bugün

Birşey soruyosun dik dik cevap vermeler birşey desede ters cevap versem fln (hepsi değil ) .dd
doktora şiddetin en büyük nedenidir

görsel
Günde bir sürü değişik insanla uğraştıklarından dolayı olabilir ama ilginç bir şekilde hastaneye giden insanların %80-90 ı da doktorun ağzının içine bakıyor acaba ne der diye saygı da gösteriyor geri kalan %10-20lik kesim ise tartışmaya giren ve ya hiç onaylamadığımız şiddet olaylarına karışanlar oluyor. Doktorlar ise hastalara karşı umursamazlar empati yapabilen doktor olduğunu da hiç sanmıyorum. Ve kimileri gerçekten çok sinir bozucu oluyor. Şiddet olayı meşru kılmasa da doktorların da dev aynasından çıkıp biraz sorunu kendinde araması lazım. Onların gördüğü saygının 30 da 1 ini görmeyen ve en az onlar kadar alın teri döken diğer sağlık çalışanları ise bu tarz şiddet olaylarına daha az maruz kalıyorsa sorun bellidir. işini hakkı ile yapan hekimlerimizi hariç tutuyorum elbette.
bir doktor bir hastaya niye saygı duymak zorunda anlayamadım çok başarılı hasta oldun valla saygı duydum mu diye? doktor görevini yapar ve hastalara yardımcı olur bu sırada güleryüz göstermesi ya da saygılı davranması kendi bileceği iştir öte yandan hasta doktora saygılı olmak zorundadır sebebini açıklamama gerek yok sanırım.
bazı insanlar o kadar aymaz, cahil ve ukala ki bırak saygı duymayı değil doktor, dünyanın en hümanist ve modern insanı ile aynı ortamda yarım saat bıraksan o adamı bile o ortamdan koşar şekilde "bunları sikiceksin abi sikiceksin" diyerek kaçırabilir.

bu yüzden ben genelde doktorlarla empati yapıyorum bu konuda. herkes istiyor ki kendi sorunu hemen çözülsün.

bide bizim insanda söyle bir sey var; kendisi cahil cühela ama karşısındaki adam okumuş bilim insanı da olsa kendisine hizmetle yükümlü ya, o nedenle sürekli ona bir geçirme, ezme çabası içerisinde. halbuki çıkınca 27se ye binip evine gidicek yani ingiltere prensiyel yemek yiyeceği falan yok bu tiplerin. o yüzden devlet hastanelerinde uzman kalmayacak yakında.
Adam mesleğini icra ettiği için saygı duyması yada güleryüzlü olmasına gerek yokmuş öyle diyo bazıları. Yani kişinin mahremine giriyorsun muayene etme amaçlı yada kişi sana özelini açıyor falan bunlar önemli değil.
Adam akıllı bi hukuk ülkesinde adamın götünü keserler. Doktor olmasına bakmadan. Doktor hastasına saygı duymak zorunda. Adi üstünde hasta o o kişinin yardımına muhtaç.
doktorlar henüz okurken hasta ile duygusal bir bağ kurmama, göz temasından kaçınma ve hasta yakınları ile ilişkilerinde mesafeli olması tavsiye edilir. bu tavsiyelerin bir çok amacı vardır. zira hasta oraya doktorla duygusal bir bağ kurmaya değil tedavi olmaya gider. şayet bir doktor bir hastası ile hasta doktor ilişkisinin ötesinde bir bağ kurarsa gerektiğinde o hastaya tedavisinde hayati kararları alamayabilir. lakin bizim hastalarımız şifa yerine şefkat bekliyor. dolayısı ile hasta yakınları o şefkati bulamayınca öfkeleniyorlar. doktor sizi tedavi etmek için var.
hepsi değil ama bazı doktorlar için geçerlidir. hastayı tam dinlemeden teşhis koymaya çalışıyorlar.
saygısız olanı siktir et.

idrar sondası ile yaşadığım dönemde bir hafta sonu kateter çıkmıştı.

ilçe devlet hastanesinin acilde kateter takabilen doktor olmayınca üroloji uzmanı çağrılmıştı.

acil odasına gelir gelmez bana bağırmıştı ruh hastası.

bir defasında odasında sinirlenip hakaret etmişti.
ona zor durumda kalmadıkça bir daha muayene olmayıp başka ürologlara muayene oldum.

5 ay önce alamancı akrabamızın desteğiyle ameliyat olup 8 yıl süren eziyetten kurtuldum.

o ruh hastası zırdeli doktorun bir daha yüzünü görmedim.
dünyanın parası verilip gidilen özel hastanelerde de, hastanın adam yerine konmayıp parasının nasıl tırtıklandığı görülmiştür.