bugün

(bkz: bunu moderasyona sormaya ne dersin delikanlı)

(bkz: uludağ forum)

sahiplenmek varken yapılmaması gereken olgu.
yeni bir ev arkadaşı gibi düşünülebilir. seninle yaşar, hiçbir şeye maddi anlamda karışmaz.

sahiplenilecek hayvan en iyi şekilde bakılmalıdır diye düşünüyorum. market maması kesinlikle kullanılmamalı. civarındaki pet shoplarda uygun fiyatlı açık mama bulabilirsin.tek kedi olursa maması uzun süre gider. ev yemeği vermeni önermem, sindirimleri zorlanabilir.
kum havuzunu kapalı alırsan temizliği kolay olur. kumu temiz tutarsan 1 ay da bir bile temizlesen olur. ( 1 aydan emin değilim gerçi; bizim ilk kedimiz çişini bazen tuvalete yapıyordu, kumu nispeten kuru kaldığından kullanım süresi artıyordu.) topaklanan silikon kum almanı öneririm, kokusuz olanlarından.
aşılarını belediye veterinerinden yaptırabilirsin, öğrenci olduğunu söylersen yardım etme ihtimalleri var.

en önemli konu; eğer 2 güne sıkılıp bırakmayacaksan bir kedi sahiplen. evine dönerken "ay bişey olmaz" diyip 3 ay sokağa bırakma. terk etmek sana muhtaç bir canlıya yapacağın ağır bir işkencedir.

kedilerin karakterleri çok çeşitlidir. arkadaşında gördüğün kedinin aynından alamazsın. onunki sevdirir seninki sevdirmezse üzülüp sokağa atma yani.

önceliğin engelli bir kedi olsun. büyük kediler alışmaz diye bir kaide yok. hatta daha duygusal oluyorlar bence. eğer engelli bulamazsan bir kaç aylık yavru sahiplen sakın sütten kesilmeden alma. sütten kesilmemiş kedi 2 saatte bir beslenmeli çünkü, okuldayken besleyemezsin.

kedini kısırlaştır, aşılarını erteletme.

tüm bunların maliyeti ilk başta sana zorlu gelebilir. havuz almak, mama kabı vs.
sonraları düzene girersen en fazla aylık 50 TL ayırman gerekir.

eğer kendinden emin değilsen lütfen sahiplenme. sokağa bırakılmış çok fazla kedi gördüm. depresyondan kendi tüylerini yolan kedi gördüm. lütfen bu senin için bir hevesse evine alma, çünkü hevesler geçer.
Bir kedidense yavru bir Golden çok iyi arkadaşlık edebilir size.ama tabi bakımı kediye göre zordur.
şeytana hizmettir. evde hayvan beslemek günah aq bilmiyormusun. aynen.
evde hayvan beslemek günahtır mış mış bak bak, onun yeri barınakmış mış.
Allah'ın cahil cühelası.
kedi al evine ama şunları da bilmen gerek;
masrafı yoktur pek maması, suyu ve kumu.
ama sevgi ister çokça örnek evde tek kalırsa üzülebilir hatta ağlayabilir bir de yavruysa kesinlikle bunları göze almalısın.
arada hasta olup tuvaletini yapacağı yeri şaşırabilir, sabahları uyandığında onu yatağında bulabilirsin.
yada gece seni uyandırabilir.
ama sana kattıkları anlatılamaz neşe kaynağıdır onlar, sevgi yumakları.
görsel
Bu mu kastınız?
Bakamıyacaksaniz 2 ay sonra sokağa atacaksanız almayın.
şaka maka sitenin kurallarından biri üst entrylere cevap niteliğinde entry yazılamaması fakat böyle bir başlık açılıyor. neden? sırf iyi niyetli ve ponçik bir konu olduğu için mi?

bence burası sözlük konseptinde bir forum olsum da kurtulalım, zaten öyle hani.
annemlerin yaklaşık 34 sene önce gerçekleştirdiği ameliye.

akarım kokarım çok yok mama da ayırmıyorum rahat besliyorlar.
Para karşılığında hayvan alım satımı kaldı mı diye bakarken geçen gün arkadaşım poddle cinsi köpeğe 50000 lira vermiş.