bugün

Yaklaşık bir saattir YouTube'da evet mi hayır mı tartışmalarını izliyorum ve dikkat çeken bir noktaya parmak basmak istiyorum. Hayırcıların çoğu da, evet diyecek olanların ℅99'u da niye hayır veya evet dediğini bilmiyor.

Hayırcılar neden hayır dedikleri sorulunca hep aynı cevabı veriyorlar: "Çünkö tök odom röjümüne korşuyuz".

Bu ezberdir amına koyayım. Git önce bir oku, maddelerin ne olduğunu, ülkeye ne gibi bir katkı yapabileceğini tartış, ve adam akıllı bir gerekçe Sun. Tamam, elbette başkanlık sistemi Erdoğan'ın otoritesini artırıyor. Ama hepsi mi bu cümleyi sarf eder amına koyayım. Neyse.

Evetçi denyolar zaten niye evet dediklerini bile bilmiyorlar. O kadar komik cevaplar var ki, gülmekten yarıldım amına koyayım. Muhabir, "neden evet?" Diye sorunca evetçi denyolar ya "bilmiyorum," diyor; ya da alakasız cevaplar ile geçiştirmeye çalışıyor. Zaten evetçilerin ℅99'unun başkanlık sisteminin ne olduğunu dahi bilmediği aşikar.

Neyse. Erdoğan, Tanrı olana kadar oy isteyecek arkadaşlar. Siz bir ülkenin kaderini tek bir kişiye teslim etmeyi mantıklı görüyorsanız diyecek bir şey yok. Yarın öbür gün Erdoğan ölecek, yerine belki de hiç istemediğiniz bir herif gelecek. O zaman da bu kadar ateşli savunabilecek misiniz acaba?...

Selam.
tek bir gerekçe var, o da devletin yıkılmasını istiyorum.
ekonomik gidişat ortada ve bu kötü gidişata tayyip ve tayyipçilerin tek yaptığı müdahele borç ile borç ödemek, yangına körükle gitmek. şimdi ben başlık açıp buraya öyle şeyler yazarım ki evet diyenler bir şey anlamayacağı için fark etmez. hayır diyenler zaten hayır diyor. o yüzden tamamen zaman kaybı kestirmeden açıklayayım. tayyip ne diyor: 15 senedir icraatlar ortada gördüğünüz gibi bize hayır diyen vatan hainidir. peki bu icraatların hangisi üretime yönelik, hiçbirisi. bu şekilde bir yerden sonra ekonomi sıkışacağı için devalüasyon boy gösterecek. bugün bulgar pezosu değer olarak türk lirasını ikiye katlamış durumda. üretime geçmek için elinde sermaye olmadığı için borçlarını borç ile kapatmak zorundasın. bu sefer ise enflasyon boy gösterecek, peki enflasyonu düşürmek için ne yapıyorlar? faizleri yükseltiyorlar ve sonucu açıklayayım, yatırımlar azalacak ve işsizlik patlayacak. bir yerden sonra ne enflasyonu ne de devalüasyonu tutabileceksin. kamu harcamalarını tamamen minimuma indirmen ve genişletici para politikası uygulaman gerekirken hala ve söylemlerine göre bundan sonra da tam tersi politikalar uygulayacaklarını görüyoruz. (paradan para kazananların her geçen gün önü açılıyor, kanal istanbul, 1915 köprüsü ve havaray gibi gereksiz büyük projelerden bahsediliyor, türk halkı beş verip bir alacak) türkiye'nin bir sene içerisinde bulması gereken para tam 210 milyar dolar. varlık fonu ise ellerindeki son silah, tüm kurumları sattılar, toprakları parsel parsel sattılar, şimdi satılamayan borçlu kurumları daha da borçlandıracaklar. aklı başında bir insan hala bu hazırı yiyici şark kurnazlarına oy vermez.
not: bugün yüzde yirmi olan işsizliği hükümet elindeki medya ile yüzde sekiz gösteriyor.
not2: suriyeliler konusu ayrı bir facia, adamlar holdingleşiyor ama suriyelilerden başkasına iş vermiyor.
not3: türkiye'ye zaten şu an bile kimsenin yatırım yaptığı yok, herkes parasını dolara çevirip yurt dışına kaçırıyor. sıcak para da gelmiyor çünkü reel faiz, enflasyonun çok altında yani adamın parası eriyor.
tayyipçiler başkanlığı tek kurtuluşları olarak görüyor, onları kurtarmak isteyenler evet desin ama ben hayır diyorum.
hadi açıklayın lan dallamalar, terör ile mücadele diyorsunuz lakin terörü siz yarattınız. o kadar ak troll var sözlükte hiçbirisi bir sikime yaramıyor.
Burada mevzu evet diyenlerin kendilerince haklı gerekçeler sunmaları değil. Yüzlerce gerekçe yazabilirler. Burada mevzu evet diyen birinin kendince haklı gerekçesinin sende bir karşılığının olmaması. Evetçi sabaha kadar gerekçe saysa da sendeki "siz ahmaksınız sizin gibi zekası gerilerin gerekçeleri gerekçe değil. Sadece benim düşüncemdekiler bu değişikliği yapabilir" anlayışı yüzünden ikna olmaz doğru kabul etmez haklılık payının olduğunu düşünmezsin.

