"olup olmadığını anlama yolları" olabilirdi pek tabii 45 karakter engeline takılmasaydı. şimdi çok da önemli bilgiler değil bunlar tabi ki ve ayrıca başka yerde de yazıldı mı bilmiyorum ama aklımızda olsun, fazla bilginin zararı yoktur.

hemen bu taktiklerden birini sizinlen paylaşayım. malumunuz büyük harfle de yazsak küçük harfle de yazsak entryler hep küçük harfle gözüküyor. ama söz konusu entryyi kopyalayıp bir yere yapıştırdığınız zaman, o entry girilirken büyük harfle mi girilmiş küçük harfle mi girilmiş görebiliyorsunuz. örnekle pekiştirelim. "Şimdi Bu Cümleyi Kopyalayıp Aşağıya Yapıştırın" görünürde tüm harfler küçük ama kopyalayıp yapıştırdığınızda baş harfleri büyük di mi? evet.. ha şimdi diyeceğisiniz ki copy paste olduğunu nasıl anlayacağız he mi? aferin... hiçbir yazar entry girerken baş harfi büyük olsun deyyi kasmaz, zaten küçük görünecek çünkü..

evet bu gereksiz bilgiden sonra dersimizi noktalandırıyoruz, dağılabilirsiniz.

once a kinky ve hexagram uyarılarıyla gelen edit: tabi ki burda amaç "copy paste'çi" damgası vurmak değildir. sadece "copy paste" olan entryleri bulmak için bir taktiktir. sonuç olarak once a kinky'nin de dediği gibi logout problemi yüzünden daha önceden word'e kaydedip, sonradan buraya yapıştırılabilir. ama bu copy paste olduğu gerçeğini değiştirmez. copy paste her zaman kötü bir şey değildir...
bilgi içeren entryden 5-6 tane peşpeşe gelen kelimeleri kopyalayıp, google'da arattırdığınız vakit aynen alıntı olan site karşınıza çıkmaktadır.
esas şincik dağılabilirsiniz. *
birde bazı zamanlarda $%^! gibi garip işaretlerle beraber sayılar cıkabiliyor yazıda buda yollardan biridir. **
yazara sormak. *
copy-paste entrylerde kesme (')işaretinden sonra bazı sayılar çıkar. (bkz: kendimden biliyorum) *
yazarın diğer entrylerinde gösterdiği performansa bakarakta anlayabileceğimiz höde.
iyi bir sözlük okuru birçok yazarın ne kadar yazabileceğini bilir. ancak günlük ortalama 78 kişinin online olduğu, bir günde 135 değişik yazarın entry girdiği bir ortamda* tüm yazarları tanımak imkansızdır. sorun da bu değildir zaten. sorun da yoktur aslında.

tanım: "kurduğum cümlenin amına koyim" dediğim başlık. olmaz.
tanım: (bkz: anket yapmışız canlar)
peki diyelim ki yazarlarin bazilari buyuk harflere de dikkat ediyor. o zaman o yazar in copy pasteci olarak damgalamak, nasil bir durumdur?
redwinemania taktigi 100 de 90 dogru olabilir, ancak 100 de 10 luk bir dilimi de bu taktik yuzunden gume gidebilir. pic damgasi yemek kadar kotudur.
(bkz: copy paste ci ibne seni)
sekilde goruldugu gibi kotu bir damgadir. copy paste yapmayalim, yapanlari uyaralim.

edit: kanimca sarki sozlerinde copy paste kullanabilirsiniz. alt tarafi bir sarki. gotunuzu, elinizi yormayaniz derim ben size.
ÇOK BASiTTiR. YA COPY PASTEDiR, YA DA DEĞiLDiR DEĞiL Mi? YANi %50 ŞANS. ALIRSIN BiR MADENi PARA ATARSIN HAVAYA, TURAYSA COPY PASTE, YAZIYSA ALIN TERi...
(bkz: google çözer bu işi)
yazarın entry geçmişini gözden geçirmek,c/p olup olmadığını anlama yöntemlerinden biridir.zannımca en sağlıklısı da budur.
entry içerisinde zaman zaman yer alan ve edit yemesi gerektiğini hatırlatan ''#8024!'' gibi rakamlar bir anlama yolu olarak sayılabilir.
yazar a sormakta güzel yollardan biridir.

bilgi dolu entrylerde, özellikle teknik bilgi konularında, esas kaynağından copy paste yapmanın hiç bir mahsuru da yoktur. hatta teşvik edilesidir.
normalde entrynin altında yazar diye biliyorum, copy paste olduğunu anlamak için google'da araştırma yapmama gerek kalıyorsa copy paste olup olmadığı çok da önemli değildir, kişi o güveni sağlayamamıştır, meselenin özü bence buradadır, yoksa adamın yazdığı yazı pek ala yabancı bir forumdan alınıp türkçeleştirilmiş de olabilir, seni yakaladım demek midir önemli yoksa sana güvenmiyorum demek ki, esas soru bu.
entrynin dibini kavun koklanir gibi koklanir eger hos bir koku geliyorsa copy paste degildir yok boyle kekremsi kokusu varsa copy pastedir. baska bir yontemde entry saplak atmaktir . saplak atildiginda tok tok diye tok ses geliyorsa copy paste degildir yok eger voink voink diye ses geliyorsa ne yazik ki o entry copy pastedir .
(bkz: kaynak göstermek)
yazarın dürüstlüğüne inanılıyorsa bizzat kendisine sorulmalıdır.
0 999847774153108811295598107686798 numarasını aklında tutmanın zor olmasından dolayı herşey apaçık ortadadır.
entrynin kimi yerlerinde "&bbd%dsa" ya da "/ gibisinden ibraberler varsa bilin ki; aha o entry kopi-peysttir.
entry faydalı bir bilgi ise pekte sorun olmayacak durum yada kısaca anlasan ne olur anlamasan ne.
(bkz: anladın mutlu oldun mu)
(”)
kolaydır. şöyle ki; yazı içerisinde buna benzer anlamsız işaretler varsa, işte o entry kopyalanmış bir yapıştırmadır.