bugün

yıllar önce yasaklanmış bir kitap sybil. o zamanlar alıp okuyan da kaldırmıştır sanıyorum bu kitabı bir yerlere, merak edip okumak isteyen çocuklarına okutmak istememişlerdir kanımca. birkaç yıl önce e yayınlarından tekrar çıktı kitap. gerçek bir hikaye midir bilinmez ki aksi ispatlanmadı, oldukça sürükleyici ve etkileyici bir hikaye. sanırım 70 li yıllarda filmi çekildi ama kitabı okumamışsanız filmi izlemeniz pek bir anlam ifade etmez çünkü kitap kadar başarılı değil bu film. çekimler de bir o kadar kötü.

hele annesinin, henüz 3-4 yaşlarındayken cybil'in cinsel organına hortum sokup diğer ucundan kızının içine su akıttığı ve onu bu halde yürümeye zorladığı satırları okuduğunuzda kanınız çekilecektir eminim. annesinin uyguladığı işkenceler neticesinde, sybil'deki kişilik bölünmesinin nasıl meydana geldiğini öğreniyor, okurken inanamıyorsunuz başına gelenlere.
dünyanın en güzel kitaplarından... sürükleyici olduğu kadar bilgilendiricidir. kesinlikle okunmalıdır.
şu ana kadar yazılanlara ek olarak, Sybil önce kitap; sonra 70'lerde ilk beyaz perdeye uyarlanış ve devamında 2007'de tekrar çekilmiştir filme.. Açıkçası son uyarlanışını, oyuncuların performansı ve hikayenin karamsarlığınında, yüksek dozdaki arka plan çekimleriyle desteklendiği çok hassas bir dram olarak karşımıza çıkıyor. Filmi Türkiye'de (bildiğim kadarıyla) sadece Digiturk/Moviemax kanalı vizyona koydu Ocak'09 da. Türkçe dublaj ve(ya) altyazı da konabilen filmin başka bir yerde satıldığını görmedim. Fakat kendinize de en azından başka bir gözle bakmanızı sağlayan, varsa dvd-vcd arşivinize eklemeniz gereken bir yapıt.
iki kez okuduğum, kitabı ödünç verdiğim kişilerden geri gelmemesi üzerine 4 kez satın aldığım, şu anda kitaplığımda olmayan, severek okuduğum kitap.
an itibariyle izleyip hayran kaldığım, kitabını daha da merak ettiğim film. yaşanmış mı yaşanmamış mı umrumda değil. beni yaşanmış kadar etkiledi.