Bir kere kafada bunlar masal önyargısı var. Her vatandaş bir birey ve seçme hakkı var düsturuyla değil de sadece benim gibi düşünen haklı düşünmeyen ahmak zihniyeti yüzünden sayacakları her gerekçe boş ve laf salatası. Baştan kurulmuş bir beyin ve davasa önuargınız yüzünden bir arpa boyu yol alamıyor milleti kendinize ikna edemiyorsunuz.

Referandum demek halka sorulanın halk nezlinde karşılığı demek.

halka gerizekalı muamelesi yapmaya devam ettiğiniz sürece kaybedeceksiniz. Bunu 60 küsür yıldır öğrenemediniz.
10. maddeyi bile açıklayamıyorlar.
2 cümle kelime dağarcıkları olmasından dolayı meydana gelen sorunsaldır. 3.cümleyi bir kurabilseler olacak aslında ama işte..

her gün etrafımızda var bunlardan kamyon ile. burada zaten sayıları belirsiz o kadar çoklar.. her yere yazıyorlar evet verin evet vereceğiz hayır verenler teröristtir bilmem nedir. 1 tanesinden duyamadım da buraya yazdığını göremedim de.. 1 kişi ya çıksın yazsın mantıklı olan evet demektir sebepleri de şunlardır diye ama yok. sadece vermeleri gerektiğini biliyorlar hipnoz edilmiş insanlar gibiler aynı.

yahu çok basit bir komposizyon yazsan 3 kısımdan oluşur. giriş gelişme sonuç. bunlarda giriş ve gelişme var ama sonuç yok. giriş gelişmede gene mantıksız ama var kabul edelim. sonuç nerede ? neden evet sana ne yararı olacak mesela sistem değişince. ülkeye ne yararı olacak ? tüm yararı sadece 1 adam ve ailesinin daha da rahata kavuşmaları başka hiç bir yararı yok. o adam göçüp gidince ne olacak peki ? ya bu evetçilerden nefret eden birisi tüm bu yetkilerle başkan olursa ? daha bunu düşünemiyorlar..
Evet diyenler tam liste halinde neden evet dediklerini mantıklı bir biçimde ele aldılar, ama bunu görmek istemeyenler görmez, asıl Hayır diyenlerin mantıklı bir sebebi yok, adam neye Hayır dediğini bile bilmiyor, başkanlık sistemi istiyor musunuz ? Hayır, neden Hayır, şu anda aklıma gelmiyor ama Hayır ahahabahab
cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin kısıtlanacağını sanan saf yazarları gördüğümüz başlıktır. tayyip erdoğan gibi bir adam yetkilerini kısıtlandırır mı? meclis'i feshetme yetkisini tek adama verme düşüncesi, abdülhamid devrinden farksızdır.
Daha güçlü bir Türkiyeye kimse hayır demez. Mesele şuanki teklif daha güçlü bir Türkiye degil daha güçlü bir tayyip doğurur. Hadi Tayyibin iyi niyetine de inandim diyelim. Ulan yarin bu adam ölecek yerine denyonun teki gelirse ne bok yiyecez. Hic bi denetimi olmayan bi cumhurbaşkanı ülkenin anasini sikmeye yeter de artar bile.
zeki olmaya veya analitik bi zekaya sahip olmaya gerek yok bunu anlamak için. Az bise ileri görüşlülük yeterli. Evet diyenlerde de olmadığını düşünmüyorum.
hep söyledim hala da söylüyorum. evet diyenin ya menfaati vardır ya da beyni yoktur. şöyle ki geçenlerde sözlükte dolaşan bir videoda teyzem tek mantıklı sebebini şöyle açıklıyor.

