bugün

bu hafta itibariyle "Kingdom New Lands" oyununu ücretsiz sunan güzel platform.
steamı canlı canlı yiyecek online oyun satış platformu.
200 tl değerinde ki 6 Batman oyununu bedava vermektedir (Batman Trilogy ve Batman Lego Trilogy). Oyuncuya Steam'den daha çok değer veren firma, şu ana kadar 35 küsür oyun verdi bedavaya ve büyük çoğunluğu iyi oyunlardı. Ayrıca Cyberpunk 2077, Borderlands 3, Batman serisi, Metro serisi gibi oyunlar da sadece kendine özel satılıyor. Quantic Dream oyunlarını saymıyorum bile. Tencent, Steam'i geçebilmek için her türlü kozu kullanıyor, daha bir sürü oyunu kendilerine özel getirtecekler. Bedava oyunlar da hızla devam ediyor.
Bedava oyun vermek dışında herhangi bir vasfı olmayan uygulama. Steam'i alaşağı falan mı edecekmiş, şu haliyle ancak komik olabilir bu muhabbet. Steam'in çok net oturmuş bir yapısı var. Sadece bir client olmanın ötesinde artık büyük bir platform. En basiti Steam'in bir community tarafı var. Burada gerçekleşen sürekli bir üretim var, gerek forum tarafında gerek kendinizi ifade tarafında, var da var. Bir pazar yönü var Steam'in, bir sürü ıvır zıvır elde ederek onları paraya çevirmeniz mümkün ve bu parayla da ekstra yine para ödemeden bir şeyler almanız mümkün ve inanılmaz bir ekonomi dönüyor Steam'in içerisinde. Daha bunun daha doğru düzgün çalışmayan ama yakında ayaklanması muhtemel olan küratör ayağı falan var. Daha hiç saymadığım canlı yayın yeteneklerinin olması, gamepad uyumluluğunu kendi içinde sağlaması falan gibi ekstra şeyler de mevcut. Steam oyun satmanın ötesinde bunlara da sahip.

Epic fiyatlandırmada şu an çok başarılı evet, Epic şu an için parayı bastırıp bir şeyler yapma peşinde ki bu geçici bir süreç. Epic'in şu an parası var evet, çünkü Fortnite absürt bir para kaynağı. Epic'in bir diğer avantajı ise Unreal Engine'in sahibi olması ki zaten şu kadar artistlik yapmasının arkasında büyük oranda o var. Epic baya baya cepten yiyerek iş yapıyor şu an. Fortnite daha ne kadar bu kadar para kazandıracak kendilerine? Ya da Tencent buraya para akıtmayı ne zaman durduracak bunlar önemli soru işaretleri, çünkü bu bittiği anda Epic Store'un herhangi bir avantajı kalmıyor.
Epic'in bir diğer dezavantajı ise oyuncu communitysini küstürüyor olması. Oyunları rehin alıp aylar sonra Steam'e gelmesi ile durduruyor ki iyi bir hareket değil bu. Misal bu parayı geliştiricilere dayayıp oyunları kendilerine özel yaptırtacaklarına Steam'de 59$ a satılan bir oyunu "gelin bizde 49 hatta 39$'a satın alın" yapsalardı bu tepkiyi çekmezlerdi ki bu sene çıkan büyük oyunların doğru düzgün adlarını bile duymadan yalan oldular. Metro Exodus çok kısa süre gündem oldu, Steam'den çekilip Epic'te satılması çok daha fazla olay oldu en basiti. Borderlands 3 keza, normalde çok olay kopartması gereken bir oyun, ben doğru düzgün içerik üreten bile görmüyorum. Millette de genel olarak "neyse abi Steam'e gelsin oynarız" kafası var.
Bir de işin hiç umursamadığınız şu yanı var, bu platformlar çok ciddi paranın döndüğü platformlar, kredi kartı bilgilerinizi giriyorsunuz. Steam bu konuda oldukça başarılı misal olarak, 6 sene oldu sanırım kullanalı, daha kredi kartı bilginizi kaptırdık, giriş bilginizi kaptırdık gibi bir haber duymadım. Bundan 3-4 sene önce sağda solda gezen Origin, Uplay hesaplarını görseydiniz, muhtemelen delirirdiniz. Bundan yine 3 sene önce deli gibi oyunlar üzerinden para aklandı arkadaşlar, Fifa 18 çıkıyordu misal, daha ilk gün 59$'a çıkmış olan oyunu 30$-40$'a satıyorlardı G2A üzerinden. Elde edilme yöntemleri de yine aynı platformların açıklarını kullanarak hacklenen kartlardan onlarca oyun alıp G2A üzerinden satarak kazanmalarıydı.

