farenin başa bela olduğu durum...
tuzak kurulur, evde uzaklaştırılmaya çalışılır; ama fare baba en köşelere sığınır, insanı hasta eder!
belki de pes edip artık beraber yaşanılmalıdır...
(bkz: üç renk mavi)
Çoğu çizgi filmlerde olduğu gibi eve yeni bir kedi alınmasını gerektiren durumdur...
Çok berbat bi şeydir. Hiç bir eşyaya el süresiniz gelmez. Her eşyanın üzerinde gezindiği aklınıza gelir. Deli olur, evden de soğursunuz.
fareyi girdiği gibi tuvalette kıstırdıysanız diğer odalarda kıstırmaya göre çok daha berbat durumdur. odalardan tekinde kıstırsanız, başka yerde yer, içer uyursunuz. hadi olmadı mutfakta kıstırsanız, dışarıdan söyler eder, bir şekilde hayatınızı idame ettirebilirsiniz. ama banyo...

duş alamazsınız, diş fırçalayamassınız. oraya girilemiyor diye final zamanı final zamanı sürekli çişiniz gelir, yapamassınız.

evden soğutur adamı sevgili sözlük. evden soğutur. lanet olsundur o küçük pisliğe.

(bkz: ruhuna el fatiha)
an itibariyle odama tekrar girmiş bulunmakta. ulan ışığı açtım ve her yeri didik didik aradım. hatta yatağın altındaki bi'kaç çorabın içine bile baktım ne fare var ne başka bi'şey. ses dışardan geldi galiba deyip ışığı söndürüm ve yerime oturum ama oturur oturmaz yine kulağıma sesi geldi, irkildim. ışığı açtım ve iki-üç dakika bekledim. yavaş hareketlerle yerimi değiştirdim, yatağın altına tekrar baktım yine bişey yok. neyse birkaç dakika daha kaldım öyle. aniden elimdeki uzun şişi yatağın altına fırlattım belki dalmıştır, panik yapar kaçar ve görür yakalarım diye. ama yok. o da izliyor beni bi'yerden. amına koyayım hangimiz fare anlamadım.
zaman zaman 6 katta ki odamda gorulen bir çeşit hayvanımsı. hem de minik minik daha 40 ı cıkmamıs olanlardan. catı faresi imiş uzmanlar oyle diyor peşindeyim 2 yıl oldu yakalayacağım.
büyük olan fareler için; piyasada satılan yeşilimsi balık yemi biçimindeki zehirle işin bitirilmesi farz olan olaydır.
kediniz varsa zor ihtimal.
evde seferberlik ilan edilmesine sebebiyet veren durumdur.
anneyi korku filmlerindeki cinnet geçiren anneye dönüştürebilecek olaydır.annenizi en son şemsiyeyle fareyi döverek öldürürken görebilirsiniz.*
öğrenci evine giren bir lağım faresi en korkuncudur. bez dolabı parçalamak suretiyle ardına geçip, içinde de kıyafet bırakmaz. Gece uyku uyutmaz ha kulağımı ısırdı, ısıracak diye üç buçuk attırır şerefsizin evladı.
eğer öğrenci eviyse büyük bir felakettir. kimi arayıp kime danışacağınızı bilemezsiniz.
eve fare girdiyse eğer mutlaka o fare çıkarılmalıdır. yoksa huzur kalmaz. en gıcık olunan durumdur. istersen böyle otur. oturamazsın. onu çıkarmak için şaklaban olursun.
her şeyden önce iğrenç olan lanet bir durum. onu evden çıkarana kadar iğrenerek yemek yersiniz. hele akıllı bir fareniz varsa sıçtınız ne kapan işler ne yapışkan. ev bile taşıttırır adama.
Suan basima gelmis lanet durum.
Kızları çok korkutacak, dolayısıyla korkunca size sarılmasına vesile olacak güzel bir olay.
O fare her gece ortaya çıkar ve tıkırtı çıkararak ben buradayım ayık olun der. Zor durumdur allah kimsenin başına vermesin.Geçmişte eve giren fareyi koltuğun arkasında sıkıştırıp evimin süsü değerli bir hediyem olan devrek bastonumu kırmak suretiyle öldürmüştüm.
evdeki tembel tombul kedinin bir an önce harekete geçmesini gerektiren durumdur. **
Aslında çok sevimli bir durumdur. Zamanında annemden gizli evdeki fareleri beslemişliğim de olmuştur.
(bkz: fare zehri)
farenin gezdiği yerlere fare zehri koy, bir kaç güne ölür gider.
halk dilinde (bkz: karafatma) girmesinden daha iyidir amk. o pis yaratıkları görünce donup kalıyorum öldüremiyorum bile. timsah girse bukadar tedirgin olmam heralde.
evden taşınmama sebep olabilecek durumdur. ufaktır ararsın bulamazsın ama tıkır tıkır sesi gelir. kabus...
2 haftadır evde 4, 5 tane fare var 2 tanesi kedi kadar onlar ebevyinler, 3 tanesi ise yavru az önce 2 tane yavru yakalandı bizde atmadık berki diğerleri kurtarmak için gelir onlarıda yakalarız umuduyla. ama nafile 10 dan beridir ötüyor fareler çik çik başımızın etini yediler, fare yapışkanı nı bir kartona sıktık öyle yakaladık. şimdi bir tane fare ekmek poşetinden çıktı altıma ettim tam ekmek yerken birden fışkırdı poşetten bende kusup ekmeği sobaya attım büyük ihtimal zehirlenicem. o iki fare halen ötüyor, bende artık yeter diyip ağızlarına fare yapışkanı döktüm. Her sene başımıza gelir ev bahçeli olunca. Lanet olası fareler den sıkıldım artık. ilerde farelerle, sivrisineklerin sonunu getirecek bir şey bulucam. Lanet olası fareler yediğiniz ekmekler, kemirdiğiniz dolaplar, yerlere şaçtığınız prinçler haramzıkkım olsun inş boğazınızda kalır.
bunlar örgüt olmuş, herşeyi yiğip bitirdiler mahalledeki bütün fareler bizim eve geldi. Ama bilmiyorlarki burası benim evim, başlarına büyük bela aldılar. :D