bugün

son ödeme tarihinin bulunmadığı, ilk ödeme tarihinin bizzat ödeme günü olduğu zamanında ödenmesi gereken kira çeşidi. *
günlerin ne kadar çabuk geçtiğini hatırlatan cep delgeci, öğrenci düşmanı.
hacı beyin evine aldığı kiracılardan oğlu gelene kadar barınmaları karşılığı aldığı para.
500 ytl yi aşan miktarların banka yolu ile ödendiği hede. kira alması güzel sıcak paranın cebe girmesi kadar mutluluk veren kazanma çeşiti yoktur fakat cepten çıkınca insanın suratını muşmulaya benzetiyor.
asgari ücretle geçinen bir ailenin kömürlük formatında bir eve verdiği, en az maaşlarının yarısı kadar olan tutar.

(bkz: barınma hakkı)
"ev kirası, türklerin iptidai komünizmden, toprak burjuvazisine geçmeleriyle başlamıştı." yani, atalarımız orta asya'da iken ev kirası yoktu, zaten ev de yoktu.
ev sahibi olmayan biri için her ay nasıl ödiyeceğimin derdi.
faiz, bildiğiniz gibi paradan para kazanmaktır. emek harcamadan kazanılır. bu nedenle kötüdür.

ev kirası, faizin bir çeşididir. evin yıpranma payı ve buna benzer şeyler ödenebilir belki ama açıktır ki emeksizdir.

zaten, birinin evi yokken, başkasının nasıl 2 ya da daha fazla evi olabilir ki?
Ev kirası öyle menem bir şeydir ki,
60 yaşında emekliler bu parayı çıkartıp geçinebilmek için çalışmak zorunda kalırlar.
öğrencilik döneminde ödeme günleri arasındaki otuz günlük sürenin gelmesi usain bolt la kapışır.
bugün ödemem gereken bir çeşit saçmalıktır. evet. devlet bize ev versin. hemde beleş olsun.
maaşımın yarısına denk gelen hede...
istanbulda asgari ücreti çoktan geçmiş olan haraçtır. vu kiraları kimler ödüyor merak ediyorum. alibeykoyde bile artık minimum 1200 den açıyor insanlar ağzını. yeni ve kurumsal firmaların yaptığı binalarda fiyatlar 3000 e yaklaştı. insaf diyorum.
Genellikle kafaya göre belirlenip, fiyat endeksi umursanmaksızın arttırıldığını düşündüğüm ücret.

Ev sahipleri kira vergisinden muaf olmak için muhtemelen 500 liraya kiraya verdim diyerek ona göre bankadan alıyor parasını. Geriye kalan parayı da elden alıyorlar.

Not : 450 ya da 500 dü sanırım vergi sınırı. Emin değilim.
dünyada mekan, ahirette iman" söylemini haklı çıkaran olgudur.
orta karar bir ilde bile 1000 TL üzerine çıkmıştır.
700 tlyi tıkır tıkır saydığım her ay yıkar.
12 dairemiz var. Toplam kira 15 bin 200 lira.

El altından kiraya verip gelir vergisi kaçırıyoruz.

Çatlayın ahaha.

Bu arada alkolümü de kendim üretiyorum, o konuda da vergi vermiyorum.

kudurun.
Lojmanlar ahır gibi olmasa her ay 750 lirayı tıkır tıkır saymazdım.
Zam vaktinde 4500'den 10000'e çıkaran ev sahibine saygılar.
9000'i bile anlarım.
10000 ne?