Valve şu an için sessiz, Epic ise aç köpek gibi herşeye saldırgan davranıyor. Valve dediğiniz firma da kusura bakmayın da boş bir firma değil. 7 senedir gerçek anlamda bir oyun yapmamış olsalar da * bu adamların çıkartacağı işlerin çok ama çok ciddi ses getireceği oldukça açık. Kötü bir iş bile çıkartsalar, adı Half Life 3 ya da Portal 3 falan olsa bile yeterli, Epic'in böyle adımlara üzgünüm ama herhangi bir cevabı yok. Ya da Storelarını doğru düzgün bir platform haline getirip bir platform haline getirmeleri için önlerinde çok ama çok ciddi bir sürece ihtiyaçları var. Steam çıkalı olmuş 15 sene arkadaşlar. Daha Valve'in arge tarafının ne kadarının olduğu da ayrı soru Epic tarafında.

Ha ama böyle bir oluşumun olması bir yanda iyi, rekabet her daim iyidir. Valve'i biraz hareketlendirir, fiyat politikasında belki biraz daha düzgünleşmeye götürür, Valve'in pay muhabbeti gerçekten Epic'in dediği kadar var. Uzun vadede bize yarar bu fiyat indirimi, belki daha az kırpılmış oyun ya da onu bile istemiyorum da, adam akıllı zaman ve insan gücü verilip çıkacak olan oyunun daha eli yüzü düzgün, ilk gün gümleyen bir iş olmasına yarar.

Edit: Sonra niye bu kadar laf sallıyorsun diyeceksiniz, Batman serisine sahip olup sadece Arkham Knight'a para verip almadım, o da PC optmizasyon dertleri yüzündendi, bedava verdiler dedim iyi ne güzel falan, indirip oynarken elle optimize etmeye çalıştım, ini dosyasında bir iki satırı değiştirdim, hangileri olduğunu hatırlamıyorum. Mecburen dosyaları tekrar tarattım ve altı üstü 20kb lık değişen dosya için gidip 7 GB dosya indirtiyor kontrol sistemi. Çok iyi değil mi? Bence şahane.
bu hafta itibariyle, metro 2033 redux (29₺) ve Everything (49₺) adlı iki oyunu ücretsiz sunan efsane olma yolunda hızla yükselen oyun platformu.
Bu hafta'nın bedava oyunları Observer ve Alan Wake American Nightmare.

https://www.epicgames.com...ion/free-games-collection
Bu haftanın bedava oyunları Q.U.B.E 2, Layers of Fear.

https://www.epicgames.com...tion/free-game-collection
Bu hafta'nın bedava oyunları Soma ve Costume Quest;

https://www.epicgames.com...ion/free-games-collection
epic games e ait store ben orada visual stidyo yu bile göremedim gereksizdir.
close to the sun ve sherlock holmes crimes and punishments oyunlarını ücretsiz yapmıştır.
Şu sıralar gta 5’i ücretsiz veriyorlar ama site çöktü, kimse indiremiyor.
Adam akıllı serverleri bile olmayan platform

