bugün

everestin zirvesine tırmanma denemesi başarısız olduktan sonra 'şimdi beni yenmiş olabilirsin, ama sen sadece bir dağsın bense bir insanım ve hergün kendimi geliştiriyorum' sözlerini söyleyen dağcı. sonunda everstin zirvesine tırmanan ilk dağcı olmuştur.
20 temmuz 1919 doğumlu * 29 mayıs 1953 yılında everestte zirve yaparak bir ilke imza atmış kişi
yeni zelandalidir. dagcilik hizmetlerinden oturu kralice tarafindan sir unvani ile onurlandirilmistir.
http://www.ntvmsnbc.com/news/432483.asp

artık aramızda olmayan bir 20.yy Survivorı.
dünyanın keşfedilmemiş noktalarına ulaşma sevdalısı cesur yüreklerden biri.
88 yaşında hayatını kayveden kaşif.
1957 senesinde de güney kutbuna gitmiş doğa aşığı ilginç bir abidir kendisi. aynı zamanda nepal'de pek çok hayır işi yapmıştır. fahri nepal vatandaşlığı da vardı.
ingiltere'de bir okulun öğrencilerine konuşma yapmak için çağrılmıştı. Konuşmanın konusu, onun zirveye tırmanış girişimiydi. Edmunt Hillary, bu girişiminde başarısız olduğunu kabul ettikten sonra bir süre durdu ve mikrofonu bırakıp, konuşma kürsüsünün yanında duran Everest'in büyük boy fotografı önüne doğru yürüdü. Sonra da fotografa dönüp, yumruğunu havaya kaldırarak, yüksek sesle koca zirveye meydan okudu: Beni bu ilk denememde yendin ama, senle davam bitmedi, ey Everest diye haykırdı.
Bekle beni, sana yine geleceğim ve seni bu kez, ayaklarımın altına alacağım Everest'e bu meydan okumasından sonra Hillary salondaki öğrencilere döndü ve onlara, bir yıl sonra ulaşacağı başarısının gizini o gün açıkladı; Beni bu kez yendiği için Everest gözümde şimdi daha da büyüdü ama dedi. Benim bunu bildiğim gibi, o da şunu iyi bilmek zorundadır: Onu yenemediğim için, bendeki inanç ve azim de daha büyüdü, daha güçlendi
Bu konuşmadan bir yıl sonra Everest, Hillary'nin ayakları altındaydı...
nepal'de büyük saygı duyulan ve adına bir vakıf olan dağcı/ kaşiftir.
Hayattayken, paralara resmi basılan ilk Yeni Zelandalıdır.
güncel Önemli Başlıklar