bugün

Ürün ithalatına vergi koyup, imalatı Türkiye'de gerçekleştirmek için hammaddeye vergi sıfırlaması olsa; her şekilde ekonomi düzelir ve işssizlik biter. Zenginler kolay yoldan kazanacağı ithalat yapmak ve zenginleşmek dururken, ne diye üretsin ve işçi çalıştırsın ki? ihracat rekoru büyük bi' hikaye. Bu sistemde dolar yükselmesin de ne yapsın?
camdan asansörde aşağı inerken karşıdaki insanların ve binaların yükseldiğini düşünmekle aynı şeydir doların yükseldiğini söylemek.

görsel

doların yükselme sebebi ise bol bol karşılıksız para basman ve senin paranın değersizleşmesidir.
Adalet sisteminin iyi işlememesi.

Adaletin olmadığı bir ülkeye yatırımcı gelmez.
Yanlış ekonomi politikalarıdır.
şunlar olmasın ????

Türkiye'nin teröre karşı mücadelesine de değinen Yarar, "Terörün Türkiye'ye
maliyeti yaklaşık 700 milyar dolar. Türkiye, 700 milyar dolar ile neler yapardı
biliyor musunuz? Türkiye'nin şu anda beş kuruş borcu yoktu ve Türkiye'nin
üzerine bir Türkiye daha yapılmıştı." şeklinde konuştu.

https://www.hurriyet.com....700-milyar-dolar-41044692

AKP'li Fatma Betül Sayan Kaya, Suriyeli mülteciler için yapılan yardım miktarını açıkladı.
Kaya'nın belirttiğine göre yapılan yardım miktarı 40 milyar doları aştı .

https://www.birgun.net/ha...miktarini-acikladi-284446

devletin maaş ödeyemeyeceği , yağmanın , kaosun , kitle halinde iflasların
yaşanacağı günler gayet yakın ....
Don değiştirir gibi merkez bankası başkanı değiştirmek. Ekonomiden zerre kadar anlamamak gibi bağğzı küçük şeyler.
almanya' nın bize büyü yapması.
iktisadsızlık yüzünden müstehlikler(tüketiciler) çoğalır, müstahsiller(üreticiler) azalır. Herkes gözünü hükûmet kapısına diker. O vakit hayat-ı içtimaiyenin medarı olan "san'at, ticaret, ziraat" tenakus eder. O millet de tedenni edip sukut eder, fakir düşer.

Said nursi
Tabikide ekrem imamoğlu dur.
Mutlu musun imamoğlu?
elbetteki cehapedir. adam sırf dolar yükselsin ülke krize girsin diye suratını yumruğa vurdu gidip..

lan böyle yazıyoruz ama gerçek sanır bunlar şimdi *
dış minnaklar.
(bkz: recep tayyip erdoğan)

Ydk saraymış, yazlık saraymış, kendisine özel uçak filosu, lüks ve sefahat dolu yaşamı için örtülü ödenekten har vurup harman savulan paralar...

Ama sana bana gelince "şükret"...

Biri yer, millet bakar.
dolar kullanıp amerikayı zengin eden salaklar düşünsün .

dolar üzerinden köşeyi dönerken iyi ama .

piçler .
halk tv izledim cevabı aldım .

muhalefet iktidar olsaymış dolar bedava olcakmış .
yanlış başlık.
doğrusu; "türk lirasının dünya para birimleri karşısında değer kaybetmesinin sebepleri" olmalıydı

tanım:
en önemli 3 sebep: 1-bağımsız adalet 2-bağımsız eğitim 3-insan haklarının kısıtlanması.
bağımsız adalet olmaz ise, ülkeye yatırımcı gelmez. çünkü güvenmez = paran değer kaybeder.

bağımsız eğitim olmaz ise, eğitmenler sadece sistemin kölesi olur çocuklara özgür irade ile eğitim veremezler. üreten nesil yetişmez dışa bağımlı olursun = paran değer kaybeder.

insan hakları olmaz ise, insanlar o ülkede huzursuz, güvensiz, yarın ne olacak korkusuyla gelecek kaygısı yaşarlar. çalışamaz, üretemez = paran değer kaybeder.

kısa süre de olsa avrupa da yaşayan kişi söylediklerimi çok iyi anlayacaktır.

hesap yapmayı bilmeyen, iyiye iyi kötüye kötü diyemeyen, bir insana, bir siyasetçiye tapan, eğitimden yoksun, sorgulamayan, sorgulayamayan insanların bu kötü gidişat üzerinde büyük payları var.
a haber izledim orada tüm sırrı verdiler, Kılıçdarmış.
kılışdar'dır.
Dış güçler deyip konuyu kapatalım en iyisi iyi uykular Türkiye.
--spoiler--

şimdi efendim malumunuz dolar anasının nikahına doğru ciddi bir yol aldı. bu sırada iş gücümüz ucuzladı, alım gücümüz zayıfladı, dolar üzerinden borçları olan şirketlerin borçları katlandı. bende az çok eski dönemleri hatırladığımdan bir karşılaştırma yapmak istedim ki durum daha net anlaşılsın.

