bugün

Öyle olacak zaten.

Duygu psikoloji işin içinden çıkınca sorunlar %80 azalır.
Yapay zeka acilciler ve cerrahlar hariç alayını çöpe çevirecektir.

Hatta robotik yapay zeka cerrahları da çöp edecektir.
(#14759698)
Zor meslek...

Kemal hoca var bizim...

Bir hastayı ölümden döndürdü, 15 gün uğraştı, ihtimalsizlikten aldı yani...

bir gururla yanlarına gitmiş tabi, teşekkür falan bekliyor.Hastanın ilk lafı “çok sevenim varmış, dualar yaşattı beni” Kemal hoca da tebessüm etmiş odayı terketmiş.Dedim Kemal hocam arkandan da “suratsız” demişlerdir.
Şahsen bir öğretmen olarak kimse kusura bakmasın ama bundan daha kutsal hiçbir meslek olamaz. Sağlıktan daha değerli bir şey olmadığı için. Şimdi yaşıyorsun mesela o yüzden eğitimin önemli, evlilik hayalin var, kariyer hedefin var, paran önemli, evin önemli. Ama sen yoksan hiçbir şey de yok.

Ama bazı doktorlar da var ki belli sadece beyni var ama insani becerileri sıfır. Hasta psikolojisini, empatiyi hiç bilmiyorlar. Robot gibi tahlil yapıp robot gibi nurofen falan sallıyorlar. Ya da hastaya güler yüz göstermiyorlar bağırıp çağırıyorlar. Böyle insanlar doktor olmasın lütfen ya. Kimisi de var ki rahatlatıyor seni yardımcı oluyor. Canın kime emanet biliyorsun yani. Öyle bir doktora gitmek ister insan. Güven vermeyen, güler yüzlü olmayan bir doktora gitmek istemez ki... O zaman ne kendin mutlu olursun ne hastanı mutlu edersin. Ne anlamı kaldı doktorluğun?
içerik bulunamadı.
yıllardır bu mesleği yapıyorum. işimi hiç seven biri değilim, hiç olmadım. çok sevmeye çalıştım ama ailemin kısıtlı imkanlarını, beni ve kardeşlerimi güç bela okutmalarına şahit olduğumdan hayatımı kurtarmaya yönelik tıp seçimini yaptım ve hayatımı bu mesleği icra ederek sürdüreceğim, aileme bu mesleği icra ederek ekmek getireceğim.

fakat "çok egolular, aman çok götleri kalkık" falan diyen tipler ulaşamadığı ciğere mundar diyen tipten farksızlar nazarımda. o mesleğe atılana kadar çekilen çileleri, kanser komiteleri, uykusuz geçen nöbetleri, ayda neredeyse 10'a yakın ameliyata girmeyi, saçma sapan tiplerle muhattap olmak zorunda kalmaları ve bazı kendini bilmezlerin yersiz tehditlerini, evine, evleneli 1.5 ay olduğun eşinin yanına bile dönemediğin günleri siz nerden bileceksiniz. anca bok atmayı bilirsiniz, neymiş çok havalılarmış da çok egolularmış da... hele acilde geçmiş lanet bir geceden sonra vizitlerde koştur, sabah en az 30-40 hastayla uğraş, sonra o sinir ve uykusuzluk halinde hayata sitemli bir şekilde bir tavır görünce bizden "ay havanız batsın, burunları çok yukarda, kendini beğenmişler" gibi tepkiler alalım. canınız sağolsun ne diyeyim...
Egosu düşük insanların ara ara salladığı canım mesleğim. Ben dünyanın en kutsal mesleğini yapıyorum. Siz istediğiniz kadar kudurun umrumda değil.
hem bir meslek olarak, hem de insanlık olarak üstün özellikler gerektirir.
ego manyaklığı yaratan meslektir. doktorlar egoları coşmuş yaratıklardır. allah göstermesin. allah mecbur bırakmasın.
insanı en kısa yoldan ölüme yollamaktır.
görsel

Bir Allah olmak değildir. Evet
bugün bir hastamın beni mutlu ettiği meslek. kendisi yeni doğum yaptı ve 36 yaşında ilk gebelikte ikiz gebelik olunca bebeklerine maksimal düzeyde düşkün. bugün kendisine bebeklerinin sağlığı hakkında çok iyi bir haber verdim. o kadar sevindi ki anlatamam. annelik, asla biz erkekler anlamasak da üst düzey ve tarifi zor bir duygu olsa gerek. bana içten şekilde allah ne muradınız varsa versin doktor bey dedi. aylardır aldığım en güzel ve en içten duaydı.
Kutsal bir meslek saygı duyulması bir meslek orası kesin lakin yapanın hayatını mahvettigi bir meslek.
Beyin ve kalp cerrahi olanlarına ayri bir saygi duyulasi yüce meslek.
Sen hayatında hiç kalp beyin görmemişken o adam senin kalbini ve beynini görüyor üstelik bunları eliyle birseyler yapip iyilestirebiliyor.
--spoiler--
insanların aptalı doktorlardır. doktorların aptalı cerrahlardır. cerrahların aptalı beyin cerrahıdır. beyin cerrahının da aptalı vardır. beyin cerrahının eşi.(gülüşmeler) ama eşime sakın söylemeyin.

