bugün

Karadeniz müziğini saza yorumlanaması ve özgün besteleriyle kendi tarzını yaratmıştır. Müzeyyen Senar, Bülent Ersoy, Barış Manço ve Yıldıray Çınar ile sahne almıştır .(d. 1949, Trabzon – ö. 16 Kasım 2008)
disco nataşa albümü efsane olan karadeniz müziğinin reisi.

dinledikçe camdan sıkasım geliyor;

https://www.youtube.com/watch?v=z7DtxSwDAp0

reisin albüm fotoğrafıda ert'de tabak kıran dayıları andırmıyor değil.
aramızdan ayrılışının 7. yıl dönümüdür bugün. saygıyla...

https://www.youtube.com/watch?v=4Oviz_iNZsM
Hey gidi güzel adam,gecenin şu karanlığında nasılda özlettin kendini...

https://m.youtube.com/watch?v=s0UAv-8LT5M
hey gidi güzel adam,7 sene olmuş aramızdan ayrılalı...o günü de adım gibi hatırlarım aklımın bir köşesinde canlanır..ardında bıraktığın sayısız güzel eserin.kulaklarımızda yankılanıyor o yanık sesin.derin bir ah çekiyoruz, boğazımız düğümleniyor.eminem türküsün de dediğin gibi "kalkıp da gideceğim.".sonra hapishane içinde'yi söylüyorsun bizi daha da üzüyorsun;
" bırakın şu dünyada seven seveni alsın;elveda kardeşlerim dünya sizlere kalsın."sana da elveda güzel adam...
büyük usta. hapishane içinde yi o kadar güzel söylemistirki her dinlediğimde ilk dinlerkenki hazzı alırım.
lahana var bide..
geçtiğimiz 16 kasım'da kendisini kaybedişimizin 5. yılını geride bıraktığımız babacan adam.

maçka doğumlu artvinli olan bu muhterem şahsiyetin mezarı istanbul'da bulunmaktadır.
kamil sönmez'i de kaybetmiş olduğumuz böyle bir günde içimizi acıtan bir başka isimdir erkan ocaklı.

ölüm sebebi de yaşadığı coğrafyanın kaderi olmuştur resmen. karadeniz ve karadeniz türküleri hep eksiktir bu büyük insanın yokluğundan dolayı. allah rahmet eylesin.

yeniler bilmez ama eskiler anlar beni.
arşivde bulunan çayır biçiyom çayır ile hatırlanıp yad edilen sanatçıdır. büyüksün erkan usta.
karadeniz denildiğinde aklıma gelen sanatçı. diğer pop şarkıcılarından medyada daha az yer bulması; güzel ülkemin güzel insanlarının popülariteye ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir aslında. vah ki vah!
ölüm yıldönümünde hatırlamayı bile unuttuğumuz, tartışmasız karadeniz'in en gür sesi. mekanında rahat uyu erkan abi.
sevdaluk ettuk ettuk
biri birine y ettuk
sevdalugun yolina
bu gencligi tukettuk.

sevdaluk edeyirum.
adini bilmeziken.
rastladım ufaguma,
yayliya gideriken.

sürdü siğirlarini
eniğide sarisi
dedi hoşgeldin de
yüreğumun yarisi.

ay doğayi doğayi
gıranun arkasında
sarildum ufaguma
siğirlarin arasinda

uy canlarumin cani
eller alsin gadani
oynadum ufagumla
oldi kuşluk zamani

lifizadan geleyi
tosunun melemesi
biraz daha oynadum
geldi cazi nenesi

gün biteyi biteyi
biteyide yiteyi
dedi urumun gizi
namus elden gideyi

hep yıktı ortaligi da
anlamadım sözini
dedim bagirma teyza
alacaum kızıni.

ben kalbimden atamam
böyle derin yarayi
cikardim verdim ona
ucbinbeşyuz lirayi

domuzun kanimi var
e kiz senin nenen de
dedi verirum kizi
bidaha göc edenda.
trabzon maçka'lı müzisyen. yapmayın böyle kızlar şarkısı mutlaka dinlenmelidir.
http://www.youtube.com/watch?v=pS6rHNg7A88
ezanlar bizim için okunuyor sevgilim 'u çok güzel okuyan rahmetli sanatçı.
trabzon kolbastısı'nın o hareketli sözlerini yazan karadenizli folklör insanıdır.
Erkan Ocaklı 1949 Trabzon Maçka doğumludur. 1970 yılında istanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olmuştur. Müzik hayatına bağlama çalarak başlayan Erkan Ocaklı Unkapanı'nda harika plak tarafından keşfedilmiş ve geleneksel Karadeniz müziğini saza yorumlamanın ötesinde özgün besteleriyle kendi tarzını yaratmıştır. 1970'li yıllarda gurbete çıkan Karadenizlilerin sesi ve sembolü olmayı başarmış ülke çapında büyük popülarite kazanmıştır. Toplam 40 tane albüm, 350 tane beste üreten sanatçı 1980li yıllarda Arabesk ve taverna müziğin yükselişe geçmesiyle yöresel çizgisini değiştirmitir. 2007 yılında pankreas kanseri teşhisi konulup ameliyat olan sanatçı adına hayranları 2 Aralık 2007'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bir vefa gecesi düzenlemiştir.

