezsin bir daha geri, delisin

kime sorsam dönüşüm yok
her gemi biraz deniz
her yanım mavi, her yanım yel
her yanım tuz..
deliyim
--spoiler--

(bkz: gemi)
hişt isimli parçalarının nakaratını söylemek en az sardunya yı söylemek kadar güzeldir.
oldu olacak tamamını yazayım...

su uyandı sen uyanmadın aşk olsun
salınıp çık, içine bahar dolsun
ne bu dünya böyle kalacak, ne geçmiş ziyan olacak
açacak akşaklardan, mor leylaklar

gecelerden çiy düşmüş dallarına
dile gelmiş o dilsiz sevdalar
ışığın var mı, yak biraz, aydınlansın gecemiz
açayım deli gibi uyansın bu bahar

hişt hişt
hişt hişt

leylaklar açmış gördün mü?
dallardan bahar inmiş duydun mu?
karanlığın içinde bir ışık var
mor mor mor leylaklar

uyan gönlüm haydi perdeni aç
çilen doldu kafesinden kaç
uyan gel uykudan, dünya aşk görsün

hişt hişt
hişt hişt
teninle konuşmak derim, susarım, gerisini onlar söyler zaten.
bir kuş konsa badi parmağıma repliği ile hafızama kazınmış, adam gibi adamlardan oluşan, polemik falan yaparak değil sanatları ile gündeme gelen mükemmel gurup.
sevip kavuşamamaktır
aşktır
vuslattır
sevgidir
sevgilidir
annedir
çocukluktur
olgunluktur

yeri gelir blues'dur jazz'dır pop'tur türkü'dür...

müziği ile herşeydir.
kahvaltısı, suyu, denizi, rakısı, aşkı, doğasıdır müziğin.

melodiler onlara ayak uydurur, yaratılışıları nağmedir.
(bkz: 4 haziran 2008 ezginin günlüğü gsl konseri)
sevilmeyi hakeden bi müzik grubudur.
türkiye'de gerçek müzik yapan ender gruplardan biri. kısa bir süre önce odtü-vişnelikte verdikleri konserde dinleyenleri bambaşka dünyalara götüren, müzikle insanları etkilemeyi çok iyi bilen, yıllandıkça tatlanan şarkıların sahibi grup.
kendileriyle en iyi arkadaşımın ipodunda tanışmıştım. narin bir grup olduklarını tahmin ettim. daha sonra ilgilenmeye başladım ve hayranları oldum denebilir. kaliteli müzikleri dinlenilesi, konserlerine gidilesi bir gruptur. yalnız bir kış akşamında, camınıza vuran yağmur sesleri eşliğinde, yaza özlem duyarken, martı isimli şarkıları bu duruma birebir uyar, dinlenilmelidir. bu kaliteye rağmen mütevazılıklarını hiç bozmayan bir gruptur. bu kış tayyare kültür merkezinde beni kendilerine tekrar hayran bırakan bir avuç müzik insanıdır, iyidir, hoştur ve iyi ki varlardır. naif ve kırılgan müzik topluluğu da denebilir.
sadece müzik yapan insanlardır. reklam, yavşaklık vs. düşünmezler. hakikaten sevgi için, sevgi dolu yaparlar müziklerinizi.
ismi kadar güzel, özel grup. *
dinleyici kitlesinin politik duruşu asla müziklerinin önüne geçmeyen, kaliteli ve samimi müzik yapan gruptur.
hayatı gün gün yaşatan gruptur. adeta onlar yazar biz okuruz her gün, hiç sıkılmadan, bıkmadan..
"20 yaşından sonra ezginin günlüğü dinlemeye devam eden kitlenin ciddi psikolojik sorunları vardır." diye bir etiket vardır sosyomat'ta. *
eski tadında olmayan müzik grubudur. nasıl olsun; hüsnü arkan 93'de yaptığı o güzelim bir yalnızlık ezgisi albümü sırf politik temalar içeriyor diye neredeyse utanıyormuş. halbuki biz, yani grubunun dinleyicileri, ağırlıklı olarak sabah türküsü, ölüdeniz ve ya seni düşünmek gibi albümleri ile sevmiştik ezginin günlüğü'nü.

herşeye rağmen müzisyenlerden oluşan bir gruptur. müzik yapmaktadır, notalı motalı falan yani. shakespeare, aragon gibi şairlerin şiirlerini besteleyebilme gibi bir maharetleri de var. bu anlamda grubu komik, ilginç ve alakasız bir şekilde ozan arif'le kıyaslayan bünyeler maalesef ki bu işten pek çakmamaktadır. ozan arif'le kıyaslanacaksa mesela grup yorum kıyaslanabilir, o da en fazla politik kutuplaşmada tuttukları konum bakımından, yoksa müzikal açıdan bir tutmak müziktan anlayan bünyelerde kahkaha etkisi yaratacaktır büyük ihtimalle.
tadını damağımızda bırakan şarkıları söleyen ender grup
sigaramın dumanına sarsam saklasam seni
gitme gitme gittigin yollardan donulmez geri
gitme gitme el olursun sevgilim incitir beni .
( parsellemeselerdi sarkılarını daha güzel olurdu. )
ezgi isimli bir bayanın tuttuğu günlüktür...
kucugum sarkisiyla beni tuketmis grup. aglamaktan gozde yas kalmadi.
konserinde oturup ağlanacak sözleri olan şarkılarına şen şakrak ritimler tutturalabilen türkiye'nin en iyi gruplarından biri..