bugün

Vücudumuzun sağlıklı çalışmasını düzenleyen pek çok hormon ve bunları salgılayan organlar bulunmaktadır.Endokrinoloji,bu hormonların az veya fazla üretilmesiyle ortaya çıkan hastalıkları inceler.

Bu gruptaki başlıca hastalıklar şunlardır:
* Diyabet (Şeker Hastalığı)
* Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon)
* Troid Hastalıkları (Guatr, vb.)
* Böbrek Üstü Bezi Hastalıkları
* Obezite (Şişmanlık)
* Osteoporoz (Kemik Erimesi)
* Kolesterol yüksekliği,trigliserid yüksekliği
* Kıllanma
iç salgı bezlerinin fonksiyonlarını, normal dışı çalışma sonucu oluşan hastalıklarını ve bunların tedavilerini inceleyen tıp dalıdır..
hormonlarla ilgilenen bilim dalı
her hastanede bulunmayan bölüm.
Bir iletişim biçimi olarak hormonları kullanan bir sistem olan, sinir sistemine göre oldukça yavas işleyen, endokrin sistemini inceleyen tıbbi bilim dalı.
Dıştan muayene olarak sadece tiroid muayenesinin yapılabildiği, bunun dışında laboratuar bağımlılığı fazla olan uzmanlık dalı.
türkiye'de bu alanda uzman sadece 480 hekim var ve hekim başına düşen hasta sayısı 60.000.

hastanelerde de online randevu sistemiyle randevu almak mümkün değil bu bölümlerden.

http://www.zaman.com.tr/a...tasi-dusuyor_2091387.html
tibbi bolum.

az once kendilerinden randevu almak istediğim lakin once dahiliyeye muayene olmami , gerek gorulurse oranin sevkedecegini , dolayisiyla randevu vermeyeceğini soyledi sekreter bey (!).

amk zaten bolumu bulana kadar iflagim kurudu. Bi'de randevu alamadik pezemenklerden. Demek sayilarinin azligindanmis.*
dalında uzman "işte bu adam işinin ehli" diyebileceğimiz ve bölümünde adam akıllı doktor bulundurmayan bilim dalı...

devlet hastanelerinde hiç kimseye ilgi gösterilmeyen ve özel hastanelere sürükleyen bilim dalı...

hastalığımla ilgili herhangi bir bilgi verilmeden 3 ay boyunca kan verip, mr çektirip, bölüm başkanları tarafından yakın
takibe alındığım ancak beni adam akıllı bir sonuca ulaştıramayan bilim dalı...

sikerler böyle bilim dalını...
uludağ üniversitesi tıp fakültesinin konusunda uzman olduğu hastanedir. randevu için eğer ilk randevunuzda 1 ayı gözden çıkartacaksınız. önceden randevu almışsanız 15 günde veriyorlar. ve ne zaman gidilse mahşer yeri gibi kalabalık olan bölümdür. hasta yatırmak için bile yer bulunamamaktadır. fakat klinik olarak hastanenin en lüks kiliniğidir.
samsun' da bir araştırma hastanesinde bir de gazi devlet hastanesinde olan bölüm. sonuç gösterme randevular ı haftaya o da olmadı diğer haftaya şeklinde ilerler..
hormonları inceleyen tıp dalı. neden sürekli kilo veriyorum diye doktor doktor gezerken son olarak bir sürü test yapılan ve sonucunda doktorun ' hiç bir şeyin yok yemek yersen kilo alırsın' diyerek beni başından savmasıyla hakkında bilgi sahibi olduğum daldır aynı zamanda.
bu alanda uzman hekim bulmak zor iken, bir alt dalı olan çocuk endokrinolojisinden bir hekim bulmak samanlıkta iğne aramaya benziyor.
uludağ üniversitesinde en çok önem verilen ve düzenli bölümdür. diğer bölümlerde hastaya çok fazla önem verilmiyor gibi. tabi hocasına düşmen gerekiyor. kan emer gibi para emiyorlar.

2 kere yattım bu bölümde, bildiğin çocuk gibi bakıyorlar.
daha tedaviye başlamadan illallah ettiren bir bölümdür. doktor azlığı ayrı dert, randevu alması ayrı dert. buradan tıp okuyanlara sesleniyorum uzmanlaşmak için endokrinolojiyi de tercihleriniz arasına alın. kitleler daha çok endokrin uzmanı istiyor.*