1. 1.
  freud'un psikoanalitik yaklaşımından derinden etkilenmiş, bu yaklaşımı geliştirmiş, kişinin gelişimi konusunda çevre, yetiştirilme tarzı, aileye önem vermiş gelişim teorisyeni.
  3 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  kişilik gelişimi kuramı'nı ortaya atmıştır.
  1 ... spaltula
 3. 3.
  psikososyal gelişim kuramının sahibidir. asıl adı erik homburger eriksondur. freuddan etkilenmiştir. ki kendiside yahudidir. kişilik gelişim kuramını evrelere ayırmıştır bunlar;

  temel güvene karşı güvensizlik

  özerkliğe karşı utanç ve kuşku

  girişimciliğe karşı suçluluk

  başarıya karşı aşağılık duygusu

  kimlik kazanmaya karşı kimlik karmaşası

  yakınlığa karşı uzaklık

  üretkenliğe karşı durgunluk

  ego bütünleşimi ya da umutsuzluk

  bu sekiz evre eriksonun kişilik gelişim kuramının temelini oluştutur. kpss sınavında en sık soru gelen kuramcılardan birisidir.
  4 ... akustikcinayet
 4. 4.
  sadece kişilik gelişimi değil,dil gelişimi üzerine de büyük çalışmalar yapmış yüce sensei.dil gelişimini dört evreye bölmüştür. bunlar;
  1) babıldama evresi(0-12 aylar)
  2)tek sözcük evresi (12-18 aylar)
  3)telegrafik konuşma (18-24 aylar)
  4)ilk gramer süreci (24-60 aylar)
  3 ... eyfel i satin alan hurdaci
 5. 5.
  sigmund freud un öğrencisidir. freud un psikanalize olan dar bakış açısını genişletmiştir.
  1 ... bleak poison
 6. 6.
  sigmund freud'un sadece cinsellik ve saldırganlık olarak öngördüğü kuramını değiştirmiş; sosyal hayatı işin içine katmış ve kişiliği çatışmalar sonucu oluştuğunu belirtmiştir.
  2 ... ciko baggio
 7. 7.
  doğumdan ölüme kadar, her birine özel bir psikolojik bunalımın eşlik ettiği sekiz evrelik bir sıralama yapan psikanalizci bir psikolog ve sigmund freud' un öğrencisidir.
  ... daphne
 8. 8.
  kuramı der ki; insanlar yaşlandıklarında geriye dönüp bakarlar. eğer iyi bir hayat geçirdiklerini düşünürlerse, mutlu bir yaşlılık yaşarlar. eğer geriye dönüp baktıklarında bir sürü bitirilmemiş iş görürlerse veya yaşadıkları hayatın tatmin edici bir hayat olmadığını düşünürlerse, içsel çatışmalar yaşarlar.
  2 ... daphne
 9. 9.
  (bkz: identity and life cycle) isimli önemli bir eseri mevcuttur. (bkz: kimlik) çalışanlara tavsiye edilir.
  1 -1 ... mitari
 10. 10.
  kendisini Freud´dan ayıran en temel özellik, Freud gibi insan gelişimini ergenlikle bitmiş kabul etmeyip, hayatın bütün dönemlerini bir gelişim süreci olarak tanımlamasıdır. daha kapsamlıdır, herşeyi cinselliğe bağlamaz, daha "insan"dır.
  ... too much worries