bugün

bu yil icinde 3.sezonu yayinlanacak olan ingiliz yapimi dizi. ingiliz aksanina hasta olanlar icin orgazmik anlar yasatabilir.
özellikle tarihi roman tadında dizileri sevenler için şiddetle tavsiye ettiğim ingiliz yapımı dizi.

downton kasabasında yaşayan aristokrat bir ailenin ve malikanelerindeki hizmetçilerin hayatı üzerinden ara ara - bence çok tadında ve hiç sıkmadan- güncel olaylar da işlenmekte.

dizinin ilk bölümünü açıp jenerik müziğini dinlemeniz 1900'lerin başlarına sürüklenmeniz için yeterli olacaktır.
icinde bi turk barindirmasiyla beni soke eden donem dizisi.. ingilizler olucak somurgeci pezevenkleri ( dostlar kiraathanesinden yaziyorum bilader) hic sevmesem de kabul etmek lazim ki bu adamlar aristokrasinin tanimini yapmislar.. iclerini bilsek de iste gene de sik kaliteli adamlar..

o degil de tinker tailor soldier spyda da acaip klas bi istanbul tanitimi ve hatta turkce konusma ve hatta turk bayragi gordukten sonra, bi an ingilizler bize medya araciligiyla mi yavsiyo diye dusunmedim degil..

nihayet alanyada antalyada nice azgin olgun ingiliz hatunlari sikerek buyuk fedakarlik yapan garson genclerimizin , basarilarinin meyvelerini topluyoruz ulkecek..

vatan sagolsun ! ( uymadi galiba buraya hömm )
üçüncü sezonun ilk bölümünün yayınlanmasına rağmen günlerdir türkçe altyazısının çıkmayışı delirtmiştir.
her anına her karesine her diyaloğuna bayıldığım ingiliz dönem dizisi.

spoiler s03e01

violet crawley: düğünden önceki gece damat gelini asla göremez.

cora crawley'in annesi: sizin için hiçbir şey değişmiyor, değil mi? devrimler oluyor ve krallıklar yerle bir oluyor ama yine de damat gelini düğünden önce göremiyor

violet crawley: siz amerikalılar geleneğin önemini hiçbir zaman kavrayamadınız.

cora crawley'in annesi: evet kavradık. sadece bize hükmetmesine izin vermiyoruz. avrupa'yı savaşa götüren tarih ve gelenekti. belki de bu kadar önem vermemeyi öğrenmelisiniz.
yaşam tarzlarını hiç sevmediğim halde 3 sezondur izlediğim ingiliz burjuvazisini anlatan kaliteli yapım. Canına yandıklarım nasıl da güzel izletiyorlar kendilerini. ingiliz aksanı fln severiz güzel de misal geçenlerde izlerken aklıma şu geldi: "bu mr. bates neden kafamızda kahraman imajı uyandırmış , naptı ki?" cevap veremedim ama severiz. 3.sezon yılbaşı özel bölümüne gelirsek ;
--spoiler--
zaten koca dizide bir tanecik güzel hatun kişisi vardı (sybil) onu da harcadılar. Şimdi matthew crawley de öldüyse...yapmayın!
--spoiler--
Downtown Abbeydizisi sonunda Türkiye’de yayınlanacak! Dünyada oldukça ses getiren ve hayranı olduğum dizi Downton Abbey, Nisan ayında SinemaTV ekranlarında dizi severlerle buluşacak.Dizinin ilk bölümü 5 Nisan Cuma günü saat 21:00’da yayınlanacak,tüm arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.
neden ülkemizde bu kadar kaliteli dizilerin olmadığını merak ettiren, roman gibi dizidir.
tek kelimeyle mükemmel bir dizi.
aristokrat/asilzade bir aile ve malikanelerindeki hizmetçi takımını, 19.yüzyıl sonrası 20. yüzyıl başlarını konu alan keza 1912'li savaş yıllarının roman tadında anlatıldığı 9.0 imdb puanı ile dikkat çeken ingiliz dizisi.

--spoiler--

1912 yılında türk ateşesi kemal pamuk'un arnavutluk bağımsızlığını konuşmak üzere diziye dahil olması ile izlemeyi bırakmış bulunuyorum. zira 1912 yılında henüz bir türkiye yok, dolayısı ile soyadı kanunu ve türkiye ateşesi de.
--spoiler--

ingilizler'in tanıdığı türk sayısının iki olmasından mütevellit isim ve soyisim birleşiminden bu ismi yarattıklarını düşünüyorum.

(bkz: mustafa kemal atatürk)

(bkz: orhan pamuk)
cok sevdigim yabanci dizidir ozellikle o evin icinde izlerken kaybolmayi cok severim.
--spoiler--

--spoiler--

3. bölümünde Gülse Birsel'in yazısında ifade ettiği üzere Mustafa Kemal Atatürk ile Orhan Pamuk karışımı bir isimle Kemal Pamuk isimli bir kişinin girdiği ve evin kızının odasında Hakkın rahmetine kavuştuğu dizidir. Onun dışında ingiliz aristokrasisini mükemmel anlatan, sınıf farkını da işleyen sürekli şaşırtan bir yapımdır... izleyin derim
--spoiler--

--spoiler--
Dizi gibi dizi nasıl olur gösteren, bu akşam itibarıyla ingiltere'de 4. sezonu bitirmiş, Türk dizilerine örnek olması gereken ingiliz dizisidir efendim.
çok ağır ilerleyen, bir dönem dizisi ama ingiliz oyunculuğunu beğenen ve aksanını sevenler için izlenebilecek bir dizi.
3. sezon sonrası ağır düşüş yaşasa da güzel dizidir. tavsiye edilir.
3.sezon 9.bölüm christmas special hiçbir yerde olmayan dizi!!

S2e9 christmas special da varmış mesela, hem de bir buçuk saatlik kocaman bir bölüm, onu izlemeden üstüne bir sezon izlemişim. Ama bu farklı. S3e9da çok önemli şeyler oluyor, spoilerları okudum malesef.. S4e1'e başlayınca da baya bişey kaçırdığınızı farkediyorsunuz zaten.

Nerden izleyebilirim bilen var mı acaba.. Youtube'da bile yok yabancı sitelerde de.. Ne vardı bu kadar her yerden silecek!
Sevdiğim bir YouTuber önerdi diye bakayım bir dedim. Aşırı sıkıldım şimdiden daha 3. Bölümdeyim dönem dizilerini sevmiyorum neyse biraz aksanımız gelişsin bari. Hem şu anda doğru düzgün bir karaktere de bağlanamadım. 1. Sezonu bitireyim de hâlâ beni çeken bir şey yoksa bırakırım.

E: sybil ah yeni aşkım. Mecbur senin için bitiricez diziyi. Hiç derdim tasam yokmuş gibi oturmuş dizi izliyorum bazen kendi rahatlığıma çok şaşırıyorum. Çok değil 2 ayım kaldı eğer her şey bitmezse okuldan da atılacağım. Neyse gidip sybil hangi kadın hakları protestosuna katılacak diye bir bakayım. Niye böyle güçlü bir karakteri sönük yapmışlar. Ablası olacak kızdan çok daha güzel derdiniz güzellikse eğer. Ki ablası aşırı zeki gösteriliyor ama sadece ucuz planlar peşinde.
netflix türkiye'de bulunan en iyi dizilerden biri.
Temiz ingilizce öğrenmek için ideal bir dizi.