bugün

fazilet,insanı insan yapan değerlere verilen ad.bir erkek ismi olarak kullanılır.

seneler sonra gelen edit : '' hala, sevdan konusu dost meclisimin '' ...
"başçı" soyismine sahip olanı üzerinden türkiye de ekonomik krizler bile çıkartılabilmektedir...
doğruluk, dürüstlük, fazilet, yiğitlik anlamına gelen kelime aslında bizzat ismimdir..
ümraniye'de muhafazakar kesime hitap eden, kurumsallaşmamış gibi duran bir hastanenin ismi.
iyiyi kötüden,doruyu yanlıştan ayırabilme yateneği ve farkındalığıdır.
insanda bulunması gereken, insan olanının bulunmaması gereken.
çok sevgili kuzenimin adı olmakla beraber iyiliksever,alçakgönüllü manasına gelmektedir.sevilmektedir.
(bkz: myself)
(bkz: soldansay)
kasaba panayırlarında, avuçta saç çıkaran ilaçlar satan tek gözlü dolandırıcının, bir gezginden edindiğini ve gezginin söylediğine göre zamanında ne hükümdarların ne prenseslerin kullandığı, soydan asil ile edinilmiş asaletin pek önemsediği, fakat açık olmak gerekirse ne işe yaradığını pek bilmediğini belirttiği, tek yüzlü, sır ı dökülmüş ayna..

kimileri mesela, bir kadının organın da üreyen mantarın, ekşi çürük kokusunu duymayı pek önemsemezler..

boşvermek te erdem dir..
(bkz: erdem sökmen)
üstün olup mütevazı davranmak, var olana övünerek var! dememek, yaptığı iyiliği söylememek - yüze vurmamak, değerini anlatmak değil anlaşılmasını beklemek, sabretmek, susmak, gülümsemek gibi allah ın insana verdiği bir çok güzel özellikleri kapsayan davranış şekillerinin ve bu davranış şekillerini kaybetmeyecek kadar asil kalmış insanların genel tanımıdır.
bir erkek ismidir. yılışık bir insanı hatırlattı bana. * * *
her insanda bulunmaz.
insanı insan yapan değerlere verilen ad , iyiliksever,alçakgönüllü.
en güzel erkek isimlerinden biridir.
üstün ahlakı , güç sabır ve metanet duygularıyla pekiştirme durumudur.
hayatımda birini unutturup yerine kendini koyan basketçi çocuk... (bkz: çok ağladım)
silah arkadaşım.
çevresel faktörlere göre kök tutan ya da çürüyen bir ağaç(fidan)türü. bunlardan, bu kelimelerden tam binbeşyüz adet sayabildim. muradım hepsini bir başlıkta toplayıp tek tek cevap vermek olsa da; kelime haznem mükerrer cümlelere teşne olduğundan erdemin başını yakacağım şimdilik. erdem: iyi bir aile babası, sadık bir koca olmak misal. misal2: namuslu bir anne. vazifeler peşinen yüklenmiş böyle olacaksın! ol ki erdem şekerinden yiyebilesin. yiyip de huzurlu çoğunluğun yörüngesinde deverana girişebilesin. takatın kalmadığında erdem şekerlerinden bir tane daha alır roket olursun.

bir yanında her türlü pisliğin döndüğü bir toplumun erdem dediği şey şereften yoksundur. sebebi, toplumun kendi pisliğini temizleyemeyecek kadar erdemsiz olması ile yakından/çok yakından ilgilidir. ama, bu kabul edilebilir bir şey değil. öyle öğrenmişilikler(öyle öğrenmişiz) hayatın vazgeçilmez parçalarındandır. "tanımıyorum ulan sizin gizli-kendi pisliklerinizi örtmeye yarayan yasalarınızı!" dediğinizde; mahpus olacağınız yer soyutlandığınız toplumun tam ortası olur.

ne güzel bir (c)ezaevidir o. gardiyanı başta anan, baban, ailen, yakınların olan. en sık kullanılan hüküm sözü de şudur: sus haysiyetsiz!

edit:
ve bir de pislik.

hamiş2:
işbu entry yazarın haysiyetsiz başlığındaki entrysi ile korelasyon içerir.
(bkz: erdem denk)
(bkz: arif erdem)
ne işe yarar ne yapar fiyatı nedir kokusu nedir nasıl olunur gibi sorular sordurtan aslında kimsenin de bilmediği ama sahibi olmak istediği şeysi. hayatını erdem sahibi olmaya adayan insanlar tanıyorum ben gördükçe şaşırarak. pek fazla bir nitelikleri oldukları söylenemez, hayattaki asıl amaçları erdemli bir olmak. ama nasıl? orası muamma. ve erdem sahibi olacak olan kişinin diğer insanların hayatlarına kattıkları anlam, etki,evet o da muamma. tüm bunlarla kendini kabız edeceğine değin,
onun yerine akuta gidip akuttaki çalışanlara katılsalardı daha iyi olabilirdi sanırım. hiç olmazsa gözle görünüe bir iyilik abidesi olurlardı.
(bkz: mülayim erdem)
(bkz: alparslan erdem)
bazen mükafatlandırılması gerektiğini düşünenlerin olduğu meziyetler. oysaki her insanda olması gerekenler. ama dünya öyle bir hal almış ki insan olan insanı tebrik edesi geliyor insanın.
ERDEM Türkiye'de en çok kullanılan 124. isim (... 122. berna, 123. yılmaz, 124. erdem, 125. taner, 126. tuba, ...). Ülkemizde yaklaşık her 627 kişiden birinin adı ERDEM ve ismin yaygınlık oranı binde 1.6.

ERDEM adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 21:12 itibariyle yaklaşık 115,078 kişinin isminin ERDEM olduğu ve ERDEM isimli kişi sayısının her yıl ortalama 1902 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

ERDEM adının Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranı ise bir milyonda 2.85 civarında ve bu hesaba göre ABD'de yaklaşık 872 ERDEM yaşadığı tahmin edilebilir. ABD'nin nüfus istatistikleri dikkate alındığında Amerikada ERDEM sayısı her yıl 7 kişi artıyor.

ERDEM Türkiye'nin en yaygın 124. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 124. ad ise Jon ismi. ERDEM adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 122. Christine 123. Neil 124. Jon 125. Warren 126. Catherine isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com'dan alınmıştır.