1986 yılı dolar kuru: 1 dolar 669.4 tl.
1987 yılı dolar kuru: 1 dolar 855.7 tl.

fark:186.3

1989 yılı dolar kuru: 1.120,80 tl.
1990 yılı dolar kuru: 2.607,60 tl.

1 yıl öncekine göre fark: 1.486,8 0 tl (%115 artmış bir yıl önceye göre sadece bir yıl. vay babayın kemiğine)

1994 yılı dolar kuru: 29.704,30 tl (oha oha oha oha ne oluyoruz lan? ne oluyoruz yani, bu nasıl bir ülke? bu nasıl bir ekonomi? bu ülke de yaşamak kadar zor bir şey olabilir mi? 8 yılda dolar tam: 44 kat artmış; oradan paraya bir "0" eklemenizi rica edebilir miyim?)

ek yorum, bunaldım anasını satayım bu kadar karanlık bir tablo... nasıl düzeldi hayret. ama daha değil daha düzelmesi için daha da berbat olması gerekiyor. neyse devam ediyorum efendim;

1996 yılı dolar kuru: 81.083,60 tl. (2 yılda 2.6 kat daha dolar yükselmiş. yakında bir 0 daha geliyor desenize.)

1997 yılı dolar kuru: 151.429,00 ( gene ikiye katlandı.)

1998 yılı dolar kuru: 260.040,10 (gene ikiye katlandı.)

1999 yılı dolar kuru: 420.126,20 (hadi gene iyiyiz artış yüzde 60 civarı.)

2000 yılı dolar kuru: 623.704,00 (ohhh harika sadece %50 bir artış var. mükemmel iş derviş baba) 

2001 yılı dolar kuru: 1.225.411,80 (olur ya ne önemi var daha önce de paramız bu kadar değer kaybetti.)

ve hükümet ekonomiyi skip atan akp hükümetine geçer;;;;;;;; 

2002 yılı dolar kuru: 1.505.839,80 (uvv beybi %15 değer kaybı.)

2003 yılı dolar kuru: 1.493.067,80 (uvvv cumhuriyet tarihinden beri bir ilk yaşanıyor sayın seyirciler dolar yılı zararla kapattı)

2004 yılı dolar kuru: 1.422.341,20 (allah iki yıl üst üste dolar zarar yazıyor. ulan erdoğan batırdın ekonomiyi)

kaynak

ve paradan 6 tane sıfır atılır. son 30 yılda paranın değer kaybından doğan 6 sıfır gerisin geri postalanır.

2005 yılı dolar kuru: 1,34079 tl (dolarda erezyon devam ediyor, 3 yıl üst üste dolar değer kaybetti, batırdın bizi erdoğan ekonomiyi siktin attın yani ne güzel tl ile kazanıp parayı dolara gömüyorduk ve bizim çok güzel bir hayatımız vardı. işte bunlar hep erdoğan nefretinin nedenleri.)

2007 yılı dolar kuru: 1,30151 tl 5 yıldır dolar aynı seviye de dizginleniyor. zannedersin tl değil sterlin mubarek. hayinsin erdoğan oysaki o dolar ivmesini bozmayacaktın erdoğan. senden nefret ediyorum erdoğan)

2009 yılı dolar kuru: 1,54706 tl (dünya krizi teğet geçiyor. kötü erdoğan)

2010 yılı: fetö ile ilk gerilim yaşanıyor. suriye de savaş çıkıyor. tüm dünyada anti erdoğan propagandası başlatılıyor. gezi eylemi başlıyor. darbenin ilk emareleri gözüküyor.

2012 yılı dolar kuru: 1,79250 tl (canım ülkem benim seni çok seviyorum ama birileri senden pek hoşlanmıyor gibi)

2015 yılı dolar kuru: 2,72025 (çanlar ülkemiz için çalıyor. üç yılda yüzde 60 değer kaybı.)

darbe oluyor. abd operasyon çekiyor. avrupa birliği ayrı sıkıntı. mısır ayrı sıkıntı. ırak ayrı sıkıntı. rus uçağı düşürülüyor o ayrı sıkıntı. fed moody vs. ülkemizi yatırım yapılmaz olarak gösteriyor. doğu karışıyor. pkk fırlıyor. chp elinde tuzlukla koşuyor. ışid bombalar patlatıyor. öz yönetim ilanı bastırılıyor. oluyor oluyor oluyor oluyor. en son başkanlık rejimine geçiliyor.)

2018 yılı bu gün için dolar kuru: 6.24 tl.

eee babam tamam kriz var. yok diyenin kalbi kurusun. lan bu ülke hiç krizden çıkamamış ki bu adamın zamanı haricinde. bu adam olmasa o 10 yıllık süreç olmasa zaten halimiz ne haldeydi? hesapladın mı sen?

bu adamın krizi bile diğer dönemlerin normalinden iyi. normalde ortalama 1 yılda, dolar 2 kat değer kazanırken. kriz başlıklarının açıldığı tarih olan 2015 yılından beri dolar 3 yılda 2 kat artmış.

kötü bir durum mu?

evet.

ama erdoğan'ı sizlere yedirmeyiz aslanım. 

ben kendimce bir hesap yaptım.1 dolar 1000 lira olana kadar erdoğan'ın kredisi var. çünkü o olmasa 1 dolar'ın şu an 1000 lira civarına gelmesi gerekiyordu. görünen köy kılavuz istemez. 

