bugün

kokusundan geçilmeyen dünyanın en uzun taş köprü olan uzunköprü'nün altından akan buraya yanlışlıkla düşen kişinin mutant olarak hayata devam edebileceği nehirdir.
türkiye'nin en kirli nehri olma ünvanını elinde bulunduruyor.
yıllardır bu nehre bırakıldı çünkü sanayi tesislerinin atıkları, evsel atıklar, kanalizasyon, ilaçlar, gübreler... arıtılmadan, denetlenmeden. kirlendikçe kirlendi, ak pak su kapkara oldu, ağır metallerle doldu. kendi kendimizi bitirdi bu umarsızlığımız.
tehlike saçıyor ne zamandır. uzmanlar da uyarıyor. kirlilik hem halka, hem çevreye, hem de tarım ürünlere fazlasıyla zarar veriyor. geri dönüşü olmayacak kadar da vahim hatta.
öyle ki çeltik üreticileri kirlilik dolayısıyla 2001 yılında çevre bakanlığına dava açtı ve kazandı.

--spoiler--
artık ergene'de kirlilik nedeniyle binlerce dönüm arazide çeltik üretimi yapılamadığını aktaran prof. dr. yorulmaz, "araştırmacılar, çorlu'da kanser sıklığının türkiye ortalamasının üstünde olduğunu ve ilköğretim öğrencilerinde
bile kanser görülmeye başlandığı uyarısında bulunuyor" diye konuştu.
--spoiler--

ayrıca bugün protesto edildi bu kirlilik uzunköprü'de elinde ayçiçeği olan kadınlarca. şevval sam'da destek verenler arasındaydı.

ayrıntılı bilgi alma adresi: http://www.ergeneinsiyatifi.com
çorlu tarafındaki fabrikaların denetimsiz ve arıtmasız atıkları yüzünden berbat olan ve geçtiği yerlerde özellikle uzunköprü de kanser vakalarının sayısı arttıran nehir. temizleme planı hayata geçirilecekti ama son durum hakkında pek bilgim yok!
--spoiler--
ergene nehri ve havsasında yaşayan köylerdeki kanser vakaları araştırılsa gerçek buz gibi açığa çıkacak. fakat hatırlarsınız burada yetişen pirinçler tehlikeli dedi diye bir doktoru görevden aldı valilik.
Şimdi gördüm tivit epey etkileşim almış. Sevindim fakat daha çok almalı! Ergene ölüm saçıyor! Duymayan kalmamalı!
--spoiler--
--spoiler--
Trakya’da çalışan veya mecburi hizmetle buraya gelen bütün doktorlar buradaki kanser vakalarını görüp dumura uğruyorlar. En küçük hastanede bile her ay onlarca yeni kanser vakası ekleniyor listeye. Herkes kör!
--spoiler--

Bir haber.
Büyük suskunluk ergene kanser haritası

http://www.cumhuriyet.com...gene_kanser_haritasi.html
yaz aylarında balkona çıktığımda burnuma uzaklardan leş gibi bir koku gelir. araçla köprüden geçerken de olur bu. inanıyorum ki bir gün temizlenecek burası. eskisi gibi temiz olmaz belki çünkü o maddeler elbette bir iz bırakır nehrin içinde temizlenemeyecek olan ama en azından meriç nehri gibi filan görünsün ve kokmasın.
Bizim buralarda hala temiz ehehe arada işeyip size gönderiyorum.
sivilceli sapık bir nehir olduğu söylenir...