bugün

arada bir aklıma gelip beni korkutmaktan çok üzen olasılıktır. bu kadar kişi olmamalıyız bence.
dolmuşla bütün evreni gezmiş yazar beyanı.
Ufoların gerçekten başka bir gezegenden geldiği kanıtlanırsa yani amerika yapımı değillerse. Bence yalnız değiliz. Belki adamlar görünmezliği buldu, belki de şuanda adamlar ayda havuza girip çıkıyor. Olamaz mı?
ebatımıza oranla uçsuz bucaksız olan ve her yerine gidemediğimiz bir yapıdan "olm kimse yok oralarda" sonucunu çıkartan kişilerin gerçeğidir. dolayısıyla gerçek değildir. amerika keşfedilmeden önce "dünyada sadece bu kadarız" diyen kişi kadar haklıdır. her yerine gidip tek tek araştırabildikten sonra ancak yalnız olduğumuz iddia edilebilir. zira o zaman zaten bu bir iddia değil ispattır.

bana kalırsa bu kadar büyük bir yapıda tek canlı mikro organizmaların bu dünyada olması çok düşük bir olasılıktır. "kesin var" diyemem. zira hiç biriyle karşılaştığımı sanmıyorum. "akıllı canlılar" vardır da diyemem. yani derdini anlatabilen, insanlar gibi görülebilir iletişim yolları üretebilmiş akıllı canlılar da var mıdır yok mudur bilemeyiz. ancak mutlaka canlılar vardır. bu canlılar belki sadece böceklerdir ama mutlaka vardır. güneş sisemimizde değil belki ama olmamaları bana çok abes geliyor.
bu da bir yaratılışı savunanın açıklaması gereken ciddi bir konudur.

benim şimdi sınırlı bir aklım var ve birilerinin yaşaması için ev yapıyorum yaşayacak kişi sayısı 10 ama kırk katlı daire dikiyorum ve o 10 kişiyi bir daireye sıkıştırıyorum. peki ben diğer daireleri neden yapıyorum?

ki ben sınırlı aklım olduğu halde bunu yapsam bana geri zekalı dersiniz ama bir tanrıya inanıyorsunuz ve o yapınca kusursuz bir akla sahip oluyor.

tanrının malzemede çok bonkör davrandığı gerçeği.
Öyle büyüklükle falan olmaz herşey cancağızım.

Vücudumuzun en önemli organı beyin dir değil mi?. Evet... ama bununla bitmiyor bizi ayrıcalıklı kılan en son evrilmiş frontal lob un en ön kısmı var. Alnınızın hemen arkası evet. O kısım ufak ama önemlidir.

Bunu neden örnek gösterdim...

Kütle performans hatası yapmayın.

Her toprakda neden herşey yetişmez? Coğrafi durumlar ve mikro ve makro etkenler.

Evet evrenimiz büyük. Mutlak hakim yaratmış. Mantığımız ve iç tepilerimiz başka hayatları olası gösteriyor.
Bizim görebildiğimiz kısmında kimse yoktur belki.
Valla mümkündür ben evde yalnızım mikro düşün.
Bu gezegende bile yuzbinlerce yaşam formu var. koca evrende baska yasam formlarının olmadığını söylemek bildigin "kör" olmayı gerektirir.
Sınırlı bir akıl ile sınırsız bir evren hakkında doğru tespitlere ulaşılabilir mi.
Kesin değildir. Hala büyük bir bilinmezlik mevcut.
içimizde yaşayan trilyonlarca bakteri de öyle diyor.
cosmos olarak tanımladıkları vücumuzun dışında ne var onu merak ediyorlar. füze neyim yapıp hababam fırlatıyorlar.
en gelişmiş olanları bi teleskop yapmış kendi evrenleri olan bağırsaklarımızın en son noktasını gözlemliyorlar mış.
Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya'da varsa, bu çok büyük bir yer israfı demektir. (bkz: Carl Sagan)
doğru olan önerme.
hepimiz yalnızız kimse kimseyi tam anlamıyla anlamadığı taktirde herkes yalnızdır kii zaten kimse anlamıyor da.
herkes kendini düşünsün arkadaşlar kimseyi düşünmeyin yalnızız biz.
olasılık hesaplarına göre hiç de öyle gözükmeyen hede.

son gözlemlerle birlikte galaksi sayısı 2 trilyon oldu. (ki cüce galaksiler dahil değil. onlarla birlikte 10 trilyonu geçiyor)

her galakside ortalama 300 milyar yıldız olduğunu varsayarsak.... yok. yalnız olmamız düşük gibi.
olasılığına zaman faktörünü de kat kardeş.

hesap makinenden öptüm.

ps: buzz gibi bir gerçek.
zaman faktörünü de katsak değişmez durum.

evrenin bir köşesindeki varlıklar bize ulaşır/ulaşamaz demiyoruz. evrende bizden başka akıllı varlıklar olabilir mi/olamaz mı diyoruz.

muhtemeldir ki var. lakin onların bize, bizlerin onlara ulaşması güç.
bir teoriden ibarettir. mantığım böylesine devasa bir ortamda yalnız olamayacağımızı söylüyor.
Tüm gerçek koca bir.tasadüfüz..

Trilyonca yıllık bir tesadüf..
evrenin sonsuz olduğu bilindiğine göre imkansız varsayım.
Evdedir o evrende değildir.
koca bir tasadüf değil, koca bir tesadüftür o.
uzaylılar vardır. aksini ispat edemezseniz adisiniz, şerefsizsiniz, alçaksınız.
doğru, teknolojimiz o kadar gelişmemiş ki diğer medeniyetleri ziyaret edemiyoruz ve bu yüzden evrende hep yalnız kalıyoruz. yazık bize.
bir gezegende yaşam olması için o gezenin çekirdeği canlı olması gerekir.