bugün

Eğer müstakil bir ev alacaksanız sorun yok ama bir binayı başka insanlarla paylaşacaksanız, o binada oturan bir yozgatlı olup olmadığını kesin araştırın. Varsa almayın. Size ne kadar uzak olduğu, oturduğu kat, cephesi falan önemli değil. YozGatlı varsa sorun vardır.
çatısı olan bir ev alın. kışın üstünüze kar yağarsa ölebilirsiniz.
Zuvazlı varsa alın. Zuvazlı beyler eqlesin diyeceğim ama gerek yok.
kentsel dönüşümün etkisiyle 1 yıl boyunca fiyatların sabit seyredeceği öngörülüyor. yani şu an balon var acele etmeyin kirada kalın.
Semti önemli, çocuk parkı var mı hayvanları gezdirebilecek kadar güvenli mi, motoru gönül rahatlığıyla park edebilir misiniz, bunlar önemli konular. Ev güzel diye ev almayın.
apartman denen olayı icad edenin şerefini haysiyetini sikeyim.
o apartmanda trabzortlu ya da suriyeli varsa da almayın.
Komsulari çok iyi araştırın. Ki sizden sonra da gelenler olabilir. Ev işi biraz da kismet. Mümkünse iyi bir semtten alin. Keske hepimiz mustakil ev de yaşayabilseydik. Apartman hayati allah korusun insani verem eder.
Aydınlatma(avize, led şerit, spot lambalar)
Cam balkon(8 mm temperli veya ısıcam)
Klima

Yukarıdaki 3 kalem anahtar teslim konutlarda bulunmaz. Evin metrekaresine göre 30.000-50.000 arası bir rakama tekabül edebilir. Bilginiz olsun.

Edit: sonra rezidans dairesinde göt gibi sarı ampülle kalmayın diye diyorum yoksa bahane amk!
şu anda balon var, kirada kalın diyenleri falan dinlemeyin, türkiye'de 20 senedir aynı geyik var ama fiyatlar bir türlü sönmedi, şimdi imkanınız varsa alın, iki sene sonra bugünkü paraya daha alamazsınız o evi.
tapu kaydını mutlaka almadan önce inceleyin.

"tapu sicilinin aleniyeti ilkesi" nin kesin karine olduğunu unutmayın.

yani incelemeden alırsanız, 10 sene sonra da biri çıkar benim bu ev üzerinde ipotek hakkım var derse yandı gülüm keten helva anca arkasından bakarsınız evinizin.
Muhit
Komşu
Deprem.
yeni bir ev alacaksanız mutlaka yapı kullanması alınmış olsun. Yoksa kol gibi fatura ödersiniz
Her yere yurume mesafesinde olarak ilana cikilmis evlere hemen atlamayin. Inanmayin, evini satmaya calisan ev sahibi ve emlakci ile birlikte sizi bir guzel sikecekler.
istanbul dan kaçın.
sıcağı yalnız deniz kenarında seviyorsanız yani deniz güneş kum vs, güney cephe almayın, artık evler standart ısı yalıtımlı. ben güney cephe alırsam siksinler beni demiştim, o yüzden kuzey cephe aldım.

güneş girmeyen eve doktor girer atasözü yanlış anlaşılmıştır, eve güneşin tamamen kendisinin girmesi başka, gün ışığının girmesi başkadır. benim evim kuzey cephe saat 1 e kadar güneş alıyor fakat daha sonra karanlılk kalmıyor, gündüzün ışığını alıyor yani, gün şığı almayan evde depresyona girmeniz çok muhtemeldir. bir müddet güneşin kendisi eve giriyorsa bu iyidir d vitamini açısından. yoksa saat 1den sonra bütün ihtişamı ile oturma odanıza giren güneş eşyalara da zarar verir, sizi de bunaltır,daraltır.

arabanız yoksa kesinlikle toplu ulaşımı araştırın. ondan sonra tek başınıza bir durakta otobüs beklediğinizi görmek kötü hissettirecektir.

site içiyse havuz ve güvenlik olması artı avantaj olacaktır.
evi beğendiyseniz, ama sağında solunda ufak tefek arızalar varsa satın alma işlemlerini tamamlamadan satıcıya düzelttirtin. satış işlemini yapıp tapu size geçtikten sonrasında bin dereden su getirecektir muhtemelen.
bir apartman dairesinden bahsediliyorsa,

mutlaka üzerinde haciz, ipotek var mı diye bakılır. bunu herkes bilir zaten.

ama en önemlisi, iskan ruhsatı/yapı kullanma izin belgesi var mı? kontrol edelim.

daha da önemlisi taşınmazın kaçak işlem dosyası dolayısıyla da yıkım kararı var mı?

yakın zamanda kanun değişti ve yıkım kararları tapuya şerh olarak düşülüyor. ancak atıyorum 4 sene önceki bir kaçak işlem dosyası ve nihayetinde alınan yıkım kararı mevcut ise bunu ancak bağlı bulunan belediyesinden öğrenebilirsiniz ve mutlaka öğrenmelisinizdir de.

edit: seri eksicim, bunu bile eksilediğine göre benden gerçekten nefret ediyorsun. sana her ne yaptıysam özür dilerim. tüm samimiyetimle özür dilerim. eksilemeye devam edebilirsin, sadece bela istemiyorum bunu söylemek istedim.
şahsen ev alacak param olsa faize yatırır, gelen faizin bir kısmını (2-3 bin) kira olarak verir bir villa da kafam rahat yaşardım. apartmanlarda gürültücü ve yarasa misali geceleri uyumayan (uyuyan komşusuna da saygısı asla olmayan) mülteciler yüzünden yaşam kaliteniz düşebilir. ha hep mi onlar böyle davranıyor? tabi ki değil, ben sadece maruz kaldığım durumdan kinayeli bir örnek vermek istedim.