bugün

perşembenin gelişi çarşambadan bellidir.
başlangıçta böyle başlayan bir aile ile kızları ne kadar iyi olursa olsun anlaşabilmek ve bir evliliği yürütmek çok çok zordur.
tekrar tekrar düşünülmesi gerekir.
Kız istemeye giden kuyumcudan,30 bilezik isteyen kız tarafı duydu bu kulaklar.
Millete kredi çektirip bilezik aldırıyorlar amk. Ah bu ülkenin dertleri...
al o kıllı kızını da turşusunu kur deyip zengin kalkışı yapılmalıdır.
"ev" ile beraber alınıp alınmadığı merak edilen kızdır. kızın bir suçu yok gibi o istemiyorsa tabi ama ailesine maşallah..
Bilezik gibi gecirir.
Kadınların kendini mal mülk gibi satması olayıdır.
Benim anlamadığım bu altınlar düğünden sonra çiftin rlinde kalmıyor mu? Karşı tarafı zora sokacak bu ardı arkadı kesilmeyen ( söz nişan düğüün ne boksa) isteklerin amacı sadece davetlilere nispet etmek mi ? Yani nasıl olsa çifte kalacak o zaman erkek tarafı gitsin krediyle 100 tane bilezik alsın düğündem sonra gitsin bozsun. Bu mu yani adet töre?

Gerçekten bilmiyorum hiç tanık olmadım böyle olaylara.
Fakir oldukları halde bu adetleri yapmaya calisiyorlar düğünden sonra da satıyor beyinsizler. Evlen parayı buldukça alırsın karina. Eşine güvenmiyor ki peşinen başlık parasını alıyor üçkağıtçılar .
ben kız istemesinde bile bilezik isteyen gördüm bu nedir ki dediğim tespit (evet canım kız tarafı kürtmüş.)
görsel
bilezik isteme genelde doğu illerinde yaygındır.
kız tarafı bilezikleri kendisi için değil, kız için ister. en azından bizim orada öyle.
gazinoda konsomatrisler oturunca devamlı bilezik takılıyo sonra onlar sayılıp hesap çıkartılıyor, evlenirken baştan hesabı ödüyosun sanırım.
Daha geçen hafta benim arkadaşım mardinden(memleketi) evlendi. Sordum orhan ne harcadın toplamda diye.
Valla kardeşim dedi sırf Altınlar 60bin tuttu düğün masrafları felan toplam 95'i buldu dedi. Büyük kısmını kredi ile hallettim dedi.
Şu an intihar etmeyi düşünüyorum dedi birde. Evdekiler hadi şöyle hadi böyle diye, yardım edicez diye konuştular sonra herkes ortadan kayboldu dedi.
Durumu pek iyi değil şu sıralar.
Ankarayı geçtikten sonra bu düğün dernek işlerine girecek arkadaşlar hazırlıklı olsun.

Zira şemsiye bildiğiniz şemsiye değil plaj şemsiyesi mk.s
(bkz: bu devirde evlenen enayi erkek)
sen de beyaz eşya olayını kız tarafına yıkarsın, tertemiz. peşin alır taksitli domalırlar.
Yatak odasini da kiz tarafi aliyo ama ne kadar da manidar. Adam hem kizini veriyo hem de yatak odasi takimi aliyo kinayi onlar yapiyo beyaz esyayi onlar aliyo.

15 bilezik de alin bir zahmet.
erkek tarafına longines veya tag heuer marka saat alıyorlarsa sorun değildir.
15 bilezik 40 bin lira yapıyor lan ben 40 bin lira verdikten sonra sadece gelini değil gelinin sülalesini sikerim gerdekte.
vallaha o kadar bilezik tahmini 40-50 bin tl yapıyor iş sadece o parayla bitse neyse ev eşyası, düğün salonu, gelinlik, damatlık, yüz görümlüğü derken en kötü 75-80 bin tl yapıyor. kusura bakmayın ama kayınpeder milyoner değilse o parayı asla vermem. o parayı biriktirene kadar yada borçlanıp ödeyene kadar en kötü 8-10 yıl geçecek. e onca yıldan sonra o kadar parayı evliliğe vereceğime gider köye dam yaptırıp inek alırım daha iyi hiç yoksa geri dönüşü var. sütü var, eti var, gübresi fayda, derisi kullanılıyor, kemiği kullanılıyor.

ayrıca bazen sormuyor da değilim ulan üniversite okurken eve çıktığında her eşyayı sıfır alsan kirayı 3 aylık peşin versen en fazla 15 bin tl, her şeyi ortalama alsan kirayı 3 aylık peşin versen 8-9 bin tl, eşyaların tümü 2. el olsa kirayı 3 aylık peşin versen 5-6 bin tl ile olay bitiyor. ulan hadi siz biraz lükse kaçın 20 bin tl harcayın neyinize yetmiyor ulan allah'ın siktir ettiği yerdeki adam bile istanbul ile aşık atmaya çalışıyor. zannediyor ki herşey dizilerdeki gibi.

yani o kadar parayı evliliğe harcamam arkadaş, olmadı tayland'a gider krallar gibi yaşarım en kötü batum'da, moldova yada romanya'da ezerim o parayı...
taraf olmayan bertaraf olur zihniyetindeki kız tarafıdır. sarraftan taraf olmuşlardır.
S.kt.rs.ndir efenim.

O kızdan ve ailesinden Hayır gelmez.

Düğün gecesi kaçar gider.
Ben o paraya şeker fabrikası gurarım pezeveng denmesi gereken dünürler.
Şaka şaka istesinler tabi.
ağırlığınca istese napcan?
kız tarafı kendisi için istiyorsa bu başlık parasıdır. ama bu altınlar düğünde takılıyor ve sonrasında evli çiftte kalıyorsa sorun yok.