-neden evet?
-çünkü ben tayipçiyim.

(bkz: beynim yok partim var)
Evet diyenlerin ben güçlü argümanı başkanlık sistemi sayesinde artık güçlü bir yönetimin olacağı hükümet krizlerin oluşmayacağı.

Fakat sistem tam tersi Çok derin siyasi krizler çıkartmaya aday.

4 adaylı başkanlık seçiminin ilk turunda

A partisi adayı %40
B partisi adayı %35
C partisi adayı %15
D partisi adayı %10

Olası bir senaryo değil mi?

Başkanlık seçimi 2. tura kalır

A partisi adayı %49
B partisi adayı %51

Oy alarak B partisi adayı CB seçilerek yürütmenin başı olur fakat partisi mecliste çoğunluk değil. Sizce problem oluşturur mu?

Çıkartmaz diyenler Venezuela ya bakabilir

Bu senaryo gerçek olmaz diyenlere karşısındaki zayıf adaya rağmen Tayyip Erdoğan gibi karizmatik bir liderin bile %53 ile seçilebildiğini hatırlatırım.
sunulan sistemde yoksul adama fayda sağlayacak hicbir maddenin yer almamasindan kaynaklanır.

buna rağmen, evet diyecek adam ayristirildigi için neyin doğru neyin yanlış olduğu hükmüne varamamaktadir. onlar yapıyorsa bir bildikleri vardır diye evet demektedir.

bu ülkede bir zaman gelecek ki bu hükümete evet diyen herkes o hükümetin tokadini yiyecek. iste o zaman anlayacaklar.

evet diyen adamın kızına tecavuz edildiğinde çalacak kapı bulamayacak, anlayacak.

evet diyen adam çalıştığı fabrikadan kovulacak, tazminat bile alamayacak, anlayacak.

evet diyen çiftçi dişiyle tırnağıyla ürettiği domatesi bir liradan bile satamayip şehirde 8 liradan satıldığını görünce anlayacak.

evet diyen sütçü, sütaş daha çok para kazansin diye açıktan sut satmak yasaklandığı zaman anlayacak.

bana dokunmaz demeyeceksin. hergun daha çok insana dokuyor. zaten bu başkanlık acelesi de bu yüzden. bugün yapacaklar ve diktatörlük rejimi mesrulasacak.

ama bunun sonucu bugün evet diyen herkese su ya da bu şekilde mutlaka dokunacak.

iste biz o gün tukenecegiz.
Evet deyince boru kullanabileceğiz. Ayrıca deprem kuşağından çıkacağız. dolar 1tl olacak ve ülkeden petrol çıkacak.
1-anam icin
2-babam icin
3-emmoglum icin
4-baldizim icin

bence cok gecerli sebepler. sence?
"Ülkenin geleceği için. Ekonominin düzelmesi için. Şehit vermenin bitmesi için. Hainlerin yakalanması için. Adaletin sağla..." Yeter amk. Bunların söylediklerinde hiçbir mantık yok. Bunları biz de istiyoruz ama asıl sorun bu maddeleri yerine getirirken kullanılan süreç ve yöntemler. Herkes koyun. Herkes...
Eskiden Meclis tehdit edilerek bir cumhurbaşkanı üzerinde anlaşılıyor ve dolaylı yoldan milli iradeye ambargo konulabiliyordu.

