bugün

bu kurşunun bir insana gelmesi durumunda vücudunun o kısmını paramparça eder. fakat gel böğrüme dom dom kurşunu diye sözü olan bir türkünün oyun havası olduğundan ve yıllar yılı bu türküyle insanları göbecik atarken gördüğümden olsa gerek bu dom dom kurşunu aklımda çok şirin bir şey olarak kalmıştır.
bir dönem ibrahim tatlıses'ten dinlediğimiz şarkı.

Kaşların arasından
Dom dom kurşunu deydi
Bir avcı vurdu beni
Bir avcı yedi beni
Ah dedim ağladım yaremi bağladım
Eğdi yar boynunu eğdi
Allah Kerimsin dedi
Hançer yarası değil
Dom dom kurşunu deydi

Gel gel gümüle gel
Böğrüme dom dom kurşunu
Gel gel gümüle gel
Böğrüme dom dom kurşunu

Mahsuni yar benim halimi anlasaydı
Bütün dertliler gibi inleyip dinleseydi
Ah dedim ağladım yaremi bağladım
Eğdi yar boynunu eğdi
Allah Kerimsin dedi
Hançer yarası değil
Dom dom kurşunu deydi

Gel gel gümüle gel
Böğrüme dom dom kurşunu
Gel gel gümüle gel
Böğrüme dom dom kurşunu
"bir avcı vurdu beni, bir avcı yedi beni" sözleri eşliğinde göbek atılmasını sağlayan şarkı.
manda yuva yapmış söğüt dalına
yavrusunu da sinek kapmış gördün mü
tiridine tiridine tiridine bandım
bedava mı sandın para verip aldım

tarzının en güzide örneklerinden olan seksapeli yüksek türkü...
bu turkuye gore kaslari bitisik olmayanlarin domdom kursununu yiyeceklerinden ötürü bitisik kasli kisilerin ise secilmis ve kursuna karsi serbetlenmis insanlar oldugunu mustulayan turkumuz. da vincinin sifresini cözmüs gibi sevindigim icin iznizle turku göbek atarak satirlarimi noktaliyorum. (bkz: mesela yani)
biri de çıksın lorke, dam üstünde un eler, osman aga gibi şarkılarla şunu bir ultimate, retro ya da ne bileyim maxi mix yapsın dediğim fena halde azdırıcı, coşturucu allaturca eser ...
her duyduğum da mutlu ediyor; aklıma kemal sunal geliyor*.
bir zamanlar favori olan deli yürek dizisindeki kısık sesle konuşan kötü karakterin * başına isabet eden kurşundur. ancak öldürmemiş, sadece kafasında sargıyla 3 bölüm dolaştırmıştır..
Kaşların arasından
Domdom kurşunu değdi
Bir avcı vurdu beni
Bin avcı beni yedi

Ah dedim ağladım
Yaremi bağladım
Eğdi yar boynun eğdi
Mevlam Kerimsin dedi
Hançer yarası değil
Domdom kurşunu değdi

Gel gel gümle gel
Gel gel gümle gel
Gel böğrüme domdom kurşunu
Bugünüm harap oldu

Dünden iyi midir ki
Doktor hasta ben hasta
Benden iyi midir ki

Ah dedim ağladım
Yaremi bağladım
Eğdi yar boynun eğdi
Mevlam Kerimsin dedi
Hançer yarası değil
Domdom kurşunu değdi

Gel gel gümle gel
Gel gel gümle gel

Mahzuni yar benim
Halimi anlasaydı
Bütün dertliler gibi
inleyip dinleseydi

Ah dedim ağladım
Yaremi bağladım
Eğdi yar boynun eğdi
Mevlam Kerimsin dedi
Hançer yarası değil
Domdom kurşunu değdi

Gel gel gümle gel
Gel gel gümle gel
Aşık Mahzuni Şerif
adını hindistan'ın batı bengal bölgesinde dum dum kentinde kurulu silah fabrikasından alan çelik çekirdeğinin ucu haç biçiminde çentilmiş tüfek kurşunudur. geldiği yerde parçalanarak büyük etki yapar.
bir asık mahsuni serif ağıdı.

Ferhan şensoy, ferhangi şeyler türkünün nasıl popüler malzeme olduğunu eleştirir:

--spoiler--
asık mahsuni serif'in evini yakarlar köyünü terketsin, diye. o da ben buralıyam köyümü terketmem, dedi. Evini onarır, yeniden yakarlar, yeniden onanır, yeniden yakalar da, yeniden yakmak için onarmasını beklerken bir gün dellnir mahzuni ve erim erim eriyesini söyler.

