bugün

düz saclı olmayan erkeklere yakısan durum.
- oğlum bu ne böyle?
+ buyur amca, hayırdır?
- saçının, sakalının hali ne böyle? saçını uzatmışsın, bir karış sakal suratta..küpe de takmışsın bak..yakışıyor mu hiç senin gibi delikanlıya?
+ ne alakası var amca, saçla, sakalla delikanlılığın?
- olmaz olur mu evladım. böyle uzun saçlarla..kestir onları sen de, adama benze biraz!!
+ ah be amcam..bunca yıldır anlayamadınız hala..saçı, sakalı kesmekle olmuyor adamlık, iş ki, saçın sakalın örttüğü kafa sağlam olsun, adam gibi olsun..yoksa, saç sakal dediğin kıl, tüy..
- buyur evladım, anlamadım?
+ ben de onu diyorum ya amca..anlamadın..

şeklindeki diyaloglara sebebiyet veren durumdur.
yanlış önerme. saçın kesimine göre kısa saçlı erkek de vardır. evet ayar hükmünde dalga tanımımızı yaptıktan sonra hz muhammed peygamberinde saçı uzundu sözüyle fransız geleneğini fazla benimsememek lazım gelir der atalarımız. saç, tırnak yakışıyorsa uzar. yakışmayınca kesersin zaten. alakasız (bkz: taksimde rozet satan pala bıyıklı amca)
nedir bu uzun saç merakı erkekLerde haLa çakmıyorum.. arkadan bakıyorsun hatun sanıyorsun.. ahenk iLe dans eden saçLar faLan.. küpede takıyor bu tipLer.. ben gördüm bir kaç tane böyLe.. çektim bıçağı boğazına dayadım birisinin dedim ki ; "birader o saçLarı kes, küpeni çıkar, deLikanLı oL deLikanLı"..

yukarıda anLattığım gibi düşünen, yukarıda anLattığım gibi bunLarı yapan insanLar var haLa günümüzde.. söyLeyeceğim tek şey şudur deLikanLı abiLere(!).. deLikanLı adam saça sakaL'a bakmaz, insanın içine bakar.. deLikanLı adam renkLi takım tutmaz.. * *
herşeyden önce cesaretlerinden ötürü takdire şayan erkeklerdir. zira bu erkekler sürekli bir baskıyla baş etmek zorundadır. sokakta kendi hallerinde yürürlerken dahi saçma sapan bakışlara, münasebetsiz bir takım insanların gülüşmelerine veya laf atmalarına maruz kalırlar. dolayısıyla delikanlı olmak adına körü körüne yaptırımlara boyun eğmiş birçok delikanlıdan(!) daha delikanlıdırlar. belli bir gruba dahil olmak adına yapanlarda eğreti durmasına karşın, temiz olan ve kendine yakıştıranlarda gayet hoş durur.
seksi bir şeydir.
bayramlarda, seyranlarda, misafirlikte konu dönüp dolaşıp gelir bu uzun saçlara. kendini mustafa topaloğlu zanneden biri kesin dokundurur ucundan kıyısından. yaşlı teyzelerin "oğlumuz da maşalah pek bir seksi" diyen bakışlarına ise hiç girmiyorum.
kimine yakışan kimine ise yakışmayan erkek aksesuarıdır artık günümüzde. kimi erkek de tipsiz olduğunu bilir ve o nedenle uzatır. kızlara hoş görünme ayağına yatarlar.
yakışan sapına kadar uzatsın dediğim durumdur. ayrıca okullardaki saç kesimine bir türlü anlam verememişimdir. saç bakımlı ve temiz olduktan sonra, uzun olmasının nesi ayıptır, nesi olmazdır ? "karı gibi saç uzatmak" deyimine ise hiç girilmemesi gerekir. he bir de küpe sorunsalı vardır. o da bi aksesuardır. nasıl bayanlar ve erkekler beraber künye, saat vb. takabiliyorsa, günümüzde erkek de rahatca küpe takabilmelidir. bunda uçuk bir şey yoktur.

"disiplinsizlik" olarak da tanımlanamaz. eğer bu kişi düzgün bir kişilikse, karakteri oturmuşsa (ki ergenlik dönemi sonrasından itibaren bu oluşum gerçekleşmiştir) bu disiplinsizlik olarak algılanamaz, algılanmamalıdır. nesil farklılığına, geri kafalılığa bağlıyorum bu görüşü reddeden arkadaşları..

erkeği erkek yapan, saçının kısa olması, küpe takmaması, zart zurt değildir. kıskandıklarını düşünürüm bazen.

son olarak söyleyeceğim şudur; günümüze ayak uydurulmalıdır, geri kalınmamalıdır, anlayışlı olunmalıdır. herkes özgürdür, kim ne b*k yerse yesindir.
toplumun büyük kesimi tarafından ayıplanılabilecek davranış. bunun yanında anan gibi saç uzatacağına baban gibi bıyık bırak gibi küfür yerine geçebilecek sert tutumlara da maruz kalınabilir. yaşamak direnmektir diyerek diretilip üstesinden gelinebilir bu baskıların.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.