bugün

düz saclı olmayan erkeklere yakısan durum.
- oğlum bu ne böyle?
+ buyur amca, hayırdır?
- saçının, sakalının hali ne böyle? saçını uzatmışsın, bir karış sakal suratta..küpe de takmışsın bak..yakışıyor mu hiç senin gibi delikanlıya?
+ ne alakası var amca, saçla, sakalla delikanlılığın?
- olmaz olur mu evladım. böyle uzun saçlarla..kestir onları sen de, adama benze biraz!!
+ ah be amcam..bunca yıldır anlayamadınız hala..saçı, sakalı kesmekle olmuyor adamlık, iş ki, saçın sakalın örttüğü kafa sağlam olsun, adam gibi olsun..yoksa, saç sakal dediğin kıl, tüy..
- buyur evladım, anlamadım?
+ ben de onu diyorum ya amca..anlamadın..

şeklindeki diyaloglara sebebiyet veren durumdur.
yanlış önerme. saçın kesimine göre kısa saçlı erkek de vardır. evet ayar hükmünde dalga tanımımızı yaptıktan sonra hz muhammed peygamberinde saçı uzundu sözüyle fransız geleneğini fazla benimsememek lazım gelir der atalarımız. saç, tırnak yakışıyorsa uzar. yakışmayınca kesersin zaten. alakasız (bkz: taksimde rozet satan pala bıyıklı amca)
nedir bu uzun saç merakı erkekLerde haLa çakmıyorum.. arkadan bakıyorsun hatun sanıyorsun.. ahenk iLe dans eden saçLar faLan.. küpede takıyor bu tipLer.. ben gördüm bir kaç tane böyLe.. çektim bıçağı boğazına dayadım birisinin dedim ki ; "birader o saçLarı kes, küpeni çıkar, deLikanLı oL deLikanLı"..

yukarıda anLattığım gibi düşünen, yukarıda anLattığım gibi bunLarı yapan insanLar var haLa günümüzde.. söyLeyeceğim tek şey şudur deLikanLı abiLere(!).. deLikanLı adam saça sakaL'a bakmaz, insanın içine bakar.. deLikanLı adam renkLi takım tutmaz.. * *
herşeyden önce cesaretlerinden ötürü takdire şayan erkeklerdir. zira bu erkekler sürekli bir baskıyla baş etmek zorundadır. sokakta kendi hallerinde yürürlerken dahi saçma sapan bakışlara, münasebetsiz bir takım insanların gülüşmelerine veya laf atmalarına maruz kalırlar. dolayısıyla delikanlı olmak adına körü körüne yaptırımlara boyun eğmiş birçok delikanlıdan(!) daha delikanlıdırlar. belli bir gruba dahil olmak adına yapanlarda eğreti durmasına karşın, temiz olan ve kendine yakıştıranlarda gayet hoş durur.
seksi bir şeydir.
bayramlarda, seyranlarda, misafirlikte konu dönüp dolaşıp gelir bu uzun saçlara. kendini mustafa topaloğlu zanneden biri kesin dokundurur ucundan kıyısından. yaşlı teyzelerin "oğlumuz da maşalah pek bir seksi" diyen bakışlarına ise hiç girmiyorum.
kimine yakışan kimine ise yakışmayan erkek aksesuarıdır artık günümüzde. kimi erkek de tipsiz olduğunu bilir ve o nedenle uzatır. kızlara hoş görünme ayağına yatarlar.
yakışan sapına kadar uzatsın dediğim durumdur. ayrıca okullardaki saç kesimine bir türlü anlam verememişimdir. saç bakımlı ve temiz olduktan sonra, uzun olmasının nesi ayıptır, nesi olmazdır ? "karı gibi saç uzatmak" deyimine ise hiç girilmemesi gerekir. he bir de küpe sorunsalı vardır. o da bi aksesuardır. nasıl bayanlar ve erkekler beraber künye, saat vb. takabiliyorsa, günümüzde erkek de rahatca küpe takabilmelidir. bunda uçuk bir şey yoktur.

