mevcut olmak (ing.)

(bkz: egzistansiyalizm)
ing. yaşamak.
you exist in my dreams,
you exist in my gloomy nights,
you exist upon the deep tranquility,
you exist upon the agony of tears...
türkçedeki karşılığı cümle içinde mantıksızdır. bundan kelli kullanmayı pek bi sevdiğim kelime. örnek diyalogcuk:

- ya bugün ahmet'i gördüm.
+ duruyo mu o ya?
- ne demek duruyo mu lan? he duruyo exist yani.
avenged sevenfold'un 7. stüdyo albümü olan the stage'in kapanış şarkısı. 15 dakikadan daha uzundur ve 1. dakikadan sonra direk hızlanır, ne oluyor lan diyebilirsiniz ilk seferde. yalnız yaklaşık 6 dk kadar hayvani bir solo var, ümidinizi kaybetmeyin, sözler baya geç giriyor. sözler girmeden önce gitarı ağlattıkları kısacık bir bölüm var 5.10 civarında. sonra şarkı bitecekmiş hissi veren bir bölüm var. ondan sonra tekrar solo. 6.56'da ise çok leziz bir müzik başlıyor. 7.27'den sonra ise sözler başlıyor. işte böyle hayvani bir şarkı olmuş. sonra bir de sözler var. kapanış için mükemmel bir çalışma, çünkü süresi gereği bir kere bitmek bilmiyor ve birden fazla tarz bir arada.

`https://www.youtube.com/watch?v=zdRgYvS4EaE`
olmak.

(bkz: olmak veya olmamak)
Exini verdim güzel kardeşim.
Avenged sevenfold'un son stüdyo albümü olan ve zannımca tüm zamanların en iyi metal albümlerinden biri olan the stage in kapanış eseridir. Şarkının ortaya çıkma hikayesi biraz garip. Matt shadows'un anlattığına göre kendisi grupla birlikte turnedeyken youtube'a girip uzayla ilgili videolar izleyip kendisine "aslında biz nereden geldik?" diye sormuş ve kuzeni ile birlikte kafaları güzelken şarkıyı yapmaya koyulmuşlar.

Şarkı, daha doğrusu şaheser, tamamen boş ve izole uzay gibi sessiz bir gitar solosu ile başlıyor. Daha sonra big bang gibi büyük bir patlamayla davul olaya dahil oluyor ve şaheser evren gibi genişleyerek şiddetlenmeye başlıyor. Bu şiddetlenme dünya'nın oluşumuna ve günümüzdeki ay'ın dünya'dan kopuşuna kadar devam ediyor. Devamında, artık dünya bugünki şeklini almıştır ama binlerce yıl süren meteor dayağından sonra soğumaya ihtiyacı vardır. Gene binlerce yıl süren soğumadan sonra Su dalgasını andıran bir gates solosuyla anlıyoruzki yaşam için elverişli koşullar dünya'da oluşmaya başlıyor. Ve baaaam, tabiri caizse kafaları s.kp atan o narin gitar vuruşlarına m.shadows'un eşlik etmesiyle ilk canlı mikroorganizmalar oluşmuş ve yaşam başlamıştır. Devam eden süreçte artık insan ırkı tüm dünyaya zalim bir şekilde hükmediyor ve kendi içinde savaşıyor. insanlığın kendini bir b.k zannetmesine çok sinirlenecek olacak ki bu sefer neil degrasse tyson işin içine dahil oluyor ve insanları tiye alan o meşhur konuşmasını yapıyor, (bkz: #36591945). Sonucunda insanlık yine kaybediyor.*

Günlerdir kafamın içinde dolanıp duruyordu bu şaheser. The stage albümünü çok ama çok sevmeme rağmen affedersiniz zahmet edip hiç dinlememiştim exist'i. Zira kendisi 13 dakikalık bir şey. Her nasıl tanıştım bilmiyorum ama iyiki dinleyip aşık olmuşum bu şarkıya. Hatta o kadar aşık oldumki kendisini ölümsüzleştirmek için gecenin bu kadar geç ve bir o kadar da gereksiz saatinde bu entryi giriyorum. Olsun, en azından içim rahat olsun. Ayrıyeten yine gecenin bu saatinde the stage albüm kazağı sipariş etmem de cabası. Entrymi ünlü söz yazarı ve düşünür matt shadows'un naçizane bir sözüyle bitirmek istiyorum; "Our truth is painted across the sky, in our reflection we learn to fly.
No hand to hold us, no one to save us from tomorrow"....

*: sıralamayı şu videonun altındaki yorumu atan arkadaştan kaynak alarak yaptım, https://youtu.be/ntgOlFbGWLY geriye kalan tüm boş şeyler zannımca yapılmıştır.