Erkan Ocaklı, pankreas kanseri tedavisi gördüğü Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 16 Kasım 2008 pazar günü hayatını kaybetti.

albümleri ;

Eminem, Ağlama sevgilim, Aşkı kim icat etti ,Beyaz mendil ,Çocukluk arkadaşım ,EzanlarBizim için ,Git güle güle ,Gündüzlere kinim var ,Kördüğüm ,Minik kuşum Sevmişler seni ,Susmana sebep nedir ,Yaş günü ,Haram olasın haram ,Atmacayı vurdular Avcı dayı tulum ,Ben Of'luyum ,Bitirdiler yarımı ,Elindeki satırı ,iki yüzük bir nişan ,Kol bastı ,Küçük bir çocuktum ,Lahana disco oyun havası ,Mısır disco
Niyazi disco oyun havası ,Yaylalar ,Karadenizde kar var ,Ay vuranda ,Fındık balı ,Hamsi Burger ,Karadeniz'de kar var ,Liveralim ,Niyazi'nin karısı ,Ocaklı havası ,Uykuda mısın? ,Ümidimi kesmedim.

sinema filimleri ;

Oy emine (1975)
Dam üstüne un serelim (1975)
Fiyakalı enişte (1986)
Tabancamın sapını (1987)
Ula ula niyazi (1991)
Cenaze törenini ulusal bazda yayın yapan üç televizyon kanalı canlı olarak yayınlamıştır. Bu da rahmetlinin karadeniz'de ne kadar sevildiğinin bir göstergesi olarak tarihe geçmiştir.
vefatından bir gün sonra albümü çıkmıştır.albümde ismail türüt, cengiz kurtoğlu, volkan konak , zeynep başkan, davut güloğlu, hakan altun, zihni cinan, cimilli ibo,yasemin yıldız,ayhan alptekin,mehmet akyıldız,ilknur yakupoğlu,ibrahim can,kamil sönmez ve şükrü güler, erkan ocaklı'nın unutulmaz şaheserlerini seslendirmişlerdir. albümde son parçayı, * ocaklı baba kendisi seslendirmiştir.
albümde bulunan parçalar:
kurtların sofrası - ismail türüt
tara saçını tara - cengiz kurtoğlu
yatma yeşil çimene - volkan konak
geçtim evin basından - zeynep başkan
hapishane içinde - davut güloğlu
maçka yolları taşlı- hakan altun
ezanlar bizim için-zihni cinan
mısırı kuruttun mi - cimilli ibo
bir yolun kenarına - yasemin yıldız
gülşeni ardeşeni - ayhan alptekin
hastahane yoluna - mehmet akyıldız
ha bu yalan dunyayı - ilknur yakupoğlu
oy emine - ibrahim can
bizim yayla düz gibi - kamil sönmez
almanya acı vatan - şükrü güler
yalancı dünya- ismail türüt
kanser - erkan ocaklı
trabzonspor'un birinci lige çıktığı zamanlarda parlamaya başlamış, trabzonspor'un zirvede olduğu yıllarda popüler olmuş, trabzonspor'un düşüşe geçmesiyle unutulmaya yüz tutmuş, bir anlamda trabzonspor'la özdeşleşmiş biriydi. uzun yıllar sonra ilk defa trabzonspor şampiyonluğa oynuyor fakat erkan ocaklı artık yok. mekanı cennet olsun.
kırk sene türkü dedim
en sonunda duruldum
düştüm hastaneye
yüregimden vuruldum
doktorlar kanser dedi
yüregimden vuruldum

kömürlan mi yazilmiş
babam benum kaderum
sende birakup gittun
ben şimdi ne ederum

doktor kesti karnımı
yarısını boşalttı
önce yaradan mevlam
sonra doktor yaşattı
doçent doktor necmi kurt
ocaklıyı yaşattı

kömürlan mi yazilmiş
babam benim kaderum
sende birakup gittun
ben şimdi ne ederum

hastane kapısı
doldu sevenler doldu
sevenlerin duası
beni yaşatan oldu

kömürlan mi yazilmiş
babam benim kaderum
sende birakup gittun
ben şimdi ne ederum

düştüm karasevdaya
yanmadan çıkılır mı
kanseri yenen erkan
sevdadan yıkılır mı

kömürlan mı yazilmiş
babam benim kaderum
sende birakup gittun
ben şimdi ne ederum

erkan ocaklı türküleriyle adlı albümde rahmetlinin mükemmel yorumladıgı türküdür. mekanın cennet olsun.
mezarında rahat uyu baba..
ezanlar bizim iiçin okunuyor sevgilim adlı sarkının evimizde calınmasının sebebidir.....
(bkz: ocagımız söndü)

allah gani gani rahmet eylesin. karadeniz muziğinin büyük sanatçılarındandı.
karadeniz türküleri yetim kalmıştır. allah rahmet eylesin.
karadeniz'in ve karadenizli'nin erkan abisi, erkan babası. artık yok. bıraktığı eserler onu ölümsüzleştirse de o artık bize eserler armağan edemeyecek.

söylediği kolbastı ile arafilini, farozunu coşturmaya devam edecek, düğünlerde onun eserleriyle hoptek atacağız ama o bir daha bu eseri seslendiremeyecek. ezanlar bizim için okunuyor diyeceğiz sevdiğimize ama bu erkan abimiz için okunmuş sela'nın verdiği acıyı hafifletemeyecek. gavur kızı nataşa bizleri yoldan çıkarmaya devam edecek ama erkan abi'miz artık yoldan çıkanlara yeni şarkılar armağan edemeyecek.

maçka'nın dereleri erkan'ım diye akmaya devam edecek. bizler erkan abimizi hiç unutmayacağız... maçkanın dereleri aktığı sürece erkan abimiz damarlarımızdaki kanla birlikte akacak. mısırı kurutacağız, ambarda durutacağız, nenemizin çarık giydiğini unutacağız ama erkan abimizi unutmayacağız.

ruhun şad, mekanın cennet olsun aziz abimiz...