12 mart'ta bir yiğit, solcudur, diye vuruldu da dom dom kurşununu yaktı. siz diskoda dingilledeyin diye değil.
--spoiler--
kaşların arasına değen şey.
farid farjad üstad'ın yorumuyla ;

http://www.youtube.com/watch?v=CjDnX9RjFAA&feature=related
kaşlarının arasına dom dom kurşunu degdi
bir avcı vurdu beni bir avcı yedi beni
hay o avcının bogazında kalırım inşallah , türünden bir agıt olmasına ragmen günümüzde hareketli bir şarkı olarak dinlenilir gayette güzel bir şarkıdır, ibrahim tatlıses ile ilgili olan videosu ise gülmekten kırıp geçirir.
http://www.youtube.com/watch?v=Wibj-T6nOic

izlerken gülmekten ölebilirsiniz onun için yanınızda telefon bulundurun acil servisi felan aramak için.
Adındaki asaletiyle birlikte insan içinde nükleer bomba etkisi yapan kurşun türü.

Endamından, karizmasından, yakışıklılığından, delikanlılığından, yürü beeliğinden olsa gerek birçok türküde söylene gelmiştir.
Adındaki asaletiyle birlikte insan içinde nükleer bomba etkisi yapan kurşun türü.

Endamından, karizmasından, yakışıklılığından, delikanlılığından, yürü beeliğinden olsa gerek birçok türküde söylene gelmiştir.
kahramanmaraş'ta; solcu olarak bilinen bir delikanlının çarşının orta yerinde alnının ortasından dom dom kurşunu vurulması üzerine, aşık mahsuni şerif tarafından yakılan türküdür. söz ve müziği kendisine aittir.

ibrahim tatlıses bir yana ilyas salman da öyle içten söyler ki bu türküyü dinlemeye doyamazsınız.

"kaşların arasından
domdom kurşunu değdi
bir avcı vurdu beni
bin avcı beni yedi

ah dedim ağladım
yaremi bağladım
eğdi yar boynun eğdi
mevlam kerimsin dedi
hançer yarası değil
domdom kurşunu değdi

gel gel gümle gel
gel gel gümle gel
gel böğrüme domdom kurşunu

bugünüm harap oldu
dünden iyi midir ki
doktor hasta ben hasta
benden iyi midir ki

ah dedim ağladım
yaremi bağladım
eğdi yar boynun eğdi
mevlam kerimsin dedi
hançer yarası değil
domdom kurşunu değdi

gel gel gümle gel
gel gel gümle gel
gel böğrüme domdom kurşunu

mahzuni yar benim
halimi anlasaydı
bütün dertliler gibi
inleyip dinleseydi

ah dedim ağladım
yaremi bağladım
eğdi yar boynun eğdi
mevlam kerimsin dedi
hançer yarası değil
domdom kurşunu değdi

gel gel gümle gel
gel gel gümle gel
gel böğrüme domdom kurşunu".
ayı ve domuz avcılığı için kullanılan tek dökülmüş kurşundur ve diğer ismi fırdöndüdür, isabet noktasında büyük ve derin delik açar.
farid farjad' da çok güzel yorumlamıştır.

http://www.youtube.com/watch?v=CjDnX9RjFAA
http://www.facebook.com/#...v=426147711736&ref=mf
ibo rahmetli mahsuni serifin bestesi domdom kursunuyla yedi tane ödül almis ve mahsuni serif e programinda soruyor. hocam nasil oluyorda ben yedi ödül aliyorum sen bu sarkidan dolayi hapis yatiyorsun .

asik mahsuni serifin cevabi ise cok orjinal.

-ee evladim dünyanin kanunu böyle, arilar yapar ayilar yermis.
bu gece itibariyle ibrahim tatlısese değmiştir.
afedersiniz ama ibrahim tatlıses'e girmiştir.
klibini hatırladım da bir sürü kız kurusu bilardo masası etrafında saçma sapan müzik eşliğinde dans ediyorlardı, gerçi ibrahim tatlıses'in bilardo oynadığı hatun taş mı taştı ama bu olayı kurtarmamaktaydı, klibin sonunda ki ooomayygaaad repliğide hafızama kazınmış bulunmaktadır. zamanın hitlerinden.
ibrahim tatlıses in amerikan bilardo'sunun tüm inceliklerini, etrafındaki ilik gibi hatun larla gösterdiği klibin şarkısıdır. bir eavcı vurdu beni eaağğhhh biğn eavcı yeğdiğğ beni kısmı süperdir.
ibrahim tatlıses'ten çok mahsuni şerif ve kemal sunalile özdeşleşmesi gereken türkü.