"disiplinsizlik" olarak da tanımlanamaz. eğer bu kişi düzgün bir kişilikse, karakteri oturmuşsa (ki ergenlik dönemi sonrasından itibaren bu oluşum gerçekleşmiştir) bu disiplinsizlik olarak algılanamaz, algılanmamalıdır. nesil farklılığına, geri kafalılığa bağlıyorum bu görüşü reddeden arkadaşları..

erkeği erkek yapan, saçının kısa olması, küpe takmaması, zart zurt değildir. kıskandıklarını düşünürüm bazen.

son olarak söyleyeceğim şudur; günümüze ayak uydurulmalıdır, geri kalınmamalıdır, anlayışlı olunmalıdır. herkes özgürdür, kim ne b*k yerse yesindir.
toplumun büyük kesimi tarafından ayıplanılabilecek davranış. bunun yanında anan gibi saç uzatacağına baban gibi bıyık bırak gibi küfür yerine geçebilecek sert tutumlara da maruz kalınabilir. yaşamak direnmektir diyerek diretilip üstesinden gelinebilir bu baskıların.
genellikle 'karı gibi adam' sözcüğünün başkaları tarafından kullanılmasına sebep olan olaydır.
Toka sorunu yaşamamaktır.

+ aşkım toka almamışım yanıma sende fazla toka varmı?
- tabii aşkım var
yakışana yakışan durum. ama bazı erkeklerde de çok kötü duruyor be bi bakım yap bişey yap o saçlara dimi ? saldım çayıra mevlam kayırahesabı saç uzatmakta akıl karı bişey değil.

yaşlı teyzelerimiz, babaannelerimizin lügatında bu erkeklere "ayşecik" derler.
tercih sebebidir.
(bkz: arkadan bakınca anasına önden bakınca babasına benzemek)
uzun saçlı erkek ile kısa saçlı erkek arasındaki tek fark bünyelerindeki keratin oranlarıdır. saç uzatmak istemeyip de yine de keratin biriktirmek isteyen erkekler tırnak uzatabilir ya da çişlerini tutarak vücutta biriktirebilirler. Hepsi keratin deposudur.
küpe de takıyorsa bazı kızlar için tam "tadından yenmez" olan erkeklerdir.
zaten kıvırcık olan saçlar uzadıkça insanı kuzu görünümüne bürür, çok ince telli saçlar için de arkadaşları tarafından safinaz'a benzetilme durumu vardır. çoğu zaman en hoş gözükeni ise aralarda birkaç bukle barındıran uzun saçlardır.
tehlikeli entryler serisi... nedense kız sanılmalarından için için mutlu olduklarını gözlemlediğim erkek tipi...
genelde üniversite yıllarında uzatırlar. benim tarzım bu mümkün değil kestirmem derler anne ve babalarına. iş iş bulmaya geldiği zaman kuzu kuzu kestirirler. hayatta pabucun pahalı olduğunu ilk bu zaman anlamış olurlar.
(bkz: erkeklerin uzun saçlı olması)
(bkz: erkekte uzun saç)
çok uzun olmadığı ve kız gibi saç modellerine bürünmedikleri sürece yakıştığını düşündüğüm saç şeklidir.

(bkz: eski türkler)
(bkz: güzele ne yakışmaz)
popülaritesini arjantin' de hiç kaybetmemiştir. erkekte uzun saç modası çıktı çıkalı
arjantin' de aralıksız kalmıştır. diğer güney amerika ülkelerinde durum böyle değildir
oysa.
herkese yakışmaz, bazılarında kız gibi dururken bazılarını karızmatık yapar, hayatının bir devresinde olsun saçlarını uzatmamış olan birisinin anlayamayacağı bir duygudur. bir hafta yıkanmadığ durumlarda bit gibi parazitlere yaşam alanı sunar. kız arkadaşın ceketinizde saç bulması durumunda benim saçım deme kolaylığını sağlar (kaçamak yaparken saç rengine dikkat). dolmuşta kızım bir tane uzatırmısınız muhabbetine konu olma sebebidir, memleketimizin bir çok yerinde hoş karsılanmamakla birlikte bence erkeğe de uzun saç yakışabilir,hatta bazıları için olmazsa olmazdır. eğer sarı ve dalgalı saçlarınız var ise birileri size mütemadiyen hello mister diye hitab eder. türistik bölgelerde türist muamelesi görüp turist kazığı yeme ihtimaliniz çoktur.
en aşmışları feridun düzağaç ve kaan tangöze' dir.