--spoiler--

kaynak: beyin cerrahisinde bir profesörümüz.

tabi bunu neden ve ne yaşadığı için anlattı bilemiyorum.
Hakikaten zor meslek. Allah utandırmasın.
çekilecek meslek değildir. bu işi yapanlara saygım sonsuz ve bence aldıkları parayı sonuna kadar hak ediyorlar.
okumasını geçtim (sırf bu lafım yüzünden bir doktor beni bıçaklasa gıkımı çıkarmam 6 yıl geçilir mi lan?) insanla uğraşıyorlar bir kere. insan lan. hayvan değil bak. insan.

en iyi insanın bile hastayken rahatsızlık verdiği anlar olur ki insanların çoğunun yarrak gibi olduğunu hesaba katarsak bu doktorlara kamaşullah gibi sabır lazım. hep dert, hep şikayet, hep huzursuzluk. hastayken hastanede zor duruyorum ben, uzak kalmak için bin türlü çaba gösterip bahane buluyorum, adam her gün oraya gidiyor. o ortamı bir düşün okuyucu. ilaç kokusu, durumu ciddi olan hastalar, hiç bir şeyi olmadığı halde gelen hastalık hastaları, imkan bulamadığı için küçük şehirden gelmiş kafası karışık halde kan verme bölümünü arayan insanlar, ağlayan bağıran çocuklar... daha yazsam yazılır. her gün ama istinasız her gün böyle bir yere gittiğini düşün. bu yazdıklarım normal hali bir de. acil hastalar, trafik kazaları falan ayrı yani. bir de bu doktorlar her gün millete laf anlatıyor. sıra beklemeyenlerle, şikayet edenlerle, doktoru dövmeye kalkanlarla, dangoz dangoz konuşanla uğraşıyorlar. adam ilgilense sırada bekleyen çok uzadı diye kızıyor, ilgilenmese hasta kızıyor özen göstermiyor diye. çıldırırsın lan.

bana göre insanla uğraşılmaz. veteriner ol hayvanlarla ilgilen daha iyi. iyileştirirsen ses etmez hayvan. insan öyle değil işte. ben akıllı mantıklı olduğuna inanan bir insanım, doktora gidersem ve sadece ilaç yazıp gönderirse bozuluyorum. muhtemelen adam olayı çözüyor çat diye ardından ilacı yazıyor ama kesmiyor beni işte. ilgilenecek abi. ben oradan çıktığımda iyi hissedicem. bu olmazsa deliriyorum. ha gel gelelim hiç bir doktora bu yüzden tek bir laf etmemişimdir ama bilemedim işte. muhtemelen bu yüzden de gitmem hastenelere. o kadar gidersin reçeteyle yollarlar. sanırım bana healer lazım. verecek iksiri canım dolacak.

valla kendilerine sabır diliyorum. doktor değilim, ailede doktor da yok. mühendislikte götüm çıkıyor zaten, tıpta götüm kan toplardı kesin. gerek yok böyle şeylere.

üniversite tercihi zamanı gelmişken söyleyeyim. tıp da mühendislik de yazmayın. ya da tobb etü'den yazmayın. yazmayı düşünen özelden ulaşsın, hakiki bir tanıtım günü çakayım aklını alayım.
Zordur. Kazanması zor okuması zor mesleği yaparken zor.zor yani.
abi doktor olmak aşk ister ; eger bu mesleğe aşık değilsen parası için falan gitmeye kalkma 6 senelik Universeyi 10 senede anca bitirirsin.
çok zorsa eğer yapmasın orospu çocuğu işini sevmeyenleri.
sırf zengin olmak amacıyla bu mesleği seçmek tam anlamıyla aptallık ve gaflettir. sevmeden icra edilemeyecek, daha doğrusu katlanılamayacak bir meslektir aynı zamanda.
dünyada herkesin muhtaç olduğu meslektir düşünsenize hastalandiginda cumhurbaşkanıda doktora gider ciftciside ; bu yüzden kutsal olarak kabul ettiğim ve okul bitince olmak istediğim meslek.
türkiye'de seçilmemesi gereken meslek.
zor bir meslek.