Başkanlık sisteminde doğrudan başkan tehdit edilerek milletin a. Na konulabilecek.
apaçık ülke yolun sonuna geldi, amcam da kendisini kurtarıyor. en mantıklı gerekçe budur, ekonomi ortada. başkanlık gelmez ise tayyip zaten madagaskar'a gidiyor, son iki seneyi beklemez. eğer başkanlık gelirse sana verdiğim oylar haram olsun diyen aç çomarları televizyonda reisin kolluk birliklerinden dayak yerken izleyeceğiz.
(bkz: #35706748)
Mv lerin bakan olamaması bile tek başına evet sebebi bence. Hayır demeyi düşünüp bundan haberi olmayan arkadaşlar bir daha düşünün.
Yok çünkü. Bi de zaten çoğunluğu ilkokuldaki okuduğumuzu anladık mı şeklindeki okuma metni ve okunan metin ile ilgili sorular şeklinde hepimizin geçtiği evreyi geçemeyecek kadar cahiller.

Hiçbi doğru düzgün gerekçe sunamazlar,yok çünkü.
Geçenlerde yaklaşık 10 maddede teklif edilen sistemin olumlu tarafları yazılmıştı. Arada oraya atıfta bulunanlar var, buna karşılık yine de ortaya konulabilir yargıdır.

savunma meclis ile başkanın birbirini dengeleyeceği Varsayımına dayanmaktadır. Başkanın meclisi feshi durumunda kendi görevini de sonlandırması, meclisten belli sayıda vekilin oyuyla yargılanmasının şimdiki sistemden daha fazla seçenek sunduğu söylenmektedir .

Bu denklemde ihmal edilen seçim sistemi ve partiler yasasıdır. Aynı zamanda parti başkanı da olan kişinin seçip milletvekili yaptığı insanlar meclise girdikten sonra onun aleyhine oy kullanır mı? Çoğunluk olmasa bile bu, başkanı yerinde tutmaya yeter . Bu gerçeği sümen altı edip çamura yatmak ayıptır.

Ancak hayır diyeni terörist ilan ediyorlar. Sizi başa getiren sistemin değişmesini istemiyoruz. Teröristliğin tanımı bu ise, konuşmayalım.
akp ve tayyip fanları kendi çaplarında bir şeyler üretmeye çalışıyor.

ama, akp seçmeninin yaklaşık yarısını oluşturan radikal siyasi islamcılar, cumhuriyetin bitmesini ve bir din devleti kurmayı hayal edenler zehir gibi susuyor ve susmaya devem edecekler. bunlardan hiç bir cevap yada analiz beklemeyin boşa.
en mantıklı sebebi sizin gibi insanların hayır demesi.

sizlerle aynı safta yer alacağıma kocaman evet!
Kendilerinde mantık bulunmadığı için dolayısıyla mantıklı bir gerekçe sunmaları da imkansızlaşıyor.
Tek doneleri atalarının girdiği tup kuyruğu ve pkk da hayır diyor lafi. Bunu diyen kafasız da sabahtan akşama elinde telefon çiftlik oynuyor. Bu boş kafalarla aynı gökyüzünde olmaktan boguluyorum. 1923 ruhuyla olmaz diyorsunuz ama kafalariniz hala 70lerde. Keşke atalariniz o tup kuyruğunda kisirlassaydi da sizin gibi dol ziyanlari bugüne ulasmasaydi. Azcik geliştirin kendinizi. Ha bu arada allah fitil fitil soracak alkisladiginiz zulmün hesabını.
referandum propaganda sürecinin giderek cıvıyacağını ve kayıkçı kavgası moduna çekilmeye çalışılacağını göstermektedir.