1. 1.
  Selanik doğumlu musevi asıllı Osmanlı siyaset adamı.

  Selanik'te avukatlık yaparken ittihat ve Terakki Cemiyeti'ne üye oldu. II. Meşrutiyet'ten sonra Meclis-i Mebusan'a girdi. II. Abdülhamit'in tahtan indirilmesine gelen heyetin sözcüsü, Danone firmasının kurucusu, Bilge Karasu ve izak Karasu (Isaac Carasso) nun babası. Selanik'te kurulan Risorta isimli Mason locasının ilk başkanı. 1912 ve 1914 yıllarında iki sefer daha mebus seçildi. Mondros Mütarekesi sonrasında italya'da Trieste'ye yerleşti ve 1934 tarihinde, aynı yerde öldü.

  (kaynak : wikipedia)
  4 ... kutt
 2. 2.
  zamanında yahudiler için theodor hertzel ile birlikte 2.abdulhamit'ten bütün dış borçları ödemek koşuluyla filistin topraklarını satın almak isteyen mason taslağı yahudi. 2.abdulhamit'in "şehid kanıyla alınan topraklar para ile satılamaz" demesinin intikamını ittihat ve terakki ihtilalcilerinin padişahın tahttan indirilmesi ( (bkz: hal)) kararını açıklayacak heyete dahil olmakla alacaktır.
  5 ... powerofaith
 3. 3.
  2. abdulhamit'in tahtan indirildiğini açıklayan heyette bulunmuştur kendisi.. ayrıca o heyette bir tane müslüman dahi bulunmuyordu..
  3 ... mmrna
 4. 4.
  (bkz: emanuel karasu efendi surgunde)
  ... mulayim
 5. 5.
  masonluğun osmanlı'da yayılmasının öncülerinden olmuştur. dönemin önemli musevi ailelerinden birisinin ferdidir.
  2 ... anarsistkedi
 6. 6.
  çok az tanınan müthiş bir adamdır. talat paşa, enver paşa, cemal paşa, hepsinin var edicisi odur. bununla kalmaz, milli mücadele döneminde italyan hükümetiyle ankara hükümeti arasında çok önemli bir arabuluculuk rolü oynar. bu arabuluculuk sayesinde, italya daha 1920'de, türkiye'nin güneyindeki birliklerini çeker ve türkiye'ye yüklü miktarda silah ve cephane yardımı yapar. o sırada italya'nın en büyük silah tüccarı ve hükümetin danışmanlarındandır kendisi..

  bir rivayete göre, cumhuriyetin kuruluşundan sonra türkiye'ye gelmiş ama hiçbir görev almadan sessizce yaşamıştır. mezarı bülbülderesi'ndedir. (türkiye'ye hiç gelmedi diyenler de vardır.)
  -1 ... tahin ile pekmez
 7. 7.
  b'nai b'rith'in selanik'teki üyelerinden musevi lider emanuel karasu , jön türk hareketini ustaca manevralarla masonluğa bağlayan halka olacaktır.
  emanuel karasu 1. dünya savaşı'na sokulan osmanlı ordusunun iaşe müfettişliğini kapmış ve bu işten hatırı yüklü bir servet kazanmıştı. ancak savaş suçlularının yargılanacağı belli olunca , o da diğer vatan kurtaran arslanlarımız gibi yurt dışında alacaktı soluğu . 1919 'da italya'ya kaçtı ve orada , kazandığı serveti ölünceye kadar harcadı. sonradan anlaşıldı ki , karaso , italyan vatandaşıymış!
  (mustafa armağan , abdülhamid'in kurtlarla dansı , sf 146 )

  emanuel karasu ya da emanuel karaso sonradan emanuel carasso, selanik doğumlu musevi asıllı osmanlı siyaset adamı. selanik'te avukatlık yaparken i̇ttihat ve terakki cemiyetine üye oldu. ii. meşrutiyet'ten sonra meclis-i mebusan'a girdi. ii. abdülhamit'in tahtan indirilmesine gelen heyetin sözcüsü, danone firmasının kurucusu, bilge karasu ve i̇zak karasu (isaac carasso) nun babası. selanik'te kurulan risorta isimli mason locasının ilk başkanı. 1912 ve 1914 yıllarında iki sefer daha mebus seçildi. mondros mütarekesi sonrasında italya'da trieste'ye yerleşti ve 1934 tarihinde, aynı yerde öldü.
  ( wikipedia.org : http://tr.wikipedia.org/wiki/emanuel_karasu )

  karaso , italya'dan para alan bir casus olup , libyan 'nın i̇talya tarafından yutulmasına meş'um bir rol oynamış , sonradan italya'ya kaçmış bir vatan hainidir.

  danone yoğurtlarıyla da ilişki vardır.
  1 ... ffstar
 8. 8.
  ittihat ve Terakki Cemiyetine müslüman olmayan üyelerden ilkidir. kendisine meşhur ama meçhur denmektedir.
  ... otobus de bir arabadir
 9. 9.
  Önceden roma elçisi olan ibrahim hakkı paşayı 1910da sadrazam yaptırmıştır. ibo da Trablusgarpdeki askerleri yemene göndermiş böylece Trablusgarpi savunmasız bırakmıştır. italya da 1911de Trablusgarpi işgal etmiştir. işgal haberini aldığı sırada bizim ibo italyan robilan paşa ile briç oynuyormuş.
  1 ... muggle