bugün

türkiye'nin en mantıklı konuşan ve düşünen gazetecisidir.
geçtiğimiz günlerde 'yazgıcılar' adlı yeni romanı çıkan yazar. okuyunuz, okutturunuz.
tipik solculuk oynayan solcu oyuncu. farkı, biraz peltek gibi sanki.
Gaziantep te yaptıları dört bir taraf programında, seyircilerinin kendisine yaptığı tepkiyi kendi savunduğu hayat görüşü hoşgörüsünde karşılayamamış kişi. Orada bulunan seyirciler kendilerine yanlış gelen bir görüşe sesli olarak tepki vermeleri son derece normal kaldı ki kendisi seyirciyi tahrik edercesine oradaki insanlara "bindirilmiş kıtalar" yapıştırmasını yaptı. Tabi oradaki seyircinin neleri alkışladıkları ya da nagehan alçının orada seyircinin gazına nasıl geldiği ayrı bir tartışma ola da kendisinin sürekli bahsettiği demokratik yaşamın gerekliliği anlyaşına uygun olmayan bir şekilde gelen tepkileri yargılaması, küçümsemesi kendi samimiyetini zedelemiş oldu.

he birde nagehan alçı ile enver ayser bana 90 lı yılların ortasında ki tasu çiller-mesut yılmazikilisini hatırlatıyor bugunlerde nedense.
Tarafsız eleştiriler yapan sayılı sayıda sevdiğim Kemalist'tir. Faşist olmayan bir Kemalist.
sol tandasli gazeteci, kendisini ülkedeki laik-elit kesimin şovalyesi olarak ilan etmiş, karşısındaki kişinin fikrine everestden bakış açısıyla kendince ironik cümlelerle konuşan kişi.
olan biteni atıp tutmadan kanıtlara dayanarak ve yüreklice, bazıları gibi başta sol gösterip sağ vurmak yerine neyse o'dur o. bugünde gerçekleri söyleyince nagehan hanım kızımızın hoşuna gitmedi. enver bitti, enver kapatmam lazım, enver tamam, 30 saniye bitti kapatıyoruz dedikten sonra enver aysever her şeye rağmen necip fazıl'ın 27 mayıs darbesine karşı yazısını okuyup gerçekleri halkla paylaşıp nagehan'ı delirtmiştir. helal olsun sana. bunun üstüne programın bittiğini söyleyen nagehan hanım kızımız hemen kendinde cevap hakkı bulup konuşmaya ama yine boş konuşmaya çalışmıştır. enver aysever sen ve senin gibiler. işte bütün mesele bu. adamsın!
söylemleri, düşünceleri ve karşı duruşu ile tam bir tutarsızlıklar abidesi. ruh tahlili yapmak ve beyninin içindekileri anlamak için sosyolog olmaya gerek yok. bir aydın gibi ortalıklarda dolaşıyor lakin konu ne olursa olsun konuştukları ve olayları bağlama noktası hep aynı. evet sosyolog olmaya gerek yok, tipik kemalist laikçi inanışlarını her durumda dile dökmesi çocukluk döneminde ağır otoriter kemalist öğretilerine maruz kaldığının işareti. bu yüzden kemalist kişilk bozukluğu en üst seviyede karşılık buluyor bu şahısta.
Televizyon izlemeyi sevmesem de programını nagehan alçıya tahammül etmeye çalışarak izlediğim, fikirlerini sevdiğim kişidir. bir nihat genç değil
Geçen hafta CNN Türk'te yayınlanan Dört Bir Taraf adlı programda konu 4+4+4 eğitim sistemine geldiğinde Nazlı Ilıcak'ın 'Sadece imam Hatiplerin orta okulları açılıyor,misal Notre Dame De Sion gibi okulların hala açılmıyor' eleştirisine Nagehan Alçı'nın kıvıra kıvıra döne döne 'aman da o da olur beklemek lazım' tarzı cevabına 'açılır canım açsın Galatasaray imam Hatip orta okulu bak nasıl açılır o zaman orta kısmı' şeklinde şahane cevap veren gazeteci.
bugünkü yazısı mutlaka okunması gereken köşe yazarıdır.

http://www.birgun.net/wri...6&day=18#.T99OepFZiSo
kendisini ekranda gördüğüm an kanalı değiştiriyorum.
gerçekten fikirlerini özgürce söyleyebilen insan.
aydın kategorisinde olmayan gazeteci.
akil bir adam hiç değil.
kızı için yazdığı, nisan'a mektuplar isimli remzi kitabevi yayınlarından çıkmıştır.
Bir sosyolog olması dolayısıyla (olmasına rağmen mi desem) istediği yanıtı karşısındaki adamdan mutlaka almakta olan, bilgili, kültürlü, birikimli gerçek bir aydın izlenimi veren sıradışı insandır.

tee skyturk 'ten beri takip eder, izlemeye çalışırız kendisini. cnn turk 'teki o boş kadınla yaptığı programa tahammül edemiyorum o ayrı.

edit: imla
solcu kisvesi altındaki ergen kemalist.
şu sıralar cnnturk de gece gündüz demeden çalışan aykırı sorular adlı programı ile kıt goruslulerin zihnini açmaya çalışan birgün gazetesinin nadide yazarlarindandir.
rasim ozan nın solcu versiyonu.
farklı olmak için aşırı antipatik davranan dengesiz sunucu, karşıdakinin cevapları ne kadar önemli olursa olsun cevaptan sonra diger soruya bağlantısız geçişi deli ediyor beni.
osman pamukoğlu'nu konuk edeceğiz deyip, baskı sonucu vazgeçiriliyor. bundan sonra o kanalda program yapmaya devam eder, birde ağzına bağımsızlık, doğruluk gibi kelimeleri alırsa kusura bakmasın kimse inanmaz bundan sonra ona...
kendisi cnn türk'te hafta içi saat 19:45'te yayınlanan aykırı sorular'ı sunmaktadır.
bir sikim aykırılığı kalmamış programın sunucudur.

yerinde olsam hemen o kanalı terkederim. ne demek benim konuğumu baskılara boyun eğip iptal etmek?

o zaman ne aykırılığı kaldı lan programın.
rezillik..
aykırı soruları sorarken icazet almayı ihmal etmeyen şahıs.
eğer tu kaka olmaz cıssss denirse hemen terli alnı ve buğulanmış gözlük camlarına rağmen telefona sarılıp yediği boku düzeltmeye veya hazmetmeye çalışıyor.
çakma solculardan

hele bi gülüşü var ki bu herifin bu kadar üstten bakışçı, itici ve zorlama bi gülüş görmedim ben televizyonda bu güne kadar..