bugün

bencil anlamina gelir bu ilginc kelime.merkezi hep ben olanlara sarfedilir.*
kişinin etrafındaki her tür olayla kendisini ilişkilendirmesi, neden veya sonuclara kendi varlığını yerleştirmesi ile oluşur. iyi giden herşey onun el atmasıyla iyi olmuştur, kötü giden herşeydeyse yine onun suçu vardır.

egosantrikliğin bencillikle uzaktan yakından alakası yoktur daha çok kişi kendinden bilir concepti ile bir alaka yakalanabilir. ancak buna rağmen egoizm ile egosantriklik karıştırılır durur. küçük birer çocukken geçirdiğimiz evrelerden biridir ki bazıları bu dönemin kalıntılarını hala daha içinde barındırmaya devam eder.
ben merkezcilik.
vapura yetişmek için koştururken, daha kalkmasına üç dakika olduğunu görüp, sanki 'vapur beni beklemiş' durumu.
küçükken yağmuru çok seviyorum diye, üzgün anımda başlayan şakırşukur yağmurun benim için yağdığından emin olmam.
tam tersi ya da. gündelik kaygı koşuşturmacasında üst üste gelen aksiliklerin insana bilinçli yapılıyormuş gibi gelen hissi.
halbuki hiçbir şeyin ya da durumla alakasız kimsenin kimseye kastı yok. özel bir iyi niyeti de.

ama ilk üç harfi ego olan bildiğim her şey gibi, koltuğunun altına kendince kanıtını da sıkıştırıp, kendiyle tıpatıp aynı şeyleri yaşayan daha milyonlarca insan olduğunu aklına dahi getir(e)meden, bir şeye (neye?) kafa tutma hali.
Yalnız kendi görüş ve çıkarlarına değer veren kimsedir.
benmerkezci. genellikle narsisistik kişilik bozukluğu nun emaresidir. egosantrik insanlardan şiddetle uzak durulması tavsiye olunur çünkü benmerkezci şahsiyetlerde vicdan duygusu gelişmemiştir, acımasızdırlar ve sadistik kişilik özelliği gösterirler. ancak ve ancak mazoşist bir kadın veyahutta erkek bu tip bir insanla ilişki kurabilir ve idame ettirebilir. (bkz: narsisistik kişilik bozukluğu)
her egosantrik insan kibirli değildir. egoistle karıştırılmaması gerekir. egosantriklerin en büyük özelliği empati yoksunu olmalarıdır.

egosantrik insanların bir kısmı yeterli olgunluğa ulaşamadığı için böyledir. yeteri kadar olgunlaşmamış insan empati de kuramaz. yolun ortasında dikilip telefonla konuşan adam da egosantriktir mesela. o anda dünya, o ve telefonla konuştuğu alandan ibarettir. o yoldan birilerinin geçeceğini düşünüp az kenara kaymayı düşünmez. ama böyle biri için kibirli diyemeyiz. bencil diyebiliriz, lavuk diyebiliriz.

yani her egosantrik egoist değildir. ama her egoist egosantriktir diyebiliriz.
dunning kruger sendromu olarak da adlandırılabilir. aslında Türkçe'de "cahil cesareti" diye özetlenmiştir. ego cahil cesaretinden başka bir şey değildir. https://mehmetortac.com/d...anlari-tanimanin-10-yolu/