öpüldünüz.
--spoiler--

https://eksisozluk.com/entry/81445960
kesinlikle dış mihraplar

yoksa biz aldığımız kredileri deve etmedik

hep üretime ihracata yönelttik

hiç yancı falan güzelleitirmedik

hep dış mihrapların işi.

dış mihraplar.
Dışa bağımlı olmamız.

O kadar özelleştirmeye rağmen cari açık kapatılamadığı için.

Eğer üretim olsaydı bu kadar dışa bağımlı olmasaydık belki bu kadar etkilemezdi ama herşeyimiz ithal edildiği için dolar götümüze kaçmaktadır.

Abd'nin doları falan çektiği yok, yada oyun oynadığı yok, öyle olsa euro da yükselmezdi. dünya genelinde tl değer kaybediyor, buda piyasaların güvensizliğini gösterir, güvensizlik yanlış politikadan kaynaklanır.

Şimdi baştakilere birşey desen fetöcü derler ama durum bundan ibaret ekonomik olarak çökmüş durumdayız, ona buna iftira atmayın, dış mihraklar demeyin, biraz suçu kendinizde arayın.

Elde avuçta ne varsa sattık ama hala borçluyuz boku yemişiz biz, geçmiş olsun türkiye.
Son 2 liralık artışın büyük kısmı siyasidir.
reza zarrab olayları ve etkileridir.
daha önce yurt dışında maksimum yüzde 3-4 puan pirim yapan dolar, yen , avro ,yuan türkiyede tl ile hazine bonosunda çalıştırıldığında 6-7-8 puan net prim yapıyordu.

eşek yükü ile para giriyordu ülkeye. aslında bu çark gayet güzel dönerdi.

neden bozuldu...

1- suriye savaşı. orada kaybedilen eşek yüküyle para.
2- türkiyeye giren 4 milyon asalak arap. sadece hazine 50 milyar dolar kaybetti.
3- araplarla aramızın bozulması.
4- başkanın bitmez tükenmez selahettin eyyubicilik hırsı.
5- işi bilen kadronun akp den kopması ( ali babacan başta olmak üzere )
6- yurt dışında akp ve tayyibin cihatçı kabul edilmesi.
7- hazine garantili yol köprü hastane saçmalıkları.
8- s-400 füzesi
9- papaz. (cia ajanı )
10- gereksiz erken seçim ve onun getirdiği belrisizlik.
11- damadın ekonomi maliye bakanı olmas ( yeminlen bakanlığa çaycı yapmam)
12-bahçeli ile ittifak. ulan o adamla aynı yola gidilirmi. ne ecevit ne mesut bi daha belini doğrultamadı.

ve en sonuncusu. i l a h i a d a l e t.

yani bence yüce allah.

milletin amına koyan adamlara, yandaşlara , partizanlara yedirilen paralar, ihaleler veren bir bozuk hükümet . yurt dışında gelen muallak paralar. para kutuları. 1000 odalı saçam sapan saraylar , adaletin reziliiği. hırzılık yolsuzluk yandaş kayrma gırla.

allah haksızlığa razı gelmez. bekler. en sonunda cezayı vermek için bekleyendir yüce allah.

ben öyle düşünüyorum.
ekonominin balon olduğu son 5 yıldır belliydi ancak mevcut rezervlerle gerektiğinde müdahale edildi. fakat son sene ayyuka çıktı. özellikle balonun fıs dediği an 24 haziran seçimleri öncesi patates ve soğan fiyatlarıyla 0.1 iq seviyesinin üstündeki tüm vatandaşlar bile anladı. o andan itibaren elimizdeki kalmayan dolar stoku için bir takım necmettin batırel gibi beyefendiler çıkıp 3 seferde bam bam bam 30 milyar dolar satarak ekonomiyi kurtaracağını zannediyordu. bunu dediği sıralarda 27milyar$ stoğumuz kalmıştı. yani 3milyar$ da kredi çekip bamlicaktı. piyasaya. sonra fısın sesi yükselince bir olay bulup ekonomi balonun patlamasını bir olaya bağlamaları gerekiyordu bu da rahip olayı oldu. amerika bizden hiç bir mal almasa bizim 3 - 4 milyar $kaybımız olurdu. ancak hatırlarsanız merkez bankası 1milyar $ piyasaya dağıttığında bile 10 kuruş düşüyordu dolar. bir günde 1 tl artan dolar için gereken hesabı siz yapın. bu doların artma sebebi rahip olayı değil. rahip en fazla tuzu biberi olmuştur. asıl ekonomiyi çorba yapanlarla çorbanın tadının iyi olduğunu söyleyenler suçludur.