bugün

Suya atıldığı zaman, içeriğinde bulunan sodyum sayesinde gaz kabarcıkları çıkararak eriyen ve suya homojen bir şekilde karışan ilaçlara verilen isim. Örnek olarak, alka seltzer, calcium c sandoz, aspirin plus c verilebilir.
çocukluğumuzda fanta sanıp içmeye kalktığımız, içen büyüklerimizi rahatsız ettiğimiz ilaçlar bütünüdür. harbiden neydi lan o, "içine ben atcam!" diye yarışa girer, çıkan kabarcıkları izler; rengi turuncuya dönünce de "fanta kapsülü buaa!" diye bağırırdık.
(bkz: efervesan tablet)
suya atıldığı zaman köpüren ilaçlardır. bu köpürme, içlerinde bulunan sitrik anhidrit, karbonik anhidrit gibi ek dolgu maddeleri ile sağlanır.
twitter fenosu olma yolunda ilerliyor.

--spoiler--
ayakkabı bile ayağıma vuruyo biz hala elizabeth....
--spoiler--
barsaklarda peristaltizmi azaltmak için kullanılan tablet.
Fışırtı.
Suya atıldığında hışhış edip eriyen ilaç. Küçükken hasta olunca Yedigün diye içirirlerdi. Bu yedigün'ün tadı niye garip deyince hastasın sen ağzının tadı yok derlerdi.
Suda sıçrayarak çözünen tablet form.

Konu ile alakalı bir sorum var:

Soğuk içecek içmeyi sevmediğim için evde bulduğum ginsengli bir multivitamini sıcak suyla yapıyorum.
Vitamin içerik olan denatüre olamaz diye düşünüyorum ama kofaktör olarak da kullanıldığı için belli de olmaz şimdi.
Bilen aydınlatırsa boşuna harcamayayım Allah bilir kaç paradır.
Halk arasında "suda gaynayan ap" olarak bilinen tabletlerdir.
yonca evcimik'in abone şarkısında değindiği ilaç türü.
(bkz: efervesan vitaminler)
(bkz: efervesan tablet)
yonca evcimik'in abone şarkısında da "efervesan vitaminler" olarak geçen kelime.
(bkz: efervesan vitaminler)
güncel Önemli Başlıklar