Steam, origin ve gog candır epic heyecan bile değildir.
gta5'i ücretsiz verdikleri haberi duyulunca sitesi ve laucher'ı geçici süre ile çöken oyun dağıtım firması. ilk üyeliklere de 60 lira hediye kuponu veriyor, 70 TL ve üzeri oyun alımlarında kullanabiliyorsunuz. mesela assassin's creed odyssey 88 TL, şeytan diyor 28 liraya al oyna. ubisoft 3 gün bedava ac odyssey oynattığında yüklemiştim, üç gün sonunda baya oynamış, bitirememiştim. ama çok da sarmamıştı. şimdi almış olmak için de almayayım.
download hızının ayarlanamadiği sikik bir arayüze sahip websitesi.
bu hafta da 219 liralık civilization 6'yı bedava veriyorlar. valla helal olsun.
Ayın 28’ine kadar civilization 6’yı bedava vermekteler, ilgilenenlere duyurulur.
Keşke strateji oyunu yerine daha aksiyon rpg tarzı bir oyun verseydi. Ama neyse bedava görünce dayanamıyor alıcam.
Her hafta yarrak kürrek 3 tane oyun veriyordu bir aralar. Strateji değiştirdi demekki 1 tane kaliteli veriyor. Affetmeyin. Steam 3 liradan hentai satmaya devam etsin. Evet. Teşekkürler.
tabiri caizse epic games in daşşağını yiyim..
Kısa tanım: Steam, uplay gibi bilgisayarda satış yapan bir platform. Bolca saçma sapan hatalar içerebiliyor.

Hayatımda bu kadar hata bulunan bir launcher ( başlatıcı ) görmedim.
Bedava oyun ve indirim kuponu olmasaydı, steam karşısında kayda değer bir artısı olamazdı. Yani eriyip giderdi.
bir de arayüzü daha sade olmasına karşın, steam'de ki kadar kullanıcı dostu değil.
Başka bir esprisi yok.
Bence steam kalitesine erişmek üzeredir. Steam işlemciyi aşırı yoruyor fakat epic nerdeyse yarısı kadar.
Zamanla öne geçecektir tahminim.
215 tl lik oyun beleştir. yumulun ! sadece 20 saatiniz var . oyunun adı total war saga:troy...

artık oyun vermekten ziyade desteğini; kütüphanesini, marketini yani kısacası her şeyini yenilesin.
sepet özelliği bile bulunmuyor, almak istediğim şeyleri tek tek mi almam lazım.
bolca hatası mevcut, sırf bu hatalar yüzünden bile hala oyun almadım.

şu anki hali ile, steam'in karşısında eziktir.
steam'e karşı; kayda değer gördüğüm tek artısı, bedava oyun ve sade kullanıcı arayüzüdür.
ancak kullanıcı arayüzü sade olmasına karşın, oldukça karışık.
bu hafta itibariyle, Hitman (260₺) ve Shadowrun Collection (79₺) adlı iki oyunu ücretsiz sunan efsane olma yolunda hızla yükselen oyun platformu.
Bugün fm 2020 ve watch dogs 2 gibi üst düzey iki oyunu bedava veriyor. Süresi 1 hafta. Sevenlere duyurulur.
bu hafta roller coaster tycoon 3 ve rocket league bedavadır.

Ayrıca rocket league'i kütüphaneye ekleyenlere 10 dolarlık indirim kuponu tanımlıyorlar.

kendileri sayesinde bir sürü orjinal oyunu (hem de boktan oyunlar değil, çoğu aaa title.) kütüphaneye ekleme şansım oldu. sağolsunlar.

tamamı bedava gelen oyun listem aşağıdaki gibidir;

*grand theft auto V
*hitman
*troy: a total war saga
*ark: survival evolved
*borderlands 2
*borderlands: the pre-sequel
*enter the gungeon
*football manager 2020
*railway empire
*rocket league (bunu zaten steam'den satın almıştım)
*roller coaster tycoon 3
*sid meiers civilizations vi
*watch_dogs 2
*samurai showdown (serinin tüm oyunları)
*aer: memories of old
*subnautica

ve yazmaya değmeyecek 7-8 oyun daha.

Şu launcher'ı biraz adam etsinler, steam'e ciddi bir rekabet olacaklar.