bugün

yönetmenliğini orhan oğuz'un yaptığı ve başrollerini fikret kuşkan, derya alabora, mevlüt demiryay ve menderes samancılar'ın paylaştıkları, sokakların vahşiliğinde tutunamayıp, bir barda barmenlik yapan bir cücenin evine yerleşen bir travesti'nin hayatını özetleyen film. filmde fikret kuşkan sergilediği travesti performansı ile bir kez daha hayranlık kazanmıştır.
90'lı yıllar, türkiye sineması'nın en başarılı örneklerinden biri..
(bkz: menderes samancılar) 'ın oyunculuğunu konuşturduğu film.
ismi en az film kadar guzel olan turk sinemasi.
SON DERECE iÇ Li VE HiSLi BiR FiLM. FiKRET KUŞKAN HAYRANLIĞIMIZIN TEMELi.

diyorlar ki donerse senindir
icini acip bakmaya korkuyorum.. ve
doneNleri donduren o guce siginiyorum.
1992 Orhan Oğuz imzalı Dönersen Islık Çal'da Fikret Kuşkan ilk önemli çıkışlarından birini yapmış ve kendisinin de kolay kolay (son dönem Babam ve Oğlum ve Mustafa Hakkında Herşey gibi fimlerdeki performansı yeniden yakalayana dek) ötesine geçemediği bir oyunculuk sergilemiştir.
izlenilmesi gereken türk filmlerinden. fikret kuşkanın parladığı filmdir bile diyebiliriz yani sözlük. yerini getirmişken yaptığım nacizane kıllıktaki esprimi de belirteyim:

dönercideyiz. * sipariş ettiğim pide döner geldi ve lakin bir garip gözüküyordu. bunun üzerine şu cümleyi kurdurttu bana bilinçaltım ve güldük ziyadesiyle:

- dönersen ıslık çal!
yıllardır hep çok sevdiğiniz şarkıyı radyoyu açtığınız zaman, sonuna denk gelirsiniz ya öle oldu hep benim için bu film. çok ama çok istememe rağmen bir türlü bulamadığım filmdir. umarım bir gün izleyip tekrar fikret kuşkan'a hayran kalırım.
dvd,vcd ve herhangi bir kaydı piyasada olmayan filmdir. özel gösterimler veya absürt saatlerde televizyon kanallarında nadiren rastlayabilceğiniz filmdir.
fikret kuşkan 'ın oyunculuğu damga vurmustur.film içi mesajlar da insanların genel bakış açılarını eleştirmiştir.
Filmi ilk incelediğimde ilgimi pek çekmemişti ama cidden eğer en bilinen masumiyet filmini biliyorsanız buna da bakınız efenim.